TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Pora Imperatora #15

2009-02-22 17:33:13 UniRadio

Po krótkiej przerwie spowodowanej sesją w najbliższą środę o 20:10 powróci wreszcie w nowym semestrze Pora Imperatora. Program #15 wpasowuje się idealnie w ostatenie trendy, bo będzie opowiadał o frakcji znanej już naszym czytelnikom doskonale: tematem będą Mandalorianie. Ponadto w programie przewidziane są niezwykłe niespodzianki. Audycję na żywo poprowadzą dla nas znany i lubiany duet: Michał ”Misiek” Wolski i Jakub Bocian Bocian, prosto ze studia wrocławskiego UniRadia.
Ale to nie koniec niespodzianek – już dziś wieczorem w UniRadiu odbędzie się radiowa oskarowa noc, w której wasi ulubieni prezenterzy od godziny 20:00, razem z redaktorami działu kultury będą dyskutować na temat Oskarów, prezentować różne opinie i stanowiska, a na sam koniec relacjonować rozdanie tegorocznych nagród Akademii. Nie zabraknie również specjalnych gości, muzyki filmowej i innych atrakcji.Ponieważ jest to audycja na żywo, na chwilę obecną możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.

Temat na forum
KOMENTARZE (6)

Różne

Tydzień Mandaloriański - Fandalorianie

2009-02-22 09:46:06 X-Yuri
Na zakończenie tygodnia mandaloriańskiego mamy dla was artykuł poświęcony tzw. "Fandalorianom".

Termin ten używany był pod adresem fanów Mando szczególnie na forum "Jedi Council" na serwisie theforce.net. Wielu Fandalorian samych siebie tak nazywa, aby ułatwić "samoidentyfikację", także autorka książek ze świata Star Wars, Karen Traviss, używa tego terminu aby zidentyfikować część swoich fanów. Typowy Fandalorianin na pozór nie wyróżnia się niczym spośród innych fanów. Jednak jest szereg zachowań które pozwalają zorientować się czy ktoś nim jest, na przykład:

- Noszenie w różnych miejscach narysowanej, naszytej, wyszytej, nadrukowanej bądź wytatuowanej Czaszki Mythosaura (Kyr`bes)

- Obdarzanie Mandalorian ogromnym, często wręcz fanatycznym szacunkiem

- Bagatelizowanie złych uczynków Mandalorian oraz gloryfikacja dobrych

- Notoryczne wyjaśnianie, „jak to naprawdę było” z Mandalorianami

- Posługiwanie się językiem Mando'a, bądź jego urywkami

- Snucie marzeń o własnej zbroi Mandaloriańskiej i/lub 'Bazyliszku'

- Wyrażanie niepochlebnych opinii na temat Watahy Śmierci i Jedi

- Wzdryganie się na wzmiankę o Malachor V, Kordzie VI, Galidraan i kilku innych (nielicznych) miejscach, gdzie Mandalorianie zostali pokonani

W książce "Potrójne Zero" znaleźć można dość dokładny opis układu choreograficznego "Dha Werda Verda", poniżej dwie próbki wykonania tego tańca przez Fandalorian:

Fandalorianie, jak większość tego typu "społeczności" także sie organizują w sformalizowane grupki, tak jak polskie Manda'Yaim, czy bardziej ogólnoświatowe Mandalorian Mercs. Oni jednak przede wszystkim skupiają osoby ze strojami Mando.

Film promocyjny Mando Mercs:Niektórzy Fandalorianie idą krok dalej, i nawet swoje śluby odbywają w zbrojach. Więcej o nich w tych dwóch archiwalnych Bastionowych newsach:

Ślub 1

Ślub 2

Tutaj można zobaczyć filmik ze ślubu opisanego w pierwszym linku:Pozostałe atrakcje tygodnia mandaloriańskiego dostępne są w tym miejscu.


KOMENTARZE (26)

Różne

Tydzień Mandaloriański - Ziemska historia Mandalorian

2009-02-20 07:52:24 X-Yuri
„Mandalorianie”, słowo klucz. Kiedy się je wypowie, fani wiedzą o co chodzi. Ci preferujące filmy mają przed oczyma obraz Jango Fetta, miłośnicy komiksów Mandalorian z serii KOTOR albo Open Seasons, ewentualnie z Tales of The Jedi. Miłośnicy książek myślą o Kalu Skiracie, oraz o Mandalorianach Boby z serii Dziedzictwo Mocy, osoby preferujące gry z kolei widzą Mandalorian jakich przedstawiono w dwóch częściach KOTOR. Dziś Mandalorianie są wszędzie, ale nie zawsze tak było, kiedyś informacji było malutko, a poniższy artykuł spróbuje przybliżyć ich historię, historię powstawania Mandalorian z perspektywy naszego świata.

17 listopada 1978: Holiday Special

W tym "filmie" pierwszy raz można było zobaczyć znanego wszystkim fanom łowcę, Bobę Fetta, a więc tym samym była to pierwsza możliwość zobaczenia jak wygląda mandaloriańska zbroja, choć wtedy nikt jeszcze nie wiedział czym ona właściwie jest.12 kwietnia 1980: The Empire Strikes Back (nowelizacja Donalda F. Gluta)

W nowelizacji Imperium Kontratakuje po raz pierwszy pojawia się opis jego zbroi, który brzmi następująco:

„He was dressed in a weapon-covered, armored spacesuit, the kind worn by a group of evil warriors defeated by the Jedi Knights during the Clone Wars.”

Co w wydaniu polskim zostało przetłumaczone jako:

„Ubrany był w pokryty bronią opancerzony kombinezon z rodzaju tych, jakie nosiła grupa nikczemnych wojowników pokonanych przez Rycerzy Jedi w Wojnach Klonów.”

Dziś wiemy już, że to nie całkiem tak było (najbliższe temu opisowi wydarzenie to „Masakra na Galidraan”, mająca miejsce dobre 20 lat przed wojnami klonów) ale wtedy były to wszystkie informacje jakie można było uzyskać, a o samych wojnach klonów także nie było wiadomo nic wartościowego.

1983-1986: Marvele:

Mandalorianie pojawili sie także w 6 numerach komiksu wydawanego przez Marvela, nie ma w nich jednak nic szczególnego i rozwijającego świat Mando, warty uwagi jest tylko fakt, ze grupa 212 Mandalorian walczyła w wojnach klonów po stronie Palpatine’a i spośród tej sporej liczby przeżyła tylko trójka. A Mandalore dostała sie pod władanie nowo powstałego Imperium.

Sierpień 1995 - Styczeń 1996: Tales Of The Jedi: The Sith WarSeria ta ukazuje Mandalorian jako grupę wojowników-nomadów, nie walczących jednak dla władzy czy bogactwa, tylko aby się sprawdzić, odnieść honorowe zwycięstwo, lub zginąć, zachowując honor. Seria ta stanowi swego rodzaju początek istnienia Mandalorian w świadomości fanów jako grupy wojowników gotowych walczyć do śmierci, a poddanie uważających za zdradę swego honoru. W tej serii po raz pierwszy pojawiają sie takie postacie jak Mandalore Nieposkromiony czy Mandalore Ostateczny, oraz chyba najbardziej znany wyrób mandaloriańskiej technologii droid bojowy Bazyliszek, oraz wiele innych, niezwykle ważnych i wiele wnoszących, ba, można rzec ze tworzących podstawy dla dalszego istnienia tej frakcji.

Pomiędzy wydaniem TotJ a premierą Ataku Klonów następuje kilka lat „pustych” jeśli chodzi o Mandalorian, pojawiają sie co prawda publikacje odnośnie Boby (Trylogia Wojen Łowców Nagród, komiks Agent of Doom np.) ale żadna z nich nie rozwija świata Mandalorian.

Maj 2002: Premiera Ataku Klonów

Film ukazuje Mandalorianina, Jango Fetta oraz jego rolę w wojnach klonów. Ciekawy, ale bez rewelacji jeśli chodzi o świat Mandalorian.

Maj-Wrzesień 2002: Open Seasons

Komiks opowiadające historię życia Jango Fetta, od momentu zaciągnięcia sie do Mandalorian, aż do zwerbowania przez Hrabiego Dooku jako wzorca dla klonów. W chwili wydania najpokaźniejsze źródło wiedzy o Mandalorianach z czasów okołofilmowych.4 listopada 2003: Jednocząca Moc

Warte uwagi ze wzgledu na fakt, że to tutaj po raz pierwszy pojawia się Boba Fett nie jako najlepszy łowca w galaktyce, ale jako przywódca grupy Mandalorian.

24 grudnia 2003: Revenants

W tym komiksie z kolei możemy zobaczyć po raz pierwszy grupę Mandalorian pod dowództwem Fetta.

4 sierpnia 2004: Forever Young, po polsku wydane po prostu jako „Republika”.

Znajduje się to tutaj raczej jako ciekawostka, gdyż do świata Mandalorian nie wnosi wiele, ale na jednym z obrazków, w czymś w rodzaju jaskini możemy zauważyć wiele częściowo zagrzebanych szczątków zbroi mandaloriańskich.

26 października 2004: Bezpośredni Kontakt

Pierwsza książka autorstwa Karen Traviss w uniwersum SW, swego rodzaju wstęp do współczesnej wizji Mandalorian.

Marzec 2005: Insider 80 - The History of the Mandalorians

Źródło bardzo wielu ciekawostek na temat Mando, miedzy innymi podaje skąd Jodo Kast miał swoją zbroję i wiele, wiele innych.

1 marca 2005: Gra Republic Commando

Gra ta ma znaczenie dla fanów Mandalorian głównie z powodu jej soundtracka, na który składają sie między innymi tradycyjne mandaloriańskie pieśni.

Dalszy rozwój Mandalorian jest już raczej znany, od roku 2004 za sprawą twórczości Karen Traviss, książek, opowiadań, artykułów. Mandalorianie stali się, można by rzec, powszechnie znani. Czy to dobrze? Niektórzy fani Mando pamiętający stare czasy, gdy frakcja ta była niezwykle tajemnicza i owiana legendami, a większość informacji była jedynie domysłami, niezbyt cieszą się z tego powodu, mnie jednak osobiście podoba się kierunek rozwoju w którym zmierzają Mandalorianie.Pozostałe atrakcje tygodnia mandaloriańskiego dostępne są tutaj.


KOMENTARZE (10)

Różne

Imperial March na transformatory Tesli

2009-02-15 18:39:28 arcattack.com

Na ostatnim konwencie Chattacon, najstarszym konwencie miłośników science fiction, odbywającym się od 1974 roku w mieście Chattanooga w Tennesee, grupa ArcAttack zajmująca się tworzeniem muzyki na transformatory Tesli zaprezentowała fragment "The Imperial March".

Oto filmik przedstawiający owo niezwykłe wykonanie:Więcej informacji o grupie a także inne materiały wideo z utworami, które wykonują "śpiewające transformatory" znajdziecie na ich oficjalnej stronie.
KOMENTARZE (22)

Różne

50 wyobrażeń Dartha Vadera

2009-02-03 21:33:17 gremlindog.com

Serwis gremlindog.com zebrał 50 różnych gadżetów, strojów i innych wyobrażeń jednej z najsłynniejszych postaci SW. Znajdziemy tu naklejki, kapcie czy sprzęt komputerowy. Oto kilka z nich:Pozostałe "vaderowskie" gadżety znajdziecie w tym miejscu.
KOMENTARZE (24)
Loading..