TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Pora na Alderaan

2011-09-30 19:23:00

Niedawno naukowcy poinformowali, że odkryli Tatooine. Okazuje się, że nie tylko. NASA także udało się odkryć jeszcze inną planetę, trochę przypominającą Alderaan z Nowej nadziei. Czyli dokładnie planetę, która jest aktualnie spalana, co prawda nie przez Gwiazdę Śmierci, a przez gwiazdę wokół, której krąży.Jak donosi Sfora.pl:

880 lat świetlnych od Ziemi, gwiazda Corot -2a bombarduje krążącą wokół niej planetę Corot-2b promieniowaniem rentgenowskim. Wiązka jest tak silna, że co sekundę z planety "ulatnia się" 5 mln ton materii. Co sprawia, że "stara" gwiazda jest tak aktywna? Zdaniem naukowców, to może być wina samej planety - informuje space.com.

Mówiąc wprost: planeta sama się prosi o swój los. Po prostu krąży zbyt blisko gwiazdy, wpływając na szybkość jej rotacji i siłę pola magnetycznego.

Planeta Corot-2b to prawdziwy gigant - jest trzy razy bardziej masywna od Jowisza. Krąży jednak bardzo blisko swojej macierzystej gwiazdy, w odległości stanowiącej zaledwie 3 proc. odległości z Ziemi na Księżyc.

Jej gwiazda, według naukowców, ma od 100 do 300 mln lat, to zaś oznacza, że powinna być "martwa". Tak się jednak nie dzieje. Zdaniem naukowców "reanimuje" ją krążąca wokół niej planeta.

Gdyby jej nie było, gwiazda mogłaby utracić swoją wybuchową naturę już miliony lat temu - twierdzi Stefan Czesla, współautor badań z Uniwersytetu w Hamburgu.

KOMENTARZE (0)

Różne

Ustawka na miecze świetlne na Manhattanie

2011-09-29 21:01:06 KASIEWUSA

Branie udział w oryginalnych plenerowych imprezach to dobry pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu. A dobrych akcji i flash mobów nie brakuje. Kilka dni temu na Washington Square na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku doszło do 5 minutowego starcia Jedi i Sithów na miecze świetlne. W tej zabawie mogli wziąć udział wszyscy posiadający oręż gwiezdnych wojowników, dla tych którzy nie zabrali swojego sprzętu istniała nawet możliwość wynajmu. W tej nietypowej bitwie wzięło udział ponad 100 osób w wieku od 5 do 55 lat. Jak donoszą polskie reporterki blogujące na stronie KASIEWUSA, zabawa była przednia, były też pokazy walk i oczywiście wiele osób w strojach z Gwiezdnych Wojen.

Wszystko zaczęło się w bardzo prosty sposób, otóż kilka tygodni wcześniej w internecie pojawiło się następujące ogłoszenie: „dołącz do nas w ogromnej bitwie Jedi vs. Sith na dolnym Manhattanie. Wybierz stronę mocy i użyj czcigodnego, starożytnego, świecącego narzędzia: miecza świetlnego, w ostatecznej nocnej rozgrywce”. Sprawę odpowiednio nagłośnił New York Times a w efekcie akcja miała niezłą frekwencję i można ją uznać za udaną – czego dowodem może być chociażby zadowolenie uczestników.

A oto materiał filmowy z całego zajścia:
KOMENTARZE (12)

Różne

Torby śniadaniowe

2011-09-29 19:22:15

Artyzm w sieci kwitnie. Okazuje się nawet, że grupują się ludzie, którzy tworzą artystyczne torby śniadaniowe. Owszem można, ale co jeśli wśród nich znajdą się fani Gwiezdnych Wojen? Wtedy torby te mogą stać się wspaniałymi fanartami. Poniżej kilka przykładów.Więcej takich toreb, także z motywami z sagi, znajdziecie na stronie http://lunchbagart.tumblr.com/.
KOMENTARZE (0)

Różne

Sen o Ciemnej Stronie

2011-09-29 19:17:33 Resztki Imperium

Wielu fanów miewa w swoich snach liczne interakcje z Gwiezdnymi Wojnami, wiele na ten temat wiedzą fani wypowiadający się na naszym forum. W snach wszystko wygląda inaczej, sny pozwalają rozpędzać się różnym fantazjom, także tym trochę bardziej frywolnym. I to nie tylko u panów, ale też u pań, czego by nie mówić o grze aktorskiej Haydena Chrsitensena, ale w 2005 miał swoje pięć minut i znalazły się panie, które wzdychały do niego. Sen także często jest inspiracją dla artystów.

Bardzo ciekawą kompozycję wykonała artystka, fotograf Marie-Louise Cadosch, która na swoim blogu postanowiła ukazać śnienie o Ciemnej Stronie. Główną modelką została Maura Waller z agencji modelek OPTION, kostiumów zaś dostarczyli Szwedzki Garnizon Legionu 501 (Vader i szturmowcy), Kathrin Phan (lekku) oraz sama Marie-Louise Cadosch (strój twi'lekanki). Za makijaż odpowiada Lilith Amrad. Zdjęcia tworzą dość wyraźną wizję snu o Gwiezdnych Wojnach:

Na łamach serwisu YouTube autorka zamieściła też krótki materiał filmowy pokazujący kulisy powstawania tej sesji zdjęciowej, można go obejrzeć tutaj.
KOMENTARZE (14)

Różne

Bliższe spojrzenie na piaskoczołg w Singapurze

2011-09-27 19:16:51 /Film

Niecały rok temu pisaliśmy o zaplanowanym nowym budynku Lucafilm, którzy zbudowany ma zostać w Singapurze, a kształtem przypominać ma piaskoczołg Jawów. Choć to naprawdę widowiskowy pomysł, kolejne zdjęcia projektu pokazują, że gwiezdnowojenny wygląd budynek będzie miał tylko z jednej perspektywy, ale będzie to też w pełni funkcjonalny biurowiec. Zgodnie z obietnicami w budynku znajdą się oddziały: Lucasfilm Animation, LucasArts i Industrial Light & Magic, a zatem pracownicy Lucasfilm będą tam pracować nie tylko nad dwoma serialami animowanymi Star Wars, ale też nad kolejnymi projektami, w tym nad grami video i efektami specjalnymi.

Z wypowiedzi dyrektorki generalnej Lucasfilm Micheline Chau wywnioskować też można wyraźnie, że powstanie tam też pełnometrażowy film animowany (czyżby film o wróżkach?): "Naprawdę pracujemy nad kilkoma bardzo, bardzo innowacyjnymi pomysłami na gry. Ponadto mamy tu zaplanowany projekt pełnometrażowego filmu animowanego, i ten projekt jest oczywiście również ściśle tajny, ale zostanie wyprodukowany w Singapurze. Dlatego naprawdę myślę, że to będzie prawdziwy kamień milowy dla studia." Ośmiopiętrowy kompleks da 1000 miejsc pracy w dziedzinie gier, animacji i efektów specjalnych, koniec budowy zaplanowano pod koniec roku 2012.


KOMENTARZE (13)

Różne

Walcząc z rakiem

2011-09-23 10:16:15

Przy okazji premiery sagi na Blu-ray Lucasfilm rozpoczął kampanię walki z rakiem, w której wspomagać ich będzie wiele sławnych osobistości, eBay, a także liga Baseballa. Będą razem namawiać fanów by używali Mocy w dobrym celu i wspomogli kampanię Stand Up To Cancer (SU2C) – walki z rakiem. Fundusze zebrane zostaną wykorzystane do finansowania nowych metod leczenia pacjentów cierpiących na tę ciężką chorobę.

Rak jest diagnozowany średnio u jednego na dwóch mężczyzn oraz jednej na trzy kobiety. W dodatku zazwyczaj dotyka w pewien sposób nas wszystkich.

Kampania rozpoczyna się od publikacji filmu reklamowego z udziałem znanych fanów Gwiezdnych Wojen - są to m.in.: Aziz Ansari, Zach Galifianakis, Bill Hader, Ed Helms, Ken Jeong, Jaime King, Seth Roger, Andy Samberg, Emma Stone i Samuel L. Jackson. Każdy z nich „używa Mocy dla dobra” odtwarzając w zabawny sposób klasyczne sceny z kultowej Sagi.W trakcie trwania akcji fani Gwiezdnej Sagi mogą na eBay.com/UsetheForceforGood uczestniczyć w aukcjach, w których są bardzo rzadkie i unikalne przedmioty związane z Gwiezdnymi Wojnami np. specjalna gwiezdnowojenna edycja samochodu Volswagen Passat czy możliwość spotkania przy kolacji z George'em Lucasem, Chrisem Columbusem, Francisem Fordem Coppolą, Philipem Kaufmanem czy Johnem Lasseterem. Aukcje zaczęły się 15 września i potrwają do 23 września.

Dodatkowo można też nabyć specjalne koszulki powiązane z sagą i logiem SU2C. Można je zakupić na Store.StandUp2Cancer.org. Cały zysk oczywiście przeznaczony będzie na akcje SU2C.Przez cały wrzesień największe kluby baseballowe w USA przygotują specjalne wieczory z S2UC/Star Wars, w których będzie wiele atrakcji związanych z Sagą. -Jesteśmy podekscytowani związaniem premiery Gwiezdnych Wojen na Blu-ray z akcją dla fanów „użyj Mocy dla dobra”. Jesteśmy szczęśliwy mogąc wykorzystać Moc Gwiezdnych Wojen w tak szlachetnej sprawie - opowiadała Kayleen Walters, dyrektor marketingu Lucasfilm.

- Jesteśmy szczęśliwi, że Gwiezdne Wojny mogą wspomagać tak ważną sprawę. –Mówi Kayleen Walters, starszy dyrektor marketingu Lucasfilm. – Cieszymy się, że możemy wykorzystać promocję kompletnej sagi na Blu-ray by namówić fanów do wzięcia udziałów w akcji Użyj Mocy dla Dobra.

Filmik można zobaczyć tutaj.
KOMENTARZE (0)

Różne

Czy w Starachowicach powstanie rondo Luke’a Skywalkera?

2011-09-22 20:33:26 Krogulec oraz Starachowice-Net

W Starachowicach być może powstanie rondo Luke’a Skywalkera. Choć jest to tylko kontrpropozycja radnego powiatu starachowickiego Dariusza Nowaka z PiS na inicjatywę nazwania nowopowstającego ronda przy ulicy Iłżeckiej i Długiej w Starachowicach imieniem Kermita Żaby, to jest wielce prawdopodobne, że ta opcja zwycięży starcie. Spontaniczne zgłoszenie kandydatury Kermita Żaby na patrona ronda zostało bardzo ciepło przyjęte szczególnie przez młodych mieszkańców miasta. Nazwa ta jest sympatyczna i wolna od politycznego powikłania. Dariusz Nowak ma jednak silne argumenty przemawiające za jego propozycją:

Niech ta postać, mimo że fikcyjna, przypomina nam, że są wartości, dla których warto żyć i czynić dobro, że należy przeciwstawiać się autorytarnym zapędom tych, którzy sprawują władzę w sposób niegodny, nieuczciwy, krzywdzący innych.

Brzuchomówca Wojciech Glanc ma jednak równie mocne argumenty, które dyskredytują zarówno Luke’a jak i Kermit w walce o tak szacowne „stanowisko”.Póki co w konkursie biorą udział tylko te dwie propozycje, ale głosowanie nad tą uchwałą odbędzie się dopiero pod koniec roku, zatem czasu na zgłaszanie kolejnych kandydatur jest jeszcze sporo.

Gdyby starachowickie rondo nazwano imieniem Luke’a Skywalkera to była by to druga nieruchomość w Polsce nazwana imieniem bohatera z Gwiezdnych Wojen. Pierwszą jest słynna ulica Obi-Wana Kenobiego w Grabowcu, przy której regularnie od 3 lat organizowane są pikniki w ramach ostatniego dnia konwentu StarForce.
KOMENTARZE (12)

Różne

eBay i StarWars.Com

2011-09-22 09:49:15

Premiera wydania Blu-ray, oraz reboot oficjalnej strony to tylko część nowej kampanii. Jednym z kolejnych elementów układanki jest dedykowany portal na największym serwisie aukcyjnym – amerykańskim eBayu. http://www.ebay.com/starwars bo o nim mowa, oczywiście zawiera promocję BD, zbiera w jedno miejsce aukcje przedmiotów związanych z Sagą i jeszcze prowadzi aukcje charytatywne. Te ostatnie to nowy program promowany przez Lucasfilm, ich celem jest zebranie funduszy na walkę z rakiem. Wśród aukcji charytatywnych będzie między innymi można kupić Volkswagena Passata (2012) w wersji starwarsowej, a także VIPowskie bilety na Celebration VI.

Ale to wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony ebay Inc.- Gwiezdne Wojny są jednym z najczęściej poszukiwanych tworów popkultury na ebayu. – Mówi Wendy Jones, wiceprezes działu globalnej reklamy ebay Inc. – Przedmioty gwiezdno-wojenne są szukane i kupowane praktycznie co dwie sekundy.

W ramach akcji „Użyj Mocy w Dobrej Sprawie” Lucasfilm i eBay podpisały specjalne porozumienie, dzięki którym ponad 97 milionów użytkowników serwisu aukcyjnego będzie mogło dużołatwiej realizować swoje pasje, a pieniądze zarobione na aukcjach charytatywnych pomogą walczyć z rakiem.

Obecnie trwa aukcja obiadu z Georgem Lucasem. Będzie można przy nim swobodnie porozmawiać o zmianach i planach.
KOMENTARZE (0)

Różne

Największy na świecie miecz świetlny

2011-09-20 17:06:02

Z okazji premiery sagi na Blu-rayu w Londynie odbyła się impreza, z udziałem aktorów grających w Gwiezdnych Wojnach, promująca to wydanie. Podczas niej Anthony Daniels uruchomił największy na świecie "miecz świetlny". Za rękojeść miecza robiła, wysoka na 177 metrów, wieża BT Tower. Ostrze miecza zostało natomiast wygenerowane przez reflektory ustawione na jej szczycie. Filmik z tej imprezy, wraz z prezentacją działającego miecza, możecie zobaczyć poniżej.


KOMENTARZE (17)

Różne

Nowe koszulki od 604 Republic

2011-09-18 09:34:15

Jakiś czas temu prezentowaliśmy koszulki sprzedawane przez sklep internetowy 604 Republic.W arto do nich wrócić, gdyż w między czasie pojawiło się trochę nowego towaru, jak zwykle zrobionego z pomysłem. Jest kilka nowych designów, w tym jeden który ucieszy antyfanów Star Treka
Na koszulce wygląda to tak:
Sklep rozpoczął też nową akcję. Pokazano kilka designów, na które można dopiero głosować. Zwycięskie staną się koszulkami. Oczywiście wśród zgłoszonych pomysłów jest wiele gwiezdno-wojennych. Kilka najciekawszych z nich poniżej:KOMENTARZE (0)

Różne

System Kepler 16 jak Tatooine

2011-09-17 09:32:04 Gazeta.pl

Wczoraj na stronie Gazeta.pl pojawił się ciekawy artykuł dotyczący systemu Kepler 16, w którym planeta orbituje dookoła dwóch słońc. Zupełnie jak na Tatooine!W jednej z najsłynniejszych filmowych scen w historii fantastyki młody Luke Skywalker, bohater "Gwiezdnych wojen", rozgoryczony po rozmowie z wychowującym go wujem wpatruje się w zachód dwóch słońc obieganych przez jego ojczystą planetę Tatooine. Podobnie nastrojowo może wyglądać końcówka dnia w systemie planetarnym Kepler 16, który naukowcy opisują w dzisiejszym "Science".

Jak ten duży zaczął krążyć

Podobnie, ale nie tak samo, bo jedna z gwiazd obieganych przez planetę, na którą natknęli się badacze kierowani przez Laurence'a Doyle'a z Instytutu SETI w Mountain View w Kalifornii, jest wyraźnie mniejsza od drugiej. Uczeni obliczyli, że ma ona jedną piątą masy naszego Słońca; ta większa - 69 proc. Obie gwiazdy obiegają się nawzajem co 41 ziemskich dni.

Natomiast planeta, trzeci gracz w tym systemie, wykonuje pełne okrążenie wokół swoich słońc (po orbicie praktycznie kołowej) w 229 dni. Ma wielkość Saturna, drugiej pod względem rozmiarów planety naszego Układu, ale jest od niego bardziej gęsta. Naukowcy uważają, że w połowie składa się z gazowej, wodorowo-helowej atmosfery, a w połowie ze skał i lodu (dla porównania - gazowa otoczka Saturna stanowi dwie trzecie jego masy). Na jej powierzchni panuje temperatura od minus 100 do minus 70 st. C, czyli jest tam dość mroźnie jak na nasze przyzwyczajenia. Prawdopodobnie (naukowcy tego nie liczyli) planeta jest oddalona od Ziemi o 200 lat świetlnych.

Badacze wydedukowali to wszystko, korzystając z obserwacji wykonywanych przez kosmiczny teleskop Keplera. W 2009 r. NASA umieściła go na orbicie okołosłonecznej z zadaniem wpatrywania się bez przerwy w 156 tys. z 4 mln gwiazd błyszczących na Drodze Mlecznej (czyli naszej Galaktyce) pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni. Mający niemal metr średnicy Kepler czeka na to, aż któraś z nich mrugnie, gdy na jej tle "przejdzie" planeta.

Dzięki tym mrugnięciom, które fachowo nazywa się zaćmieniami, naukowcy odkryli już ponad tysiąc kandydatek na nowe planety, z których przeszło 50 może mieć warunki do podtrzymania życia. Najważniejszym zadaniem Keplera jest bowiem znalezienie drugiej Ziemi, czyli globu podobnego do naszego, na którym mogłoby coś żyć.

To ten mały nie mógł zdążyć

Naukowcy pod wodzą Doyle'a przyglądali się właśnie, jak mrugają do nich dwie okrążające się gwiazdy znajdujące się w polu widzenia Keplera (kiedy ta mniejsza przysłaniała większą, światło emitowane przez tańcującą parę przygasało o 13 proc., a kiedy ta większa całkowicie zasłaniała mniejszą - tylko o 1,6 proc.), gdy zauważyli trzy kolejne mrugnięcia. Nijak im do niczego nie pasowały. Drugie dzieliło od pierwszego 230,3 dnia, a trzecie od drugiego 221,5 dnia.

Badacze szybko zrozumieli, że w tym układzie musi być jakiś trzeci gracz, który co jakiś czas przelatuje pomiędzy gwiazdami a Keplerem (różnice w długościach jego orbit biorą się z różnego ustawienia większej i mniejszej gwiazdy wobec siebie). Dlaczego jednak uznali, że jest to planeta, a nie trzecia gwiazda? Ponieważ zbadali jej wpływ grawitacyjny na cały układ i obliczyli jej rozmiary - zbyt małe, żeby było to słońce.

Jak podkreślają w "Science" uczeni, choć wiadomo, że niektóre znane planety obiegają dwie gwiazdy naraz (w 2005 r. polski uczony Maciej Konacki odkrył nawet planetę z trzema gwiazdami), to po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować przejście takiego globu na tle tarcz słonecznych. System Kepler 16 dołączył tym samym do istnej menażerii dziwnych światów, które dotąd poznali astronomowie. Jest wśród nich planeta czarniejsza niż węgiel, o której istnieniu doniesiono ledwie miesiąc temu. Ba, są nawet globy samotne wilki, które nie mają słońc i orbitują tylko wokół jądra Galaktyki (o ich odkryciu dowiedzieliśmy się w maju). Naukowcy znajdują też tzw. super-Ziemie, czyli planety nieco większe od naszej (o kilkunastu nowych poinformowano ledwie w ostatni poniedziałek!), ale być może nadające się do istnienia życia.

Odkryciu układu dwóch gwiazd i jednej planety kolorytu dodaje to, że jego główny autor pracuje w Instytucie SETI. Gromadzi on marzycieli, którzy zafascynowani science fiction liczą, że pewnego dnia uda im się znaleźć pozaziemską cywilizację (choć ostatnio SETI dotknął kryzys - pozbawieni dotacji naukowcy musieli na jakiś czas zamknąć nowo otwartą sieć radioteleskopów, którą ufundował Paul Allen, jeden z założycieli Microsoftu). No i proszę - okazuje się, że fantastyczne marzenia, przynajmniej niektóre, czasem się spełniają.


O systemie potrójnym, który odkrył Polak, pisaliśmy tutaj
KOMENTARZE (13)

Różne

Koszulka ''Noooooo!''

2011-09-15 10:56:24 www.welovefine.com

Wkurzają Cię zmiany wprowadzane do kolejnych wydań Gwiezdnych Wojen? Masz dosyć ulepszania, tego, co w Twojej opinii, jest już doskonałe? Każdy kolejny news o wydaniu Blu-ray Gwiezdnej Sagi podnosi Ci ciśnienie? Pokaż wszystkim, że jesteś na nie. Kiedy awaryjny przycisk Noooooooooo! już nie wystarcza, sięgnij po koszulkę, dzięki której będziesz mógł wyrażać swoje niezadowolenie od rana do wieczora. Niech George Lucas wie, że nie aprobujesz jego działań!Koszulka dostępna jest na stronie www.welovefine.com, w cenie 25 dolarów.
KOMENTARZE (21)

Różne

Do szkoły z Tesco

2011-09-14 19:32:15

Zaczął się rok szkolny, a nieuchronnie zbliża się akademicki. Czas już zacząć robić zadania domowe, np. z matematyki. Najlepiej robi się je w zeszytach w kratkę, a w tym roku w sieci TESCO pojawiły się bardzo ciekawe zeszyty, bazujące na "Wojnach Klonów".

Producentem jest firma Patio ze Szczecina. Ma ona w swojej ofercie także kilka innych szkolnych produktów na licencji. W TESCO można nabyć dwa zeszyty. 16 kartkowy w cenie 1,29 PLN. Ma on następującą okładkę:

Oraz drugi zeszyt, 32 kartkowy, także w kratkę tym razem zawierający jeszcze margines. Cena to 1,79 PLN. Okładka poniżej.
KOMENTARZE (0)

Różne

Nowa odsłona oficjalnej

2011-09-14 14:35:40

Od swojego powstania w 1996 StarWars.com przechodziła wiele zmian mających na celu nadążanie za trendami w internecie oraz przystosowywanie strony do wymagań coraz większej grupy fanów, odwiedzających ją. Najnowsza zmiana jest wg autorów największym odświeżeniem wizerunku strony, od czasu jej debiutu w sieci.

Podczas powstawania nowej trylogii oficjalna była głównie stroną newsową, gdzie trafiały najświeższe informacje z produkcji filmów. Obecnie, mimo iż newsy wciąż będą ważną częścią strony, to będą stanowiły jej mniejszą część. StarWars.com będzie obecnie w dużo większym stopniu skupiała się na filmach, wizualizacjach czy grach - działy te zostały lepiej wyeksponowane, umożliwiając szybszy dostęp do tej zawartości. Niestety, w związku z restartem strony, spora część jej archiwów została wyłączona i jest obecnie niedostępna. Osoby prowadzące oficjalną obiecują jednak, że regularnie będą te rzeczy wprowadzane na nową stronę, dzięki czemu również nowi użytkownicy będą mogli się z nimi zapoznać. Pamiętając jednak jak to wyglądało przy poprzedniej większej zmianie wyglądu strony, to część z tych materiałów przepadła pewnie na zawsze. Zachęcamy do obejrzenia samemu nowej odsłony oficjalnej i podzielenia się swoimi opiniami o niej.


KOMENTARZE (20)

Różne

Imperialna tapeta

2011-09-14 10:22:31

Jeśli szykujecie się do remontu i zastanawiacie się w jaki sposób udekorować pokój, przy użyciu motywów z Gwiezdnych Wojen, to może warto rozważyć wykorzystanie odpowiednich tapet. Firma Super7 rozpoczęła niedawno sprzedaż tapety z Imperialnymi motywami, na której można znaleźć m.in. wizerunki Vadera, Fetta i różnego typu szturmowców. Za rolkę tapety o wymiarach 0,68 m x 4,57 m zapłacić należy 120 $, w związku z czym inwestycja w udekorowanie całego pokoju może jednak być dosyć droga. Więcej informacji o cenach znaleźć można w tym miejscu.


KOMENTARZE (9)

Różne

Ankieta na temat literatury gwiezdnowojennej - badanie kontrolne

2011-09-13 10:28:54

Jakiś czas temu w ramach projektu naukowego pt. Preferencje literackie czytelników książek z uniwersum "Gwiezdnych Wojen" przeprowadzaliśmy na Bastionie badanie ankietowe na temat literatury gwiezdnowojennej. Wyniki zostały zebrane i opracowane, a ich rezultaty wstępnie zreferowane na konferencji naukowej Seria–sequel–serial: powtarzalność, epizodyczność, kontynuacja w filmie i telewizji we Wrocławiu 17 czerwca 2011 roku. Wkrótce zostanie wydany tom pokonferencyjny z wynikami tych badań, zanim to jednak nastąpi, fani znów są proszeni o pomoc.

Żeby badania naukowe miały jakikolwiek sens, ich wyniki muszą być powtarzalne. Stąd też prośba do wszystkich fanów - zarówno tych, którzy już brali udział w badaniu, jak i innych - o wzięcie udziału w ankiecie kontrolnej (do której link zamieszamy poniżej). Jest ona całkowicie anonimowa, a jej wyniki posłużą tylko i wyłącznie do weryfikacji wcześniej ustalonych wyników. Nie powinno to trwać dłużej niż 10 minut.

A oto i rzeczona ankieta. Każdemu z Was z góry dziękujemy za wzięcie udziału w badaniu. Oficjalne wyniki wraz z omówieniem zostaną rzecz jasna opublikowane na Bastionie.
KOMENTARZE (27)

Różne

Kolejny numer czasopisma "Star Wars Insider"

2011-09-13 08:53:33 TheForce.Net

Dziś w USA ukazał się kolejny, 128. numer magazynu "Star Wars Insider", tradycyjnie z trzema okładkami. A w nim:

- Spojrzenie na wydanie Blu-Ray oraz usunięte sceny z Sagi

- Dave Filoni opowiada o sezonie 4 TCW

- Opowiadanie "W trójkę raźniej" (And Leebo Makes Three) autorstwa Michaela Reavesa i Mayi K. Bonhoff

- Reżyser filmu "Fanboys", Kyle Newman, opowiada o swoich wrażeniach z obejrzenia "Mrocznego Widma"

- Zapowiedź książki "Star Wars: The Blueprints"

- Tom Kane, aktor podkładający głos m. in. w TCW opowiada o swoich wspomnieniach związanych ze Star Wars

- Timothy Zahn radzi, jak nie pisać i wytyka pięć najczęściej popełnianych błędów

- i inne, stałe rubryki


KOMENTARZE (10)

Różne

Kryształowa Gwiazda odkryta!

2011-09-09 07:19:00

Wielu fanów nie ceni zbytnio dzieła Vondy McIntyre pt. Kryształowa gwiazda. Okazuje się jednak, że jest to dzieło, które wyprzedza swoją epokę, jak piękne, klasyczne SF wskazuje naukowcom kierunek prac badawczych. No i prawie po 16 latach od premier książki okazało się, że coś takiego jak kryształowa gwiazda nie tylko może istnieć, ale istnieje. Naukowcy niedawno pochwalili się odkryciem gwiazdy o diamentowym jądrze.

Więcej pisze o tym Super Ekspres:

Gwiazda, której jądro zbudowane jest z diamentu, to jedno z najciekawszych odkryć ostatnich lat. Diamentowe jądro ma 4 tysiące kilometrów średnicy i znajduje się ok. 50 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda jest tzw. białym karłem - kiedyś świeciła na żółto lub pomarańczowo, a z czasem zaczęła gasnąć i się kurczyć.

W pewnym momencie w wybuchu nowej mogła odrzucić zewnętrzne powłoki i jednocześnie spowodować kompresję jądra - to sprawiło, że znajdujący się w jej wnętrzu węgiel zaczął krystalizować do diamentu.

Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura. W tym samym znajdują się najbliższe Słońcu inne gwiazdy: Proxima ("Najbliższa") i Alfa Centauri.

Astronomowie nazwali gwiazdę "Lucy" od piosenki Beatlesów, "Lucy in the Sky with Diamonds". W katalogu gwiazd nosi ona oznaczenie BPM 37093.

Dla porównania: największy diament na ziemi waży 546 karaty.

Jak informuje BBC, astronomowie spodziewają się, że podobny los może czekać nasze Słońce. Kiedy już zacznie umierać, za 4,5-5 miliardów lat, skurczy się do postaci białego karła, a jądro słoneczne przerodzi się w diament.KOMENTARZE (0)

Różne

Star Wars Magazyn #3 do nabycia w Empikach

2011-09-08 22:36:03 Star Wars Magazyn

Od wczoraj w Empikach i salonikach prasowych Kolportera nabywać można trzeci numer czasopisma Star Wars Magazyn. Gwiazdą tego wydania gazetki jest Peter Mayhew – odtwórca roli Chewbacci, którego z kolei zestawiono na okładce ze swoim trójwymiarowym modelem z serialu „Wojny Klonów”. Czasopismo poszerzono się o kolejne 4 strony, cena natomiast nie uległa zmianie i nadal plasuje się na poziomie 11 złotych brutto (bez jednego grosika!). Wielkim krokiem naprzód dla Star Wars Magazyn jest zamieszczenie w nim opowiadania Christie Golden – powiązanego z nową pozycją wydawniczą w Polsce, jaką jest seria książkowa „Przeznaczenie Jedi”. Wszystkie atrakcje Star Wars Magazyn #3 prezentują się następująco:

 • Słowami Wookie – wywiad z Peterem Mayhew,
 • Projektując klasykę – wywiad z Normanem Reynoldsem,
 • Strażnik klonów – rozmowa z Davem Filonim na temat trzeciego sezonu „Wojen Klonów”,
 • Holonet – dział poświęcony czytelnikom gazetki,
 • Gdzie grają Star Wars? – artykuł o koncertach muzyki Johna Williamsa w Polsce,
 • „Pierwsza krew” – opowiadanie Christie Golden o Sithach,
 • Konwenty: Dni Fantastyki,
 • Konkurs Łowcy Nagród III,
 • Kantyna – krzyżówka Jedi.

  Numer czwarty będzie numerem przełomowym, bowiem poruszone zostaną w nim tematy książek Star Wars. Tak więc fani interesujący się czymś więcej niż tylko filmami, powinni znaleźć w kolejnej odsłonie Star Wars Magazyn znacznie więcej dla siebie niż do tej pory. Tymczasem zachęcamy do nabywania trzeciego wydania tego oficjalnego polskiego czasopisma gwiezdnowojennego, które osobiście poleca moderator forum Bastionu Lord Bart.
  Temat na forum
  KOMENTARZE (23)
 • Różne

  Indiana Jones and the Adventure of Archeology

  2011-09-06 22:46:15

  Niektórzy fani mieli okazję zapoznać się z wystawą Star Wars: The Exhibition. Choćby w Londynie w 2007 przy okazji Celebration Europe. Przy okazji 30 rocznicy "Poszukiwaczy Zaginionej Arki", Lucasfilm postanowił zorganizować podobną wystawę poświęconą filmom z cyklu Indiana Jones. Wystawa współorganizowana przez National Geographic obecnie jest wystawiana w Montrealu do 18 września, potem jedzie w trasę. Na razie jeszcze nie ujawniono miast do których zawita, swoją drogą ciekawie czy dotrze do Orlando w sierpniu 2012.  Wystawa ta to dobre miejsce, by móc pooglądać oryginalne przedmioty, które wykorzystano podczas kręcenia filmów i zobaczyć kawałek historii kina. Więcej o samej wystawie można przeczytać na stronie oficjalnej wystawy.


  KOMENTARZE (0)

  Różne

  The Sith Apprentice

  2011-09-05 23:18:00

  Od dzisiaj na stronie OtherTees dostępna jest do kupienia koszulka z wizerunkiem Dartha Vadera i jego ucznia oraz dużym napisem "The Sith Apprentice". Koszt zakupu takiej koszulki wynosi 35 zł (osoby, które podczas zamawiania podadzą jako kod rabatowy bastion, otrzymają specjalną zniżkę). Koszulki są zarówno w męskich, jak i damskich rozmiarach - pełną tabelkę z rozmiarami można znaleźć w tym miejscu. Jeśli ktoś chciałby zamówić tę koszulkę to musi się pospieszyć, gdyż będzie ona w sprzedaży tylko do 9 września do godziny 23:00.


  KOMENTARZE (15)

  Różne

  501 Legion - psy

  2011-09-05 17:42:15

  Pewna fanka z 501 Legionu znana jako Goose 501st/ TK Bear Crew, postanowiła, że nie tylko ona będzie miała własny strój, ale także jej psy. O strojach dla psów kiedyś było głośno, także za sprawą sklepu oficjalnej. Tym razem psy zostały przebrane za Ewoki, a oto ich stroje:  Ciekawe czy spełniają kryteria Rebel Legionu?
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Promocja Blu-rayem

  2011-09-03 16:36:15

  Dość ciekawą promocję zorganizowała sobie niedawno sieć Euro RTV AGD. I bynajmniej nie chodzi o ceny czy dostępność, a jak zwykle Gwiezdne Wojny. Otóż przy okazji sprzedaży laptopów Acer, zorganizowano loterię, w której można wygrać między innymi zestawy Blu-ray z Gwiezdnymi Wojnami, a także koszulki promujące Blu-ray. Do tego ruszyła kampania "Moc Wielka w Nim Jest". Billboardy można oglądać w wielu miejscach Polski. Zainteresowanych zakupem odsyłamy do sieci Euro RTV AGD, a dla reszty pozostaje reklama.  Także jej filmowa wersja na YouTubie.

  Miło widzieć znów reklamy bazujące na sadze.
  KOMENTARZE (0)
  Loading..