TWÓJ KOKPIT
0

Różne

P&O 125: Skąd się biorą imiona droidów?

2015-05-31 07:15:10Dziś pytanie ogólne, na które pierwotnie odpowiedziano w magazynie „Star Wars Insider” (numer 58). Odpowiedzi tam udzielił Pablo Hidalgo, powołując się na „Mroczne widmo”.

P: Skąd pochodzą imiona droidów? Czy są jakieś ograniczenia w numerach typów różnych jednostek R2, które te mogą przyjmować w drugim członie?

O: Imiona droidów używane w filmach to zaledwie fragment znacznie dłuższego numeru seryjnego. To ma sens o tyle, że to kombinacja literowo-cyfrowa i to jest faktyczne ograniczenie. Bo co tu dużo mówić, choćby w Epizodzie I jeden z droidów z serii R5 nazywa się G8-R3 (znajduje się na statku królowej). Jego imię prawdziwie może brzmieć mniej więcej R5-X41238-G8-R3-3124-D2, a że do określania się go używa środka, to już inna sprawa. Ale są i tacy, którzy całkowicie pomijają całość czy fragment numeru droida i nadają im osobiste nazwy, jak choćby Corran Horn, który nazwał swojego astromecha Gwizdkiem.
KOMENTARZE (4)

Różne

Figury woskowe

2015-05-29 21:52:53 GeeksAreSexy

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o nadchodzącej wystawie figur woskowych Star Wars w londyńskim muzeum Madame Tussauds. Inauguracja wystawy odbyła się kilka dni temu, z tej okazji muzeum opublikowało film pokazujący proces powstawania figur na nią. Zachęcamy do obejrzenia go poniżej. Cena pojedynczego biletu wstępu do muzeum, dla osoby dorosłej, przy wcześniejszym zakupie przez internet wynosi 19,80£.Opublikowano również krótki film z imprezy otwarcia.


KOMENTARZE (3)

Różne

Save Ewoks

2015-05-27 14:37:12 OtherTees

Kolejna koszulka, dostępna na portalu OtherTees, nazywa się Save Ewoks. Jest to kolejna, po Save the Galaxy koszulka, z motywami galaktyczno-ekologicznymi. Standardowa koszulka kosztuje 35 zł, oprócz tego dostępne są wersje damskie, dla dzieci i bluzy. Wpisując podczas zakupu kod BastionStarWars otrzymacie 3 zł zniżki. Koszulka dostępna jest w sprzedaży do godz. 22:00. Nabyć ją można na stronie OtherTees.


KOMENTARZE (5)

Różne

Więcej biżuterii Star Wars

2015-05-27 14:17:41 Etsy.com, ThinkGeek.com, Juan Hidalgo

Przykłady biżuterii inspirowanej Gwiezdnymi Wojnami prezentowaliśmy już wielokrotnie. Dziś przedstawiamy kolejne błyskotki. Zaprezentowane poniżej długie kolczyki dostępne są w trzech wzorach (Gwiazda Śmierci, TIE Fighter, X-Wing) na stronie ThinkGeek.com, w cenie 24,99$ za parę.
Pięć pierwszych pierścionków (lub obrączek) pochodzi ze strony JuanHidalgoJewels.com. Tę biżuterię można zakupić w sklepie Etsy.com. Ceny zaczynają się od 313,94$ a kończą na 1 849,98$ (za komplet obrączek inspirowanych droidami).
Natomiast ostatni pierścionek jest również dostępny w sklepie Etsy.com i kosztuje 750$.


KOMENTARZE (7)

Różne

Tatuaże Star Wars

2015-05-26 09:27:39 www.TwoDollarTattoo.com

Na stronie www.TwoDollarTattoo.com można znaleźć tatuaże, które zajmują powierzchnię równą kanadyjskiej monecie dwudolarowej (średnica ok. 28 mm). Strona zachęcała twórców tatuaży do podejmowania wyzwania i wykonywania tego typu małych tatuaży. Dodatkowo całość musiała być wykonana jedną igłą. Wśród wielu projektów znalazły się tam także tatuaże poświęcone Gwiezdnym Wojnom, które prezentujemy poniżej.Wszystkie prezentowane dotychczas na Bastionie tatuaże znajdziecie tutaj.
Temat na forum
KOMENTARZE (6)

Różne

Magazyn "Star Wars: Rebelianci" #5

2015-05-22 20:30:27 KioskW kioskach powinien już być dostępny piąty numer magazynu "Star Wars: Rebelianci".

Star Wars Rebelianci 5/2015

Z komiksu w tym numerze dowiemy się o dalszych losach znanych z "The Clone Wars" zygerriańskich handlarzy niewolnikami, poczytamy też o Herze i AT-DP. Poza tym standardowo mamy łamigłówki, zagadki i prezent. Tym razem, wbrew zapowiedziom z poprzedniego miesiąca, nie jest to proca Ezry (ta ma się ukazać w czerwcu), lecz gwiezdny dyskostrzelacz. Cena to jak zwykle 9,99 zł, a objętość wynosi 32 strony. Niestety, tym razem nie podano konkretnej daty wydania kolejnego numeru - na ostatniej stronie pada jedynie informacja, że stanie się to "już wkrótce".
KOMENTARZE (8)

Różne

Tydzień „Zemsty Sithów”: Rok 2005

2015-05-20 18:39:432005 to rok, w którym weszła na ekrany „Zemsta Sithów”. Większość z nas całkiem nieźle pamięta tamten okres, ale warto sobie przypomnieć jak to wyglądało, oczywiście z perspektywy czasu.

Oficjalnie rok 2005 był Międzynarodowym Rokiem Fizyki, Rokiem Mikrokredytu, Rokiem Sportu i Wychowania Fizycznego, Edukacji Obywatelskiej, eucharystycznym, rokiem Zamościa i Mikołaja Reja.

To rok, w którym odkryto Eris, kolejną planetę karłowatą w naszym układzie słonecznym, większą niż Pluton. Na Ziemię trafiły też pierwsze zdjęcia Tytana, największego z księżyców Saturna. Nazwano nowoodkryte księżyce Neptuna – Nix i Hydra.

Próbowano robić wówczas eksperymenty z żaglem słonecznym, niestety skończyły się one niepowodzeniem. Za to odkryto największą znaną wówczas liczbę pierwszą wynoszącą 225964951, czyli 7 816 230 cyfr w zapisie dziesiętnym. Teraz oczywiście znamy większe.Technologia. Apple ogłosiło, że od 2006 zacznie produkować komputery oparte o procesory firmy Intel. Wcześniej współpracowali z Motorolą, a także sami uczestniczyli w rozwijaniu procesorów (PowerPC). Tymczasem Microsoft zapowiedział, że nowy Windows będzie się nazywać Vista.

Uruchomiono serwis YouTube. Dziś jedną z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie. Było to przedsięwzięcie rewolucyjne, w sieci dało się oglądać filmiki i to za darmo, w czasie rzeczywistym.

Świat. W Pekinie urodził się 1,3-miliard owy obywatel Chin.
W wyniku blackoutu na indonezyjskiej wyspie Jawa 100 milionów osób zostało pozbawionych energii elektrycznej.
Zakończyła się wojna domowa w Sudanie, w efekcie jej postanowień potem powstało państwo Sudan Południowy. Na Ukrainie do władzy doszli przywódcy pomarańczowej rewolucji – czyli Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko.
George W. Bush rozpoczął swoją drugą kadencję prezydencką. Pojechał też z wizytą zagraniczną do Gruzji, gdzie wyszedł cało z nieudanego zamachu na jego życie.
Bułgaria i Rumunia podpisały traktat akcesyjny do Unii Europejskiej.
Szwajcaria przystąpiła do Schengen i zalegalizowała związki homoseksualne. W Hiszpanii zalegalizowano małżeństwa homoseksualne. Jednocześnie w tym samym czasie w Iranie zaś powieszono 15-latka i 18-latka za stosunki homoseksualne.
Korea Północna przyznała, ze dysponuje bronią atomową.
W Iraku odbyły się pierwsze wolne wybory parlamentarne (już po obaleniu Saddama Husajna). Rozpoczął się też proces Saddama.
W lipcu w Londynie miał miejsce zamach terrorystyczny, w którym zginęły 52 osoby, a około 700 zostało rannych. W tym roku terroryści uderzyli też w Islamabadzie, Dżakarcie i Szarm el-Szejk.
Huragan Katarina szalał na Bahamach, a potem uderzył w Nowy Orelan, powodując ogromne straty.
Angela Merkel została pierwszą kobietą kanclerzem Niemiec.
Izrael oficjalnie zakończył okupację Strefy Gazy.Polska. Rok zaczął się gorąco. Józef Oleksy podał się do dymisji, na stanowisku marszałka sejmu zastąpił go Włodzimierz Cimoszewicz. Miesiąc później Bronisław Wildstein w Internecie opublikował swoją słynną listę agentów bezpieki. Mieliśmy podwójne wybory, prezydenckie i parlamentarne. Te pierwsze wygrał Lech Kaczyński, pokonując w drugiej, zażartej turze Donalda Tuska. Te drugie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, premierem został Kazimierz Marcinkiwiecz. Zapowiadana wielka koalicja PO-PIS nie doszła do skutku, partie pokłóciły się tak, że do dziś są sobie ideowo wrogie. Wcześniej potrafiły razem startować jako koalicja (np. wybory samorządowe w 2002).
W TVN ruszyło „Szkło kontaktowe”, program nadawany do dziś i wciąż cieszący się popularnością.
Uruchomiono TVP Kultura.
Powstała polska nonsensopedia.
Orange weszła na polski rynek i wchłonęła Ideę. Był to jeden z pierwszych rebrandingów na dużą skalę na naszym rynku.
TVP zaczęło emitować pierwsze odcinki serialu „Zagubieni” J.J. Abramsa.


Zmarli Jan Nowak Jeziorański, Marek Perepeczko, oraz papież Jan Paweł II (zastąpił go Benedykt XVI).

Kultura. „Zemsta Sithów” była największym hitem roku w Stanach Zjednoczonych. Globalnie lepszy okazał się „Harry Potter i Czara Ognia” o jakieś 50 milionów USD. Trzecim filmem roku były „Opowieści z Narnii: Lew Czarownica i Stara Szafa”. Oskara za najlepszy film 2005 dostało „Miasto gniewu”, najlepszym reżyserem uznano Anga Lee za „Tajemnicę Brokeback Mountain”.

Wszystkie atrakcje tygodnia „Zemsty Sithów” będą dostępne w tym miejscu.
KOMENTARZE (16)

Różne

Tydzień „Zemsty Sithów”: Tatuaże Star Wars

2015-05-19 19:46:24 przepastny internet


W związku z właśnie rozpoczętym "Tygodniem Zemsty Sithów" dzisiejszy przegląd tatuaży jest poświęcony Epizodowi III. Jak widać poniżej, częstymi motywami z tej części Gwiezdnych Wojen są Anakin/Vader oraz generał Grievous. Znak widoczny na ostatnim zdjęciu jest związany z miastem Kachirho, tym samym które mogliśmy obejrzeć w "Zemście Sithów" na Kashyyyku.

Wszystkie atrakcje tygodnia "Zemsty Sithów" będą dostępne w tym miejscu.
KOMENTARZE (8)

Różne

Tatuaże Star Wars

2015-05-12 21:39:33 przepastny internet

Za oknami wiosna w pełnej krasie, zielono jak na Endorze. A Endor oznacza Ewoki, dlatego to właśnie one zostały motywem przewodnim tego newsa. Yub nub!Wszystkie prezentowane dotychczas na Bastionie tatuaże znajdziecie tutaj.
Temat na forum
KOMENTARZE (5)

Różne

10 najlepszych strojów

2015-05-08 22:19:36 Youtube

Przed nami kolejny filmik z serii "Starwars.com 10", ukazujący dziesięć najlepszych aspektów Sagi. Po raz drugi zaprezentowano listę najlepszych kostiumów, choć tym razem mocno różni się od pierwszej edycji - przede wszystkim dlatego, że dodano do rankingu postacie noszące zbroje. Zapraszamy do oglądania.A jakie są Wasze typy?
KOMENTARZE (7)

Różne

Nogi całe w Gwiezdnych Wojnach

2015-05-06 17:43:39 sklepy internetowe

W wielu internetowych sklepach można kupić przeróżne leginsy nawiązujące do Gwiezdnych Wojen. Gdzieniegdzie pojawia się kilka wzorów, jak przykładowe leginsy ze sklepu WildBangarang.com inspirowane Fettem czy Imperium (35.00£), natomiast na innych stronach można znaleźć nawet dziesiątki wzorów, jak w RedBubble.com (ceny w zakresie 43-49$; kilka przykładów poniżej).Inną kolekcję, składającą się z leginsów (80$) oraz krótkich topów (39$), oferuje Poprageous.com. Natomiast leginsy ze strony TeeFury.com ozdobione TIE-Fighterami (35$) cieszyły się taką popularnością, że na chwilę obecną są wyprzedane i przygotowywana jest kolejna partia.


KOMENTARZE (11)

Różne

Save the galaxy

2015-05-05 22:07:17 OtherTees

Kolejna koszulka, dostępna na portalu OtherTees, nazywa się Save the galaxy. Tym razem grafika znajdująca się na niej promuje ogólnogalaktyczną akcję oddawania robotów Jawom do przetworzenia! Standardowa koszulka kosztuje 35 zł, oprócz tego dostępne są wersje damskie, dla dzieci i bluzy. Wpisując podczas zakupu kod BastionStarWars otrzymacie 3 zł zniżki. Koszulka dostępna jest w sprzedaży do jutra do godz. 22:00. Nabyć ją można na stronie OtherTees.


KOMENTARZE (7)

Różne

Tatuaże Star Wars

2015-05-05 21:07:17 przepastny internet

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Gwiezdnych Wojen, więc w dniu dzisiejszym wypada zaprezentować tatuaże z motywem, który bezsprzecznie kojarzy się ze Star Wars. Stąd wybór Vadera, jednej z najbardziej charakterystycznych postaci z Gwiezdnych Wojen.Wszystkie prezentowane dotychczas na Bastionie tatuaże znajdziecie tutaj.
Temat na forum
KOMENTARZE (8)

Różne

Sukienka z BB-8

2015-05-05 17:49:06 Gold Bubble

Wygląda na to, że na rynku pojawiła się pierwsza sukienka inspirowana droidem BB-8 z nowego epizodu Gwiezdnych Wojen. Okrągły droid dość szybko zdobył sympatię wielu fanów, nie dziwi więc, że pojawiają się już pierwsze produkty nawiązujące do tej postaci. W ofercie sklepu Gold Bubble pojawiła się (w limitowanej ilości) sukienka w cenie 79.00$. Można zakupić ją w tym miejscu.


KOMENTARZE (4)

Różne

Marsz imperialny na 5 fortepianów

2015-05-05 10:10:35 YouTube

Marsz imperialny był już grany na stacjach dyskietek, na zmywarce, albo z tekstem, oraz oczywiście w klasycznej wersji z orkiestrą symfoniczną. Wczoraj, prócz Dnia Star Wars, świętowaliśmy też rocznicę urodzin Bartolomeo Cristofori, wynalazcy fortepianu. Przy tej okazji polecamy wideo, w którym amerykański kwintet pianistyczny "5 Browns", który na co dzień zajmuje się wykonywaniem muzyki klasycznej, specjalnie zaaranżowanej na pięć fortepianów, nagrał Marsz Imperialny z pełnym wykorzystaniem właśnie pięciu instrumentów:

KOMENTARZE (6)

Różne

Okiem sceptyka #1

2015-05-04 22:54:34 przemyślenia własne

Witam wszystkich! Teoretyczne "święto" SW to dobry moment by zacząć coś z czym nosiłem się już od pewnego czasu - moją małą, osobistą publicystykę. Długo to trwało, zresztą jak wszystkie ostatnio akcje okołogwiezdne. Taka karma widać.

Chciałem w tych wpisach przedstawić swój punkt widzenia na różne sprawy, o których nie piszę na Forum albo piszę inaczej. Dla niektórych pewnie mój nick, tytuł a zapewne już pierwszy tekst przeobrażą się w głowie w jedno słowo "hate"/"hejt" - jak pisał, jak zwał, każdy wie o co chodzi, chociaż nie każdy wie jak powinno być poprawnie.

Jest mi to obojętne, podobnie jak rozważania czy jestem fanem, czy nie, co w ogóle robię w Redakcji i na tej stronie. Czasem się tym bawię, czasem mnie to weseli, ale ostatecznie zostanie chociaż drobna satysfakcja bycia w przeciwwadze do... 'burzolingu' - nieskrępowanej akceptacji wszystkiego.

W końcu mistyczna "równowaga Mocy" jest tak pożądana w naszym uniwersum ;)So what I told you was true, from a certain point of view.
A certain point of view?
Luke, you're going to find that many of the truths we cling to depend greatly on our own point of view.


― The spirit of Obi-Wan Kenobi and Luke Skywalker, on Dagobah, Episode VI Return of the JediCzy mam co świętować?


Zanim odpowiem na to pytanie to wypadałoby w skrócie przedstawić/przypomnieć genezę tego dnia i jego celebracji. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych cytatów w historii kina jest May the Force be with you/Niech Moc będzie z Tobą. To stwierdzenie, używane jako pozdrowienie lub życzenie pomyślności, w 2005 roku zajęło ósme miejsce w rankingu Amerykańskiego Instytutu Filmowego, dotyczącego stu najlepszych cytatów na stulecie kina amerykańskiego.

*(mała zagadka: kto pierwszy i do kogo wypowiada te słowa w historii Gwiezdnych Wojen? Rozwiązanie na końcu tekstu.)

Trochę wcześniej, bo w 4 maja 1979 roku, bawiąc się słowotwórczo brytyjska Partia Konserwatywna uhonorowała ogłoszeniem w London Evening News wybór Margaret Thatcher na pierwszą panią premier w historii kraju. Gazetowy tekst brzmiał May the Fourth be with you, Maggie. Congratulations. Stało się to już dwa lata po premierze Epizodu IV, tak więc dokładnie widać jaki wpływ na świat miał ten film i co zapoczątkował.

Jednak idea Star Wars Day narodziła się dużo później. Pierwsze zorganizowane obchody odbyły się w 2011 roku, w kanadyjskim Toronto, podczas festiwalu Original Trilogy Trivia Game Show. Stali za tym Sean Ward i Alice Quinn, a wszystko opierało się o kostiumowy konkurs i zabawy przeróbkami filmowymi. Rok później powtórzono całą akcję i tak to się zaczęło kręcić, głównie wśród fanów, gdyż nawet Lucasfilm nie podchodził do tego zbyt "poważnie".

Do czasu. A był nim mroczny moment przejęcia marki przez Disney w październiku 2012 roku. W Ameryce podobno pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się tylko schylić. Albo są w kieszeniach ludzi, tu trzeba się wykazać umiejętnością wyciągnięcia ich, a to następcy Walta umieją jak mało kto.
Od 2013 roku Parki Disneya organizują przeróżne imprezy by celebrować Star Wars Day. I niekoniecznie ograniczają się one do jednego dnia, bądź przypadającego weekendu. To chyba oczywi$te, nieprawdaż? ;) Jednak pociągnęło to za sobą pozostałą działalność, głównie dotyczącą internetu i mediów społecznościowych.

Komunikat na Oficjalnej przypomina też, że czwarty to po prostu emanacja całego miesiąca, który w uniwersum SW ma specjalne znaczenie - sześć Epizodów miało premierę w maju, a czternastego dnia tego miesiąca urodził się George Lucas (1944). I tak to wygląda. Skrótowo :)Dla mnie jednak jest to już drugie "święto" po oficjalnej kasacji starego kanonu, dokonanej 25.04.2014 roku. Na parę dni przed 4 maja, urocze wyczucie czasu...
Część z was z pewnością pamięta zeszłoroczne zdarzenia. Nie był i nie jest to prawdopodobnie powód do dumy, z drugiej jednak strony skoro można wydawać książki żony Lewandowskiego czy gotowanie z Tomkiem Karolakiem - dlaczego nie można usmażyć (nie)kanonicznej kiełbasy?
Mija drugi rok bez EU, z mojej strony jest to... niesamowicie dziwna sprawa. Wiem, że niektóre zjawiska, w światku komiksowym przykładowo, miały podobne akcje (niektóre wielokrotnie), ale to jakoś nigdy mi nie przeszkadzało, nie zauważałem tego - pewnie z racji mało-średniego zainteresowania. Tutaj jakoś nie ma tak łatwo.

Tak, tak - wiem. Większość zapewne ma już dość słuchania o Legendach. Albo odczuli swoje i im przeszło, albo mają to gdzieś. Swoją drogą ta druga grupa niezmiernie mnie fascynuje - przez lata spierali się o treści w książkach, grach, komiksach, kupowali je, a kiedy przyszedł "koniec" to spoko, zaczynamy od nowa, stare do pudełka i na strych, nowe lajk i props. To może na inny raz :P
Ja też już to przetrawiłem (w znaczeniu rozrywania szat), nie mniej nadal nie mogę się ogarnąć, więc co mam świętować? Książki, kiedy jeszcze poprzednich nie przeczytałem, a tutaj 'nowe', ale jednak to samo?
Gry? Nie ma żadnych, Battlefront w produkcji i tak mało by mnie grzał w EU.
Rebels? O nich miało być pierwsze Oko, ale zgubiłem część tekstu, więc pójdzie w drugim rzucie, ale bunkrów to nie ma.
Komiksów nie czytam, zresztą zawsze wolałem wrócić do konkretnych tytułów, a RPG? Nie ma czasu na granie, jednak kiedyś podręczniki niosły ze sobą jakąś wartość. FFG? Nawet nie chce mi się tematu zaczynać.

W końcu pozostaje oficjalna linia partii:

With the exciting launch of a new trilogy of movies beginning with Star Wars: The Force Awakens coming in the near future, this day to celebrate the saga and its amazing fans is certain to become even bigger each year.


I to znowu jest skomplikowane. Fajnie, że coś się dzieje w kinie, z drugiej strony mało fajnie się z tym czuję widząc zapowiedzi. Z trzeciej to spokojnie dożyłbym swoich dni ze świadomością, że Gwiezdne Wojny na wielkim ekranie to projekt skończony.

Co zatem świętować? Coś co jest i jednocześnie tego nie ma? Wszyscy wiemy (bądź ja wiem i otwarcie o tym mówię), że EU nie było bez wad. Książki to pełna sinusoida, Wizardzi z D20 też potrafili szarpnąć nerwy, TCW przemilczę, a video-koszmarki pokroju The Force Unleashed potrafią się przyśnić nawet dzisiaj.
Ale reszta, duża reszta to sporo dobrego. Tyle, że to... nie istnieje. I z tym mam problem. Może więc celebrować samo bycie fanem, że SW jednak żyją, Disney nie dokonał wrogiego przejęcia celem zbankrutowania konkurenta? Może już to robię, poświęcając wolny czas na pisanie tego tekstu?

Wpadłem! :P


To chyba tyle na początek. Dziękuję wszystkim za przeczytanie, zapraszam do komentowania (albo i nie), idę dalej się nad tym zastanawiać i Niech się Wam święci 4 maja!

PS#1 - podobno jeszcze po czwartym następuje after party tj. Revenge of the Fifth. Piątego maja celebrują fani po Ciemnej Stronie Mocy. Mało o tym słyszałem i na logikę - 4 jest zatem dla (najogólniej mówiąc) Jedi? Przecież na scenie Disney Parku tańczy Vader... kolejna tajemnica uniwersum :P

PS#2 * - rozwiązanie zagadki: Man your ships! And may the Force be with you! Słowa Jana Dodonny z EIV, tuż przed bitwą o Yavin, do zebranych w sali odpraw. Mało w tym "prawdziwej" Mocy, czy tylko mi się tak wydaje?Autorem przemyśleń i treści zawartych w tekście jest Lord Bart. Bastion Polskich Fanów Star Wars nie ponosi żadnych konsekwencji ani odpowiedzialności w związku z publikacją. Wszystkie grafiki nie są moją własnością i zostały wykorzystane jedynie w celu zobrazowania moich niecnych i pokrętnych myśli ;)
KOMENTARZE (85)
Loading..