TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars TV

Tydzień Holiday Special - Dostępność

2008-11-20 15:56:24Holiday Special został niemal zapomniany po jego emisji w 1978 r. Niemal nie było dowodów jego istnienia dopóki w latach dziewięćdziesiątych nie zaczęły się pojawiać dostępne na VHS a później również na CD i DVD nielegalne kopie nagrane podczas pierwszej i jedynej emisji w USA.

Program wkrótce, pomimo krytyki z jaką się spotkał, stał się legendą wśród fanów Gwiezdnych Wojen. Po części również dlatego, że ciężko było zdobyć jakąkolwiek jego kopię. Do rozpowszechnienia Holiday Special przysłużył się dopiero rozwój Internetu – dzięki któremu, coraz więcej fanów miało dostęp do filmu, a raczej nielegalnych jego kopii. Jednak pomimo jego coraz większej popularności film nadal nie jest oficjalnie dostępny.

Kopie dostarczone w 1978 r. do stacji CBS i jej głównych stacji nadawczych najprawdopodobniej znajdują się w archiwach Lucasfilm, razem z oryginalną taśmą. Niektórzy z oglądających program w telewizji w 1978 r. nagrali je, a później przegrywali na kolejne taśmy. Dostępne dziś wersje są zatem zazwyczaj druga, trzecia czy nawet szósta kopią. Co ciekawe, niektóre z tych kopii posiadają nawet reklamy emitowane w czasie programu. W 2001 lub 2002 roku Holiday Special został poprawiony cyfrowo przy użyciu technologii Dolby Digital przez anonimową osobę i rozpowszechniany w tej postaci w sieci.

Brak oficjalnego wydania sprawił, że pojawiła się duża ilość fanowskich wersji Holiday Special, część z nich została przekonwertowana do wersji DVD. Różnią się one jakością i zawartością. Jedną z najbardziej znanych wersji jest “The Angrysun Edition”, uważa się, że ta wersja została przegrana bezpośrednio z taśmy wysłanej 1978r. do nadania w telewizji.

Pomimo iż większość widzów (w tym sam Lucas) skrytykowała Holiday Special za jego kiepską fabułę i słabe wykonanie, to fani wciąż liczą na pojawienie się oficjalnego wydania, chociażby jako komediowej ciekawostki. Niestety szanse na to są bardzo małe. Lucasfilm nie planuje oficjalnego wydania Holiday Special. Jakiś czas temu komentarza dotyczącego oficjalnego wydania udzielił Steve Sansweet, zapytany o to czy George Lucas planuje kiedykolwiek wydać Holiday Special powiedział: “Nie. Odpowiedź jest bardzo prosta. George nienawidzi Star Wars Holiday Special i.. um, to jest coś czego po prostu nie lubi” . Nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że kiedyś zmienią zdanie.

Wszystkie atrakcje tygodnia Holiday Special przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu
KOMENTARZE (8)

Star Wars TV

Tydzień Holiday Special - Premiery na świecie

2008-11-19 12:54:33Film Star Wars: Holiday Special miał swoją premierę 17 listopada 1978 roku na kanale CBS w Stanach. Warto zwrócić uwagę jednak na to, co działo się z filmem już po jego premierze, gdzie i kiedy można było zobaczyć go kolejny raz. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że w niektórych krajach film był wyświetlany w kinach zamiast w telewizji, jednak czy wiedzieliście o tym, ze po ponad dziesięciu latach od premiery doczekał się wyświetlenia w USA w Bibliotece kongresu? Poniżej przygotowaliśmy dla Was trochę informacji odnośnie tego gdzie i kiedy można było go zobaczyć.

 • USA - 17 XI 1978, na CBS-TV od 20 do 22, Eastern Standard Time (EST)
 • Kanada - 17 XI 1978 (tego samego dnia co USA, na kanale CTV) oraz w roku 2004
 • Wielka Brytania - koniec 1978 na BBC One
 • Meksyk - grudzień 1978 na XHGC Channel 5
 • Argentyna - święta 1978
 • Francja (pod nazwą "Au Temps de la Guerre des Etoiles" co tłumaczymy jako "Podczas Gwiezdnych Wojen")
 • Nowa Zelandia - początek 1979
 • Belgia - w 1979 (angielski głos, holenderskie napisy) i 1980 (wersja francuska)
 • Australia - w 1980 i 1981 na WIN Network, oraz w 1983 & 1984 na Channel Ten Victoria
 • Malezja - styczeń/luty 1981 / 1982 (angielska, bez napisów)
 • Norwegia - jako Stjernekrigens helligdags-spesial
 • Szwecja - (kanał drugi publicznej TV) 31 maja 1979 na SVT TV 2 po angielsku, pod tytułem Stjärnornas Krig Och Fred (Gwiezdne Wojny I Pokój), ze szwedzkimi napisami
 • Brazylia – 1983, więcej danych brak
 • Biblioteka Kongresu – początek lat 90
 • Kanada, w kinach [półlegalnie] w okolicach świąt, w latach 2001-2004
 • Hiszpania – początek lat 80, w kinach, wersje przemycone z Argentyny
 • Niemcy – maj 1987, w Berlinie, w Sputnik Theatre (kino) oraz na początku lat 90 na kanale SAT razem z trylogią


Wszystkie atrakcje tygodnia Holiday Special przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu
KOMENTARZE (13)

Star Wars TV

Tydzień Holiday Special - Twórcy

2008-11-18 14:59:04Specjalnie dla wszystkich fanów, którzy nie widzieli nigdy Holiday Special lub tez chcieliby sobie odświeżyć wiadomości o nim przygotowane zostały dwa teksty. Pierwszy mający za zadanie przybliżyć najważniejsze osoby odpowiedzialne za produkcję tego filmu dostępny jest tutaj. Drugi tekst to streszczenie, dzięki któremu będziecie mogli dowiedzieć się (lub przypomnieć sobie) o co chodziło w Holiday Special. Dostępny jest on w tym miejscu.


Wszystkie atrakcje tygodnia Holiday Special przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu
KOMENTARZE (2)

Star Wars TV

Tydzień Holiday Special - O produkcji słów kilka

2008-11-17 20:44:38Pomysł stworzenia Star Wars Holiday Special padł z wytwórni 20th Century Fox w maju 1978. Był to jeden z wielu pomysłów na kontynuowanie świecącego triumfy i budzącego podziw filmu George'a Lucasa. Aby zachować wyłączność na dzieło, które sam stworzył, Lucas musiał nakręcić jego kontynuację, dlatego wsparł ideę kalifornijskich twórców. Wierzył, że nieco odmienne spojrzenie na galaktykę daleko, daleko stąd spowoduje, że Gwiezdne Wojny na zawsze pozostaną żywe w świadomości fanów i znawców kina.

Lucas aktywnie uczestniczył w tworzeniu scenariusza świątecznego show. Wraz z producentami ustalił, że głównym wątkiem będzie powrót Chewbacci do jego rodzinnego domu na Kashyyyk i spędzeniem wraz z jego najbliższymi święta nazwanego Dniem Życia. Nie mniej jednak George Lucas nie poświęcał Holiday Special zbyt wiele swojego cennego, wolnego czasu, który absorbowały prace nad „Imperium Kontratakuje”. Trudne było również pogodzenie niektórych wątków show tworzonego przez Kena i Mitzie Welch z konceptami Lucasa, które ten chciał wykorzystać w „Imperium”. W wyniku rygorystycznych wymogów dotyczących fabuły, scenariusz Holiday Special był pisany od nowa aż pięciokrotnie. Ostateczny skrypt był gotowy około października 1978.

Reżyserią produkcji, której budżet nieznacznie przekroczył milion dolarów, zajął się David Acomba, stary znajomy Lucasa, doskonale znający jego sposób myślenia i koncepcję tworzenia filmów. Ku zaskoczeniu wszystkich, Acomba został zwolniony zaraz po tym, jak nakręcił pierwszą scenę w kantynie. Oficjalnym powodem zwolnienia były różnice poglądów. Nowym reżyserem Holiday Specjal został Steve Binder, który z twórczością Lucasa nie miał dotychczas nic wspólnego. Nic dziwnego, że po specjalnym pokazie Lucas nie krył rozczarowania, a nawet zniesmaczenia produkcją, która przecież miała zapewnić Gwiezdnym Wojnom ciągłość popularności. Postanowiono, że Holiday Special zostanie wyświetlone w telewizji tylko jeden, jedyny raz, po którym odejdzie w niepamięć. Podobna była reakcja fanów, których obawy dotyczące nowego dzieła Lucasfilms znalazły swoje uzasadnienie.

Aż do lat dziewięćdziesiątych twórcom skutecznie udawało się ukrywać kopie Holiday Special i wszystkie dowody potwierdzające jego istnienie. Świat ponownie usłyszał o show, gdy w 1990 roku posiadacze kaset VHS z nagraniem zaczęli je kopiować i nielegalnie sprzedawać. W roku 2001 (lub 2002) dokonano odświeżenia kopii, która do tej pory była dostępna tylko w słabej jakości. Do dziś nie ukazała się jednak oficjalna wersja produkcji, choć wielu fanów posiada swoją własną kopię i uważa Holiday Special za klasyk, pomimo (lub z powodu) niemilknących głosów krytyki.

Lecz Holiday Special posiada także swój bardzo silny atut. Kreskówkowy wątek, w którym po raz pierwszy na ekranie pojawia się Boba Fett został okrzyknięty wręcz kultowym. Tworzenie dziesięciominutowego, animowanego fragmentu było nadzorowane przez George'a Lucasa, i być może dzięki jego wskazówkom udało się zachować choć odrobinę klimatu klasycznych Gwiezdnych Wojen. Istnieje również oddzielona od całości wersja animowanej historii o Bobie Fettcie, która zawiera krótką, wyciętą na potrzeby Holiday Special scenę.

Pomimo iż Holiday Special jest formą czysto rozrywkową, część z wydarzeń w nim przedstawionych weszła do kanonu Expended Universum. Oprócz wprowadzenia na stałe w trzewia świata Gwiezdnych Wojen Boby Fetta, special przedstawia także wiele nowych ras, planet czy broni, m.in. po raz pierwszy możemy usłyszeć o mandaloriańskiej zbroi.

Zanim produkcja ujrzała światło dzienne, pojawiały się spekulacje dotyczące tytułu filmu. Niektórzy mówili o „A Very Wookiee Christmas” czy „A Wookiee Holiday”. Zadziwia jednak fakt, że sam George Lucas pewnego razu wypowiedział się o specialu używając tytułu „The Star Wars Christmas Special”.

Wszystkie atrakcje tygodnia Holiday Special przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu
KOMENTARZE (6)

Star Wars TV

Tydzień Holiday Special - 30 lat od premiery

2008-11-17 12:39:14Dokładnie 30 lat temu na kanale CBS w USA swoją premierę miał film Star Wars: Holiday Special. Po sukcesie Nowej Nadziei (wtedy jeszcze Pt. Gwiezdne Wojny) wiele osób liczyło na sukces Holiday Special. Firmy zaczęły przygotowywać produkty, które miały być powiązane z filmem, a fani liczyli na dużą dawkę pozytywnych emocji, takich jakie dostarczyła Nowa Nadzieja.

Produkcja okazała się niestety niewypałem, o którym Lucas chciał jak najszybciej zapomnieć. W wielu krajach emitowana był tylko raz. Firmy zaniechały wydawania gadżetów związanych z tym filmem, a duża ilość (szczególnie młodszych) fanów nigdy nie miała okazji go obejrzeć. Pomimo tego, ze był niezbyt udany to obecnie, po latach, jest wspominany o wiele cieplej – bardziej jako ciekawostka niż kolejna część Gwiezdnych Wojen. Chcielibyśmy zatem wykorzystać nadarzającą się okazję, jaką jest 30 – rocznica powstania Holiday Special i przybliżyć ten temat fanom, stąd tez przy współpracy z Jedi Order przygotowaliśmy kolejny event na Bastionie - Tydzień Holiday Special.

Poniżej spot telewizyjny, który zachęcał widzów do obejrzenia Holiday Special w USA.


KOMENTARZE (23)
Loading..