TWÓJ KOKPIT
0

Star Wars TV

We wtorek dwa nowe odcinki ''Fantastyki w laboratorium''

2010-03-29 23:42:25 Discovery Science

Jutro o godzinie 21.30 na kanale Discovery Science wyemitowane zostaną dwa premierowe odcinki serialu fantastycznonaukowego ''Fantastyka w laboratorium'' ("Sci-fi Science"), o którym pisaliśmy w tym miejscu. Jak wiadomo serial ten poświęcony jest naukowemu zrealizowaniu najśmielszych pomysłów z SF, a już jutro będzie można przyjrzeć się możliwości współczesnego skonstruowania maszyny do teleportacji, oraz wehikułu czasu.

Odcinek 9: Teleportacja(ang.: Teleportation)
Emisja: wtorek, 30 marca o godz. 21:30

Choć teleportacja kojarzy nam się przede wszystkim z produkcjami typu science-fiction, okazuje się, że nie musi być traktowana wyłącznie jako element scenariusza filmowego. W Instytucie Joint Quantum Uniwersytetu Maryland dr Michio Kaku udowodnią nam, że z teleportacją mamy do czynienia każdego dnia, jednak nie dostrzegamy jej efektów, ze względu na to, że zachodzi na poziomie, niewidocznych dla oka atomów. W dalszej części programu, po spotkaniu z futurologiem Mikiem Trederem oraz dr Raymondem Damadianem – jednym z twórców skanera rezonansu magnetycznego, dr Kaku wpadnie na kolejny, niesamowity pomysł. Obmyśl projekt konstrukcji, która, łącząc w sobie zaawansowaną technologię rezonansu magnetycznego, laser oraz trójwymiarowe bio-drukarki, być może pozwoli na przenoszenie obiektów z jednego miejsca w inne, bez zachowania ciągłości ich istnienia w przestrzeni.
Odcinek 10: Wehikuł czasu (ang.: Time Machine)
Emisja: wtorek, 30 marca o godz. 22:00

Choć podróż w czasie brzmi jak kolejna historia rodem z science-fiction, dr Michio Kaku i tym razem postara się dowieść, że nie jest to wyłącznie fantastyka. Prof. Jeffrey Hoffman – pierwszy człowiek, który spędził ponad tysiąc godzin w przestrzeni kosmicznej – wytłumaczyw jaki sposób, dzięki tzw. efektowi dylatacji czasu, stał się podróżnikiem w czasie. W trakcie wizyty na Uniwersytecie Princeton dr Kaku odwiedzi również dr Richarda Gotta, który opowie o swojej teorii podróży w czasie, wykorzystującej struny kosmiczne, a więc pozostałe po Wielkim Wybuchu gigantyczne smugi pierwotnej energii. W Massachusetts Institute of Technology inny naukowiec – Max Tegmark, postara się dowieść, że tunele czasoprzestrzenne mogą stać się w niedalekiej przyszłości realnym środkiem podróżowania.
KOMENTARZE (7)

Star Wars TV

Wieści o serialu aktorskim

2010-03-23 11:28:00

Wciąż niewiele wiemy o serialu aktorskim i postępie prac, czasem pojawiają się plotki i informacje tak odgrzebane (jak ta), jak również nie wnoszące wiele. Przy okazji rozważań na temat przyszłych seriali fantastycznych, Chicago Tribune wspomniało właśnie nowy projekt Lucasa, który obok „Gry o tron” ma szansę spodobać się największej publiczności. Na razie wiadomo tylko tyle, że produkcja serialu nie rozpocznie się zanim, Rick McCallum nie dostanie wszystkich scenariuszy do pierwszego sezonu. A te już są podobno w zaawansowanym stanie, co nie dziwi, zważywszy na to, że prace nad nimi trwają prawie dwa lata. Dotyczy to także startu castingu, zatem ten oficjalnie się jeszcze nie rozpoczął.
KOMENTARZE (0)

Star Wars TV

Już jutro dwa kolejne odcinki ''Fantastyki w laboratorium''

2010-03-22 17:14:27 Discovery Science

Jutro, jak co każdy wtorek, od godziny 21.30 na kanale Discovery Science zostaną wyemitowane dwa odcinki fantastycznonaukowego serialu ''Fantastyka w laboratorium'' ("Sci-fi Science"), o którym pisaliśmy w tym miejscu. Pierwszy odcinek jutrzejszego wieczora zajmie się kontaktem ze wszechświatami równoległymi, zaś drugi poświęcony będzie strojom pokazywanym w światach SF, czyli jak można stworzyć kombinezon Supermana.

Odcinek 7: Wszechświat równoległy (ang.: Parallel Universe)
Emisja: wtorek, 23 marca o godz. 21:30

Tym razem dr Michio Kaku podejmuje się misji zaprojektowania wrót do jednego z tzw. wszechświatów równoległych. Nie jest to zadanie proste, tym bardziej, że wszechświaty te znacząco różnią się od siebie i w niektórych z nich naukowiec mógłby zastać całkowicie odmienne prawa fizyki lub nawet alternatywne wersje rzeczywistości. Nie chcąc ryzykować, dr Kaku spotka się najpierw z Alanem Guthem, kosmologiem z Massachusetts Institute of Technology, który opowie mu o swoim pomyśle na stworzenie wszechświata. W trakcie programu, dzięki rozmowie z fizykiem Neilem Turokiem dowiemy się również, że wszechświaty równoległe istnieją tuż obok nas, w odległości zaledwie jednego atomu. Są one jednak ukryte w innym wymiarze.

Odcinek 8: Kombinezony supermenów (ang.: Super Suits )
Emisja: wtorek, 23 marca o godz. 22:00

Każde dziecko marzy o byciu superbohaterem – chce podnosić samochody, biegać szybciej niż pędzący pociąg czy widzieć przez ściany. Dzięki nowym technologiom te, pozornie nierealne, marzenia coraz częściej zaczynają przenikać ze stron komiksów do świata rzeczywistego. Dr Ray Boughman pokaże nam jak tzw. metal z pamięcią kształtu oraz opary alkoholu mogą przyczynić się do stworzenia ponadprzeciętnie silnych, sztucznych mięśni. W trakcie programu, Chris Magel z Instytutu Oceanografii stanu Virginia objaśni nam również, na czym polega działanie oczu homara. Obserwacja tych morskich stworzeń pozwoliła naukowcom przygotować projekt pary gogli o niezwykłych właściwościach. Z kolei badania z użyciem rezonansu magnetycznego stały się inspiracją do stworzenia innego, magicznego przedmiotu – pary rękawiczek odczytujących myśli. Czarne charaktery, miejcie się na baczności!
KOMENTARZE (4)

Star Wars TV

Będzie serial Star Wars dla małych dzieci

2010-03-18 11:53:00 IESB.net

Dziś na stronie IESB.net pojawiły się ekskluzywne informacje prosto od Lucasfilmu, które potwierdzają dawną plotkę o zupełnie nowym serialu animowanym Star Wars, który przeznaczony będzie dla najmłodszych dzieci.

Okazuje się, że prace przedprodukcyjne nad tym serialem już trwają, niedawno wybrano głównego reżysera, który steruje całym projektem. Serial ma roboczą nazwę "Squishies". Potwierdzono też wcześniejsze przypuszczenia, że animacja ma opierać się na serii zabawek, najprawdopodobniej będą to figurki z serii Galactic Heroes.

Warto zwrócić uwagę, że na amerykańskiej Cartoon Network emitowany jest już podobny serial, oparty na bardzo podobnych zabawkach, tylko skupiony wokół superbohaterów świata Marvela, mowa o serialu "The Super Hero Squad Show".

Temat na forum
KOMENTARZE (60)

Star Wars TV

Jutro dwa nowe odcinki ''Fantastyki w laboratorium''

2010-03-15 22:03:26 Discovery Science

Już jutro, we wtorek, o godzinie 21.30 na kanale Discovery Science zacznie się premierowy odcinki fantastycznonaukowego serialu ''Fantastyka w laboratorium'' ("Sci-fi Science"), o którym pisaliśmy w tym miejscu. Pierwszy odcinek jutrzejszego wieczora poświęcony będzie pojazdom niezastąpionym do gwiezdnych przygód, czyli statkom kosmicznym; zaś drugi odcinek opowie o zjawisku dotąd nie spotykanym w Gwiezdnych Wojnach - o zatrzymaniu w czasie.

Odcinek 5: Statki kosmiczne (ang.: Star Ships)
Emisja: wtorek, 16 marca o godz. 21:30

Chyba każdy z nas, kto choć raz w życiu widział film z gatunku science-fiction, nie jest w stanie wyobrazić sobie go bez, przemierzającego setki lat świetlnych, statku kosmicznego. Niestety, póki co człowiekowi udało się dotrzeć jedynie na Księżyc. Nie zniechęca to jednak dr Michio Kaku. Niczym niezrażony naukowiec postanawia zaprojektować pojazd, który byłby w stanie dolecieć do najdalszych gwiazd. W trakcie wizyty na Uniwersytecie Princeton dr Kaku uruchomi odrzutowy silnik plazmowy, a następnie odwiedzi ośrodek kosmiczny NASA Plum Brook, gdzie przyjrzy się największej komorze próżniowej świata. Testowane tam tzw. żagle słoneczne mogą w przyszłości stać się siłą napędową niejednej wyprawy w galaktykę. W kolejnym punkcie swojej podróży – akceleratorze cząstek Fermilab – dr Kaku zbada również zadziwiające właściwości najbardziej wydajnego paliwa, jakie kiedykolwiek odkryto – antymaterii.

Odcinek 6: Zatrzymanie w czasie (ang.: Warp Drive )
Emisja: wtorek, 16 marca o godz. 22:00

W szóstym odcinku „Fantastyki w laboratorium” dowiemy się, jak w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zwiedzać wszechświat, niczym załoga słynnego statku kosmicznego Enterprise. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, dr Kaku udaje się do Narodowego Laboratorium Brookhaven, gdzie w specjalnym akceleratorze rozpędza się cząsteczki niemal do prędkości światła. Od pracujących tam naukowców dowiemy się o luce w teorii względności Einsteina. Profesor Miguel Alcubierre opowie nam jak saga „Star Trek” natchnęła go do ułożenia przełomowego równania, dzięki któremu możliwe stanie się pokazanie sposobu podróżowania statków kosmicznych z prędkością światła. Ponadto, dr Kaku zaprezentuje nam tajemnicze właściwości energii ujemnej, a także pokaże, na czym polegają przełomowe prace prowadzone na Uniwersytecie Harvarda przez zespół prof. Federico Capasso.
KOMENTARZE (7)

Star Wars TV

We wtorek nowe odcinki ''Fantastyki w laboratorium''

2010-03-08 23:26:19 Discovery Science

Jutro wieczorem na kanale Discovery Science zostaną wyemitowane dwa kolejne premierowe odcinki serialu ''Fantastyka w laboratorium'' ("Sci-fi Science"), o którym pisaliśmy przed tygodniem. Tematy obu odcinków znów powinny być bliskie sercu każdego fana Gwiezdnych Wojen: doktor Michio Kaku będzie starał się znanymi dziś metodami i trzymając się zasad fizyki, wyjaśnić sposób tworzenia tarcz ochronnych dla statków kosmicznych, zagłębi się też we współczesne sposoby konstruowania robotów i prac nad sztuczną inteligencją. Seans rozpoczyna się jutro o 21.30.

Odcinek 3: Tarcze ochronne (ang.: Force Fields)
Emisja: wtorek, 9 marca o godz. 21:30

Każdy statek kosmiczny potrzebuje odpowiedniej osłony, a pole siłowe to idealne zabezpieczenie przed planetoidami, kosmicznymi śmieciami czy potencjalnym atakiem wroga. Tym razem dr Michio Kaku pokaże nam jak, dzięki najnowocześniejszym eksperymentom naukowym i teorii fizyki, skonstruować prawdziwą tarczę ochronną dla statku kosmicznego. W bostońskim Muzeum Nauki naukowiec, zamknięty w wielkiej klatce Faradaya, zademonstruje nam jak potężna, a zarazem nieprzewidywalna może okazać się siła piorunów. Następnie, w trakcie pobytu na Uniwersytecie Columbia, dr Kaku uruchomi urządzenie zwane stellaratorem, aby zademonstrować nam możliwości sterowania plazmą przez pole magnetyczne. Podczas kolejnej wizyty w Massachusetts Institute of Technology przyjrzymy się także ściśle tajnemu nanomateriałowi węglowemu – to m.in. dzięki niemu, wizja złożonego z wielu warstw pola siłowego, chroniącego statki kosmiczne przed laserami, już niedługo może stać się całkiem realna.

Odcinek 4: Roboty (ang.: Robots)
Emisja: wtorek, 9 marca o godz. 22:00

Choć świat science-fiction pełen jest inteligentnych robotów, człowiekowi jak dotąd nie udało się stworzyć maszyn rozwiniętych aż tak jak te, które na co dzień oglądamy w kinach. Okazuje się jednak, że scenariusze filmowe nie są całkowicie pozbawione realizmu. W kolejnym odcinku „Fantastyki w laboratorium” dr Michio Kaku udowodni, że dzięki stałemu rozwojowi nauki i nowoczesnej technologii, sztuczna inteligencja najprawdopodobniej już niedługo stanie się rzeczywistością. W trakcie programu naukowiec pozna m.in. STAIR’a – rozpoznającego wzorce robota, zaprojektowanego na Uniwersytecie Stanfordzkim oraz LAGR’a – maszynę autorstwa prof. Yana LeCuna z Uniwersytetu Nowojorskiego, która sama potrafi się uczyć. Kluczem do sztucznej inteligencji okażą się jednak komputery kwantowe. Z tego powodu dr Kaku po raz kolejny uda się do Massachusetts Institute of Technology – tym razem spotka się z profesorem Sethem Lloydem, od którego dowie się, w jaki sposób komputery te będą mogły odmienić świat.
KOMENTARZE (8)

Star Wars TV

Jutro dwa odcinki ''Fantastyki w laboratorium'' o Star Wars

2010-03-01 21:26:28 Discovery Science

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią już jutro, 2 marca, o godzinie 21.30 na kanale Discovery Science rozpocznie się emisja serialu popularno-naukowego ''Fantastyka w laboratorium'' ("Sci-fi Science"), który przedstawi próby naukowego zrealizowania wynalazków przedstawianych w filmach science-fiction.
Te pierwsze dwa odcinki serialu powinny szczególnie zainteresować wszystkich fanów Star Wars, ponieważ oba poświęcone będą dwóm szczególnym wynalazkom z uniwersum George'a Lucasa: tradycyjnyej broni Rycerzy Jedi - miecza świetlnego, oraz śmiercionośnej stacji bojowej potrafiącej niszczyć całę planety, złowrogiej Gwiazdy Śmierci.

Odcinek 1: Świetlny miecz (ang.: Lightsaber)
Emisja: wtorek, 2 marca o godz. 21:30

Przy użyciu najnowszych rozwiązań naukowych i nowoczesnej technologii, dr Michio Kaku pokaże nam, jak zbudować najpopularniejszy chyba rodzaj broni filmowej, znany wszystkim fanom „Gwiezdnych Wojen” – miecz świetlny. Naukowiec na naszych oczach przetestuje niesamowitą moc tego lasera, a także pokaże nam, jak ujarzmić potężną moc piorunów. W dalszej części programu, podczas wizyty u dr. Rona Walswortha z Uniwersytetu Harvarda przekonamy się, że zatrzymanie światła w miejscu nie jest wyczynem aż tak trudnym, jak mogłoby nam się wydawać. Wraz z dr. Kaku udamy się również na jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata – Massachusetts Institute of Technology – gdzie od prof. Briana Wardle’a dowiemy się w jaki sposób, dzięki wykorzystaniu coraz popularniejszej nanotechnologii, będzie można w przyszłości wyprodukować energię potrzebną do zasilenia miecza świetlnego.

Odcinek 2: Pogromca planet (ang.: Planetbuster)
Emisja: wtorek, 2 marca o godz. 22:00

Czy prawdziwa Gwiazda Śmierci mogłaby w ogóle powstać? Zdaniem dr. Michio Kaku – tak. Dzięki jego spotkaniu ze znajomym astrofizykiem – prof. Stephenem Thorsettem, w drugim odcinku serii dowiemy się o występujących w kosmosie niszczycielskich rozbłyskach gamma, które wycelowane są prosto w Ziemię. W przyszłości mogą one stanowić dla niej poważne zagrożenie. Dr Kaku uważa, że wysokorozwinięta i zaawansowana technologicznie cywilizacja potrafiłaby na tyle skutecznie pokierować tego typu promieniami, by doprowadzić do całkowitego zniszczenia dowolnej planety. Podczas wizyty w Narodowym Zakładzie Zapłonu w Livermore w Kalifornii, dr Kaku przyjrzy się największemu laserowi świata i przekona się, że dzięki wykorzystaniu reakcji termojądrowej w przyszłości będzie można uzyskać wystarczającą ilość energii do uruchomienia lasera mogącego zniszczyć całą planetę.
KOMENTARZE (23)
Loading..