TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

ANH w TV

2003-08-26 06:58:00 TV Polsat

Jak donosi TV Polsat, 5 września 2003 o godzinie 20:55 zostanie wyemitowany film "Gwiezdne Wojny - Nowa Nadzieja". Czyli nasz kochany ANH. Najprawdopodobniej niebawem pojawią się też kolejne epizody.

Zapraszam do zabrania głosu w topicu na Forum o ANH w telewizji Polsat.
KOMENTARZE (42)

Klasyczna Trylogia

Gwiezdne Wojny wśród filmów, które zmieniły świat

2003-08-07 22:02:00 Stopklatka

W australijskiej edycji magazynu "Empire" zakończył się plebiscyt na "100 filmów, które zmieniły świat". Na pierwszym miejscu tego zestawienia uplasowały się "Szczęki". Film Stevena Spielberga pokonał "Obywatela Kane'a", który od wielu lat, regularnie wygrywa we wszelkich możliwych plebiscytach.

Dlaczego tak się stało? Dziennikarze australijskiego "Empire" dowodzą, że producenci "Szczęk" zmienili świat bo: zapoczątkowali modę na letnie premiery filmów, które mają szansę odnieść wielki komercyjny sukces, to oni także odpowiedzialni są za upowszechnienie tzw. merchandisingu, czyli sprzedaży praw do kopiowania motywów z filmu producentom zabawek i gadżetów, czym udowodnili, że proceder ten może przynosić dochody nie mniejsze od sprzedaży biletów do kina. "Szczęki" stały się także przepustką do wielkiej kariery dla Stevena Spielberga, człowieka, którego znają fani X Muzy na całym świecie, i którego nazwisko pięć razy pojawia się w zestawieniu.

Większość filmów "które zmieniły świat" to produkcje pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, chociaż na listę wślizgnęły się także japoński "Rashomon", francuski "Do utraty tchu" i niemiecki "Triumf woli".

Na liście uplasowały się także: "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" na miejscu 4 (wyżej od "Gwiezdnych wojen"), "Dzień Niepodległości" na miejscu 19., "Łowca jeleni" na pozycji 52., film bez którego nie byłoby inteligentnych filmów o wojnie w Wietnamie, pornograficzne "Głębokie gardło" na 99. miejscu, które przyczyniło się do bardzo szybkiego rozwoju kinematografii przeznaczonej wyłącznie dla dorosłych widzów oraz "Piknik pod Wiszącą Skałą" (47.) oraz "Mad Max 1 i 2" ex aequo na pozycji 83.

Pierwsza dziesiątka "100 filmów, które zmieniły świat":

1. "Szczęki"
2. "Obywatel Kane"
3. "Swobodny jeździec"
4. "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"
5. "Gwiezdne wojny"
6. "Deszczowa piosenka"
7. "Casablanca"
8. "Rashomon"
9. "Annie Hall"
10. "Przeminęło z wiatrem"

KOMENTARZE (27)
Loading..