TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Gwiezdne Wojny w trzecim wymiarze to tylko kwestia czasu...

2005-03-26 20:26:00

Podczas niedawnego spotkania i prezentacji technologii cyfrowego kina, a także kina 3D, ShoWest, Geroge Lucas publicznie ogłosił, że chce w roku 2007 wprowadzić pierwszy z filmów Gwiezdnej Sagi w wersji 3D. Na razie, jak dodał, nie ma jeszcze dokładnego terminu, ale chciałby wyrobić się na 30-lecie Gwiezdnych Wojen z pierwszym filmem, a potem wydawać jeden co roku.

Lucasowi towarzyszyli także i inni reżyserzy jak James Cameron, Robert Zemeckis, Robert Rodriguez, Randal Kleiser a nawet Peter Jackson, który pojawił się jako 3-D obraz. Wszystkich ich łaczy jedno, szykują pewne rzeczy związane z 3D. Cameron robi „Battle Angel”, film zapowiedziany na rok 2007, Zemeckis pracuje nad dwoma projektami 3D, a Rodriguez szykuje swój film „The Adventures of Shark Boy and Lava Girl in 3-D”. Tylko Jackosn nie miał sprecyzowanych planów, gdyż aktualnie zajmuje się King Kongiem, niemniej jednak podobno stworzył już w Nowej Zelandii studio zajmujące się produkcjami 3D.

Filmowcy pokazali swoje klipy, prezentujące fragmenty ich pracy, jedne od razu nagrane w 3D, inne przekonterwowane. Pokaz był sponosorowany przez firmę Texas Instruments.

W przypadku pojawienia się Lucasa na ShoWest, niektórzy uczestnicy mieli wrażenie deja vu, kiedy przed paroma laty promował tu cyfrowe kino i zapowiedział premierę Ataku klonów w 1000 kin cyfrowych. Lucas śmiał się tylko, że właściciele kin za nim nie nadążają, bo gdzież jest te 1000 kin cyfrowych. Stwierdził też, że przez ostatnie 25 lat uważnie obserwował wszystkie testy związane z projektorami 3D. Obecnie powoli przychodzi czas, w którym filmy 3D będą mogły stać się głównym źródłem produkcji w Hollywood. By to udowodnić, pokazał fragmenty „Nowej Nadziei” i „Ataku Klonów”, które zostały zwymiarowane (dimensionalized), czyli przekonwertowane do wersji 3D przez studio Agoura Hills.

To na prawdę bardzo ładny system, dlatego warto go promować. No i jestem bardzo ciekaw jak będą wyglądać w nim pewne stare filmy, które zrobiłem dawno w odległej galaktyce – mówi Lucas. Dodaje też: widziałem fragmenty testowego obrazu i jest on szokująco dobry, wygląda tak jakbyśmy chcieli go pokazać. A to znaczy, że możemy poprawiać stare filmy, tak by można było je oglądać w całkowicie nowym wymiarze.

Peter Jackson także popiera, jak to określił, jedną z najbardziej niesamowitych nowinek w kinie od bardzo, bardzo dawna. To nie tylko cyfrowe projektory, które na horyzoncie są już od dawna – mówi Jackson – ale w praktyce cała technologia, która pozwoli tworzyć trój wymiarowe filmy w jakości większej niż normalna i bardziej spektakularne niż to co znamy. Zapomnijcie o czerwonym i niebieskim szkiełku. Teraz 3D przychodzi do nas. Nowe aktywne szkła zmienią oblicze nie tylko technologii 3D, ale i całego kina.

Jackson pokazał też fragment zremasterowanego Władcy Pierścieni, a dokładniej Golluma, oraz fragment bitwy.

James Cameron w ogóle podąża inną ścieżką, nie chce przerabiać filmy do trzeciego wymiaru, a kręcić już je w 3D.

Na koniec jeszcze kilka danych technicznych. Obraz projekcji trójwymiarowych był wyświetlany na białym ekranie (o przekątnej 48 stóp), dźwiękiem Dolby Surround. Pokazano fragmenty wielu filmów, w tym także „Top Gun”. W przypadku ANH podobno była to początkowa scena. Projekcja w 3D nadal odbywa się jak w IMAXach przez emitowanie filmu na płaski ekran, a złudzenie optycznej trójwymiarowości uzyskuje się dzięki specjalnym okularom. Tym razem są to odpowiednie okulary LCD, a nie jak było dotychczas okulary zawierające szkła w różnych kolorach.

Podczas pokazów Lucas wciąż agitował za cyfrowym kinem, nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim praktycznych. Cyfrowe kopie nie niszczą się tak, jak to bywa w przypadku taśmy filmowej. Dodatkowo przygotowanie takich kopii jest coraz tańsze, a prawie 30-40% filmów dziś produkowanych jest już na cyfrowych nośnikach. James Cameron dodał, że w chwili obecnej dochodzi do pewnego paradoksu, gdyż bardzo wiele filmów produkuje się już prawie w całości z użyciem technologii cyfrowych, filmowanie, postprodukcja, preprodukcja, grafika komputerowa, ale kina w znacznej większości nadal zatrzymały się zamiast rozwijać. Jego zdaniem dzięki kinu 3D, będzie szansa to zmienić, choć tylko wtedy gdy filmowcy sami zaczną przerzucać się na tworzenie produkcji 3D, bo wciąż obawia się o samych kiniarzy. Bo choć IMAX wciąż próbuje promować tę technologię, do dnia dzisiejszego wypuścił tylko 16 filmów, koncentrując się w ostatnich latach na projekcjach filmów na olbrzymich ekranach. Na koniec Lucas stwierdził, że chciałby by czwarty Indiana Jones był przeznaczony właśnie pod rynek kin 3D, ale wpierw musi nawrócić Spielberga na Trójwymiarową stronę Mocy.

Czy zatem będzie szansa na stworzenie kolejnej trylogii Gwiezdnych Wojen w 3D? Oby Lucas tego dożył.
KOMENTARZE (0)

Klasyczna Trylogia

Powrót Jedi

2005-03-19 09:12:00 Paweł & the choosen one

Już jutro, tzn. 20 marca, w telewizji Polsat zostanie wyemitowany szósty Epizod Gwiezdnej Sagi. Powrót Jedi zostanie wyświetlony o godzinie 12:45. Jego powtórka zapowiadana jest na dzień kolejny, na godzinę 12:20. Zważając na perspektywę dziesiątek minut reklam tamponów o nowym kształcie, taniego acz dobrego proszku oraz dłuższego życia każdej pralki, polecam skorzystanie z dobrodziejstw płyt DVD bądź kaset VHS...
KOMENTARZE (38)

Klasyczna Trylogia

Trylogia w wersji 3-D?

2005-03-17 07:12:00 Resztki Imperium

To bynajmniej nie żart. Lucas wielokrotnie próbował łamać wszelkie bariery techniczne, jakie stanęły mu na drodze, starał się być prekursorem nowych technik filmowych. „Atak Klonów” to nie tylko film, który jako pierwszy z dużym budżetem był kręcony w technice cyfrowej, to nie tylko film, który zrewolucjonizował światowy rynek filmowy, dzięki równoczesnym premierą na całym globie, ale też film, który jako jeden z pierwszych został przystosowany do olbrzymich ekranów kin IMAX. Ale kina IMAX nie powstały tylko po to, by prezentować w nich filmy na gigantycznych ekranach. Ideą całego przedsięwzięcia były filmy trójwymiarowe. Kolejnym ważnym krokiem w historii filmów 3D jest fakt, że znani twórcy zaczynają tworzyć filmy od razu w tym formacie, w praktyce na potrzeby IMAX 3D. Prekursorem w tej dziedzinie okazał się być James Cameron, twórca filmu „Aliens of the Deep”, w którym ukazuje najdziwniejsze istoty z głębin oceanów. Cameron stwierdził, że przyszłość należy do kina 3D. Twórca takich hitów jak „Terminator” czy „Titanic” stwierdził też, że za dość niewielkie pieniądze można filmy animowane komputerowo przerobić do potrzeb kina trójwymiarowego. Przyszłość kina akcji, kina fantastycznego wg Camerona to właśnie trzeci wymiar. A to znaczy mniej więcej tyle, że tak jak kiedyś koloryzowano filmy, będzie można dorabiać do nich trzeci wymiar.

W tym momencie wkroczył George Lucas. Choć kręci on nowe części Gwiezdnych Wojen w formacie cyfrowym, jest to jednak wciąż tylko obraz dwuwymiarowy. Jednak na prezentacji zorganizowanej przez Texas Instruments, gdzie prezentowano nowy wyświetlacz 3D – Christie CP2000 Lucas zaprezentował fragment oryginalnych „Gwiezdnych Wojen” (czyli „Nowej Nadziei” w wersji 3D), tym samym udało mu się złamać kolejną barierę techniczną, poprawił stary film z dwóch wymiarów do trzech.

Był to co prawda jedynie klip, ale kto wie, co szykuje Lucas na swoim ranczu. Już od pewnego czasu się mówiło o tym, że klasyczna trylogia pojawi się w kinach IMAX. Czyżby zatem w roku 2007, w 30. rocznicę premiery ANH, mielibyśmy zobaczyć sagę w wersji 3D? Na razie brzmi to jak fikcja, ale nigdy nic nie wiadomo.

Nie jest to pierwszy kontakt Lucasa z kinem 3D. W roku 1986 na zlecenie Disneya i na potrzeby parków tematycznych, Lucas, a właściwie Francis Ford Coppola, który prawie natychmiast skontaktował się z Lucasem, dostał zlecenie nakręcenia któtkometrażowego filmu 3D. Lucas zajął się wpierw scenariuszem do tego filmu, a potem jego produkcją. Coppola był reżyserem . Była to komedia fantastyczno-muzyczna z Michaelem Jacksonem pt. „Captain Eo”. Był to wtedy jeden z najdroższych filmów wszechczasów, każda z 17 minut kosztowała przeszło milion dolarów. W tym momencie warto zauważyć, że zamiast pokazać fragmentu, choćby "Zemsty Sithów", Lucas zdecydował się na pokazanie "Nowej Nadziei", a to daje nam wiele do myślenia. Na razie nie wiadomo, co to był za klip.
KOMENTARZE (18)

Klasyczna Trylogia

Imperium Kontratakuje

2005-03-01 23:14:00 Paweł

Za niecałe dwa tygodnie, dokładnie 13 marca, telewizja Polscat wyemituje piąty Epizod Gwiezdnej Sagi. Imperium kontratakuje zostanie wyświetlone o godzinie 12:45, po czym po mniej więcej pięciu minutach, uraczeni zostaniemy reklamami proszków do prania, past do zebów i nowych podpasek, w których można jeździć na rolkach, na rowerze i... a zreszta nieważne. Cierpliwi niech usiądą wygodnie przed telewizorem, pozostałej grupie polecam skorzystanie z dobrodziejstw płyt DVD lub kaset VHS. Powtórka następnego dnia o 12:30.
KOMENTARZE (19)

Klasyczna Trylogia

Odpowiedzi Pabla nie o ROTS

2005-03-01 21:14:00 oficjalna

Oprócz pytań o Zemstę Pablo Hidalgo odpowiedział też na kilka pytań odnośnie reszty epizodów sagi, a oto i one:

Na razie nic nie wiadomo o dodatkowych scenach do Epizodów I i II, które Lucas mógłby nakręcić, w czasie Epizodu III lub później. Problem jest taki, że prawie nikt nie wiedział o wrzuceniu Haydena do Powrotu Jedi, trochę więcej osób wiedziało o próbach z Imperatorem w TESB, ale też większość z ludzi pracujących w LFL zdziwiła się, gdy zobaczyła finalną wersję. Pablo stwierdził, że osobiście nie wierzy w nowe sceny, ale gdyby coś cyfrowo poprawiono, to wcale by go nie zdziwiło.

Do nowych odcinków Wojen Klonów, nie będzie zwiastuna, ale z pewnością Cartoon Network nie podaruje sobie spotów reklamowych.

Na razie brak jakichkolwiek decyzji o serialu telewizyjnym, stąd nie będzie updatów na jego temat.

Nie nakręcono też żadnych nowych scen do trylogii, mimo, że wraz z Knollem namawiali Lucasa by nakręcić scenę, w której Bail Organa pije sobie herbatkę, a zaraz potem Alderaan zostaje wysadzony. Pewnie ta druga część, była mimo wszystko żartem Pabla.
KOMENTARZE (0)
Loading..