TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Wirtualny Wizualny Przewodnik po ''Nowej nadziei'' #2

2007-06-23 13:26:05 LS za StarWars.com

Wirtualny Wizualny Przewodnik - nowa nadzieja

Ze scenariusza:
Morze gwiazd służy jako tło dla napisów początkowych. Słychać echo wojennych bębnów w tle i przewijają się napisy, znikające gdzieś w nieskończoności:

"Trwa wojna domowa. Statki rebeliantów atakujące z ukrytej bazy, odniosły swe pierwsze zwycięstwo nad złowrogim Imperium Galaktycznym.

Podczas bitwy, szpiegom Rebelli udało się skraść tajne plany straszliwej broni Imperium, Gwiazdy Śmierci, uzbrojonej stacji kosmicznej z siłą ognia mogącą niszczyć planety.

Ścigana przez znienawidzonych agentów Imperium, księżniczka Leia udaje się do domu na pokładzie jej okrętu, przewożąc skradzione plany, które mogą ocalić jej lud, i przywrócić wolność galaktyce...."
Ciekawostki:

W napisach w pierwszej wersji scenariusza jest wspomniany konflikt pomiędzy wojownikami Jedi Bendu, a Rycerzami Sithów, ale potem zmienia się to w kierunku mniej ukazującym historię galaktyki, a bardziej koncentruje się na „aktualnych wydarzeniach”.

George Lucas: „Sam pomysł przewijanych napisów pochodzi z koncepcji serialu, chciałem aby tym stała się ta seria filmów, a nie tylko jeden film. Napisy na początku były bardzo długie i się ciągnęły. Pokazałem to moim przyjaciołom – Brianowi De Palmie, Jayowi Cocksowi, Glorii Katz czy Willardowi Huyckowi, a potem to uprościliśmy, by było łatwiejsze do czytania.”

We wcześniejszych wersjach, można to jeszcze znaleźć w komiksach Marvela, napis „Gwiezdne Wojny” był częścią napisów płynących, a nie osobną kartą.

Tytuł Część IV Nowa Nadzieja dodano do napisów dopiero w 1981, podczas re-edycji. Nie było go w wersji oryginalnej.


Pierwsza wersja płynącego i znikającego loga, nie trafiła ostatecznie do filmu, ale pojawia się w komiksach Marvela. Napisy kręcono w ILM, a zajmował się nimi między innymi Richard Edlund. Pierwszą wersję napisów kręcono wraz z logiem Star Wars, jeszcze przypiętym do reszty, a nie jako „osobną kartę”.


Kadr po kadrze:


KOMENTARZE (8)

Klasyczna Trylogia

Wirtualny Wizualny Przewodnik po ''Nowej nadziei'' #1

2007-06-16 00:30:03 LS za oficjalną

Wirtualny Wizualny Przewodnik - logo otwierające

Ze scenariusza:
STAR WARS
"Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce...."
Ciekawostki:

Gwiezdne Wojny nie zawsze zaczynały się od słów „Dawno temu w odległej galaktyce”. W pierwotnych wersjach treatmentu, opowieść osadzona była w XXXIII wieku, podczas wojny domowej w galaktyce. Słynna linia pojawiła się po raz pierwszy dopiero w czwartej wersji scenariusza i brzmiała „Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, miała miejsce niewiarygodna przygoda.”

Wersja książkowa Gwiezdnych Wojen, jak również inne „drukowane adaptacje” powstały na długo przed ustaleniem finalnego tytułu czy początkowych napisów w ostatniej wersji, dlatego w książce mamy akcję osadzoną słowami „inna galaktyka, inny czas”. Natomiast w komiksie Marvela mamy informację „ta historia nie jest powiązana z Ziemią, jej czasem czy kosmosem. Dzieje się w innym układzie słonecznym, w innej galaktyce i może się dziać w przyszłości, przeszłości lub nawet teraz.”

Mówi George Lucas – scenarzysta i reżyser: „To co chciałem powiedzieć, to „Dawno temu, w odległym królestwie” (U nas się mówi „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami...”). Chciałem przez to pokazać, że to bardziej baśń niż science fiction. W ten sposób chcieliśmy powiedzieć, że nie musicie się martwić o naukowe aspekty, bo one i tak nie istnieją. To wszechświat, który sam stworzyłem, w którym okręty kosmiczne mogą wydawać dźwięki, a my możemy robić cokolwiek tylko chcemy”.

Muzyczna fanfara, która towarzyszy logo Lucasfilm oryginalnie była przeznaczona tylko dla filmów kręconych w formacie Cinemascope. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w roku 1954. Jej autorem jest Alfred Newman, a dziś powszechnie jest znana jako Fox Fanfare i często występuje w filmach wytwórni 20th Century Fox, obok logo wytwórni.

Pracując nad scenariuszem Gwiezdnych Wojen, George Lucas przez wiele lat używał słów Dziennik Whills, gdzie miał spisane główne koncepcje i krótkie streszczenie. To był punkt wyjścia dla napisania treatmentu (streszczenie scenariusza), pierwszej roboczej wersji i trzech kolejnych – scenariusza. Ale nawet w czwartej, poprawionej wersji znalazły się sceny, które nie zostały zmienione względem pierwszego oryginału. Pisaliśmy o tym już tutaj.

Podczas prac George Lucas miał pomysł by wprowadzić w opowieść rodzinę Wookieech. W jednej z wersji, film miał się zaczynać, gdy ojciec Wookiee opowiada swojemu synowi o „Wujku Chewbacce”. Potem miał zacząć przeglądać obity w skórę dziennik, który miał się okazać pamiętnikiem Chewbaccy. Prawdopodobnie Chewbacca zostawił książkę dla swego bratanka, wkrótce przed śmiercią. A gdy ojciec Wookiee zaczyna czytać, film przenosi się w akcję, którą znamy z obecnej sceny otwarcia.


Pierwsze logo 20th Century Fox narysował Emil Kosa, autor rysunków służących za tło filmu, w 1933 roku. Cyfrowa, poprawiona wersja logo Foxa, zadebiutowała w roku 1994. Z kolei czarno-biały rysunek to jedna z wcześniejszych wersji logo Lucasfilmu, z początku lat 70. W filmie z 1977 wykorzystano prosty napis Lucasfilm LTD, a dopiero w 1997 stare tekstowe logo zostało zastąpione iskrzącym.


KOMENTARZE (8)
Loading..