TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Epizod IV: Nowa Nadzieja jutro o 20:05 w TVP 2

2008-09-25 14:24:58

Przypominamy że jutro o godzinie 20:05 na TVP2 zostanie wyemitowany Epizod IV : Nowa Nadzieja. Powtórka w sobotę o 15:20.

Rozpiska na następne tygodnie:
Epizod V: Imperium Kontratakuje (3 października)
Epizod VI: Powrót Jedi (10 Października)

Rozpiska może się zmienić, gdyż na stronie TVP2 jest napisane iż ok. 20:00 za tydzień zostanie wyemitowany show "Gwiazdy tańczą na lodzie"


Film science - fiction, 120 min, USA 1977
Scenariusz i reżyseria: George Lucas
Muzyka: John Williams
Występują: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guiness, Peter Cushing,
James Earl Jones i inni


Dawno temu, w bardzo odległej galaktyce, mroczne Imperium kontynuowało bezlitosny podbój kolejnych kosmicznych światów. Mieszkańców planet, które nie chciały podporządkować się Imperatorowi, czekała straszliwa kara. Musiały ulec w walce przeciw niezliczonym zastępom szturmowców imperialnej piechoty. W kosmicznej pustce niepodzielnie królowała flota Imperium, dławiąc wszelki opór. Co gorsza, po wielu latach budowy arsenał Zła wzbogacił się o kolejne narzędzie masowej zagłady - Gwiazdę Śmierci, potężną stację bojową wielkości małego księżyca, dysponującą siłą ognia zdolną niszczyć planety. Z roku na rok sytuacja walczących z Imperium rebeliantów stawała się coraz gorsza. Rozpaczliwy rajd ich agentów zakończył się wprawdzie sukcesem - udało się im zdobyć plany Gwiazdy Śmierci, lecz nawet wtedy, gdy już wydawało się, że przełom w trwającej wojnie jest blisko, los pokrzyżował te plany. Statek kosmiczny, którym księżniczka Leia, jedna z liderek rebelii, wiozła drogocenny łup, po krótkiej walce został zatrzymany przez imperialny niszczyciel. Ostatnia nadzieja marzących o wolność światów spoczywa w dwóch robotach, wystrzelonych w ostatniej chwili w kapsule ratunkowej na powierzchnię pustynnej planety Tatooine...
Gdy w 1977 roku na ekrany kin weszła pierwsza część opowieści George`a Lucasa, od razu okazała się kasowym hitem. W krótkim czasie film zdetronizował dotychczasowego rekordzistę - "Szczęki" Stevena Spielberga. Lecz premiera "Gwiezdnych wojen" oznaczała coś więcej, niż tylko sowity zarobek dla twórców obrazu. Opowieść o młodym Luke`u Skywalkerze, na pozór przypadkowo wplątanym w wir wydarzeń, w których ważyły się losy całej Galaktyki, szybko zyskała miano klasycznej. Stosunkowo prosta opowieść o walce Dobra ze Złem dla rzesz fanów stała się czymś z pogranicza historii, fantastyki i religii. Od samego początku zachwyt budziła imponująca technicznie oprawa wizualna, pełna efektownych pojedynków na laserowe miecze rycerzy Jedi i migotliwych starć kosmicznych flot. Uznanie znalazła też muzyka, skomponowana przez Johna Williamsa.
Na fali popularności, związanej również z modą na wszelkiego rodzaju gadżety i zabawki nawiązujące do filmu, rozbłysła gwiazda Harrisona Forda, odtwórcy roli jednego z głównych bohaterów - Hana Solo. Także postać naczelnego szwarccharakteru - skrywającego oblicze za czarną maską Dartha Vadera, weszła na trwałe do kultury masowej. Głęboki głos Mrocznego Jedi, podłożony przez znanego aktora Jamesa Earla Jonesa, oraz jego powolny, chrapliwy oddech stały się jednymi z najlepiej rozpoznawalnych dźwięków w historii kinematografii. "Gwiezdne wojny" stały się też źródłem niezliczonych cytatów, nawiązań i parodii. Jednym z tych, którzy nawiązali do dzieła Lucasa, był amerykański prezydent Ronald Reagan, który w 1983 roku określił Związek Radziecki jako imperium zła.

KOMENTARZE (24)
Loading..