TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

''Zemsta Powrót Jedi'' w TVP2 i TVP HD

2011-07-23 11:39:53 TVP.pl

Tegoroczny finał gwiezdnowojennej sagi za sprawą „Powrotu Jedi” w TVP nastanie już jutro. Standardowo będą 2 emisje filmu na dwóch kanałach: TVP 2 i TVP HD. Pierwsze nadawanie odbędzie się w niedzielę o godzinie 2:35 i będzie dostępne tylko dla odbiorców cyfrowych Telewizji Polskiej. Druga emisja poleci w ramach filmowego cyklu Dwójka w akcji o godzinie 21:10. Zasadnicze różnice pomiędzy wersjami filmu na kanałach są następujące:
 • TVP2: obraz – 4:3, tłumaczenie – lektor,
 • TVP HD: obraz – 16:9, tłumaczenie – do wyboru napisy lub lektor,

  Na pożegnanie wrzucamy opis „Powrotu Jedi” prosto z TVP.pl:  Uhonorowany Oscarem ’84 za najlepsze wizualne efekty specjalne "Powrót Jedi" zamyka cykl "Gwiezdne wojny", chociaż powstał jako drugi film kosmicznej sagi. Scenariusz jak i w przypadku piątej części, czyli "Imperium kontratakuje", napisał Lawrence Kasdan pod patronatem George’a Lucasa, a całość wyreżyserował tym razem zmarły w 1987 r. brytyjski twórca Richard Marquand, wcześniej realizator telewizyjny i dokumentalista, autor fabularnego "Dziedzictwa" oraz "Igły". Zdjęcia do "Powrotu Jedi" zajęły pięć miesięcy, za to niemal rok pracowano nad efektami specjalnymi. Nowością tej części "Gwiezdnych wojen" było rozbudowanie galerii fantastycznych stworków zaprojektowanych przez Stuarta Freeborna i Phila Tippetta.

  Imperium ponownie rośnie w siłę. Darth Vader nadzoruje budowę nowej Gwiazdy Śmierci na orbicie Księżyca Endoru. Tymczasem roboty C - 3PO i Artoo - Detoo przybywają do pałacu Jabby Hutta na planecie Tatooine. Przynoszą władcy posłanie od Luke’a Skywalkera, który domaga się uwolnienia przez Jabbę Hana Solo. Jabba jednak odmawia i zatrzymuje roboty w pałacu. Uratować Hana próbuje również księżniczka Leia, która pojawia się w przebraniu kosmicznej łowczyni, przyprowadzając jako rzekomego więźnia Chewbakkę. Zostaje jednak zdemaskowana i staje się niewolnicą Jabby. Gdy do ponurego zamku przybywa w końcu Luke, Lei udaje się w ogólnym zamieszaniu uwolnić Hana, ale niebawem wszyscy zostają schwytani i wtrąceni do podziemi jako ofiary straszliwego i krwiożerczego Sarlacca. Z pomocą Lando Calrissiana Lei udaje się w końcu zabić Jabbę i grupa przyjaciół wraz z wiernymi robotami opuszcza Tatooine. Ich celem jest baza Rebeliantów przygotowujących się do ostatecznej rozprawy z siłami Imperium. Tylko Luke odłącza się od nich, aby odwiedzić swojego mistrza Yodę. Dowiaduje się od niego, że Darth Vader, niegdyś rycerz Jedi, jest faktycznie jego ojcem, a Leia to z kolei jego siostra bliźniaczka, o której istnieniu nie wie Imperium.

  Dziewczyna skrywa w sobie siłę Jedi, chociaż jeszcze sama nie zdaje sobie z tego sprawy. Niestety, Yoda umiera i odtąd Luke musi sam dopełnić swego przeznaczenia. Wraz z Leią i Hanem zostaje wysłany na porośnięty gęstym lasem Księżyc Endoru, aby zniszczyć zainstalowane tam urządzenie, które chroni Gwiazdę Śmierci. Dopiero wtedy kosmiczna flota Rebeliantów dowodzona przez Lando Calrissiana będzie mogła rozpocząć decydujący atak. W działaniach na Endorze wspomaga ich prymitywne plemię Ewoków. Luke pozwala się schwytać Vaderowi i staje przed obliczem samego imperatora Palpatine, który wyjaśnia mu, że Rebelianci wpadną w starannie przygotowaną pułapkę. Luke może się uratować, wystarczy, że przejdzie na Ciemną Stronę Mocy.  Temat na forum
  KOMENTARZE (25)
 • Klasyczna Trylogia

  Zwiastun wyciętych scen na Star Wars Blu-ray Disc

  2011-07-22 09:19:13 StarWars.com  Kompletne wydanie Sagi na Blu-ray Disc już 16 września w Polsce, w którym na trzech dodatkowych płytach znajdzie się 40 godzin bonusowych materiałów.
  Jednak już teraz można się przyjrzeć niewykorzystanym scenom w Klasycznej Trylogii, dzięki specjalnemu zwiastunowi, umieszczonemu na oficjalnej, z okazji konwentu Comic-Con 2011.  W przypadku Nowej Nadziei można zauważyć scenę z Tatooine, gdzie Luke spogląda na niebo niewyraźnie widząc pościg za Tantive IV z początku filmu. Dla Imperium Kontratakuje umieszczono scenę z Wampą w bazie Echo na planecie Hoth. Zwiastun w dużej mierze opiera się na scenach z Powrotu Jedi. Widać jak Luke nanosi poprawki do swojego nowego miecza (pisaliśmy o tym tutaj>>>). Można zauważyć również scenę w burzy piaskowej przed odlotem z Tatooine z początku filmu, a także sceny z finałowej bitwy kosmicznej i w bunkrze na Endor.

  W tle słychać fragment utworu muzycznego Johna Williamsa z Epizodu V Imperium Kontratakuje o tytule „The Clash of Lightsabers”

  Zwiastun dostępny na oficjalnej stronie tutaj>>>.

  KOMENTARZE (23)

  Klasyczna Trylogia

  Dostęp do materiałów dodatkowych z wydania Sagi na Blu-ray Disc

  2011-07-20 15:18:44 StarWars.com


  Zanim pełne wydanie Sagi na nośniku Blu-ray Disc trafi do sklepów 16 września tego roku, fani już dziś dostają zapowiedź dodatkowych materiałów z Klasycznej Trylogii jak i Prequeli, jakie znajdą się na dysku siódmym oraz ósmym wydania. Wszystko dzięki aplikacji Star Wars Blu-ray: Early Access App.

  Od dziś posiadacze iPadów oraz iPhonów otrzymują dostęp do próbek materiałów z wydania BD, które zawierają nigdy wcześniej nie udostępniane treści pochodzące z archiwów Lucasfilmu takich jak:
  -galerie malowanych teł i szkiców koncepcyjnych,
  -rekwizyty,
  -makiety i kostiumy,
  -dodatkowe wywiady z obsadą i ekipą.

  Star Wars Blu-ray: Early Access App dla iPadów można pobrać za darmo w serwisie iTunes dzisiaj - 20 Lipca 2011r. - dla użytkowników z USA.
  We wtorek 2 sierpnia 2011 roku aplikacja będzie dostępna dla wszystkich urządzeń (iPad, iPhone, iTouch) zarówno w USA jak i dla całego świata (m.in. Francja, Niemcy, Australia, Wielka Brytania). Niewiadomo jak na razie czy będzie można ściągnąć ten program w Polsce.

  Więcej próbek materiałów z wydania Sagi na BD będzie dostępnych na rozpoczętym właśnie konwencie Comic-Con 2011 (panel SW zaczyna się jutro od 10:00).


  KOMENTARZE (10)

  Klasyczna Trylogia

  W niedzielę Imperium będzie kontratakować

  2011-07-16 10:47:43 TVP.pl

  Jutro piąte tegoroczne uderzenie Gwiezdnych Wojen w Telewizji Publicznej. Już o godzinie 2:10 rozpocznie się pierwsza emisja Epizodu V na kanałach: TVP2 i TVP HD, druga natomiast wystartuje standardowo o godzinie 21:10 w ramach niedzielnego cyklu Dwójka w akcji. Pamiętajcie o znaczącej różnicy jakości filmu na odpowiednich kanałach. Na TVP 2 poleci „Imperium kontratakuje” z lektorem i formacie obrazu 4:3, a na TVP HD będą napisy lub lektor do wyboru i obraz 16:9. Na koniec zapowiedź filmu pochodząca ze strony TVP.pl.

  Uhonorowane w 1981 r. Oscarami za efekty dźwiękowe i wizualne "Imperium kontratakuje" Irvina Kershnera ("Powrót człowieka zwanego Koniem", "Oczy Laury Mars", "Nigdy nie mów nigdy", "RoboCop 2") powstało chronologicznie jako drugi film w liczącej ostatecznie sześć części gwiezdnowojennej sadze George’a Lucasa, lecz mimo to nosi numer piąty. Wraz z czwartą częścią - "Nową nadzieją" (wyświetlaną w latach 70. po prostu jako "Gwiezdne wojny") i częścią szóstą - "Powrotem Jedi" stanowi starszą trylogię, ukazującą jednak wydarzenia późniejsze w stosunku do zrealizowanej w latach 1999 - 2005 drugiej trylogii ("Gwiezdne wojny - część I: Mroczne widmo", "Gwiezdne wojny - część II: Atak klonów" i "Gwiezdne wojny - część III: Zemsta Sithów"). Akcja wszystkich filmów rozgrywa się "dawno, dawno temu, w odległej galaktyce" i obejmuje dwa pokolenia. Pierwszą wersję scenariusza "Imperium kontratakuje", przez wielu uznawanego za najlepszy film z tego cyklu, napisał na podstawie powieści George’a Lucasa utalentowany i płodny autor powieści science fiction Leigh Brackett. Zmarł jednak w marcu 1978 r. , więc jego pracę dokończył wschodzący wówczas talent Lawrence Kasdan, późniejszy scenarzysta takich hitów kinowych, jak "Poszukiwacze zaginionej arki" czy "Bodyguard" oraz ceniony reżyser (m. in. "Żar ciała", "Przypadkowy turysta", "Kocham cię na zabój", "Wyatt Earp", "Francuski pocałunek"). O oprawę muzyczną zadbał z kolei John Williams, laureat Oscarów za muzykę do "Skrzypka na dachu", "Szczęk" i "Gwiezdnych wojen", dzięki któremu w "Imperium..." nie zabrakło znanego dziś na całym świecie tematu przewodniego. Zdjęcia realizowano w ogromnym studio Elstree pod Londynem, ale też na lodowcu Finse w Norwegii. Akcja filmu zaczyna się 3 lata po wydarzeniach ukazanych w poprzedniej części. Zniszczenie "Gwiazdy śmierci" nie przyniosło rozstrzygnięcia w wielkim konflikcie między totalitarnym Imperium, które chce przejąć władzę nad wszechświatem, a grupą rebeliantów pragnących zachować ideały wolności i dobra.

  Buntownicy schronili się na lodowej planecie Hoth, ale Darth Vader niestrudzenie poszukuje zbiegów, wysyłając we wszystkie strony automatyczne sondy. Jedna z nich dociera też na Hoth. Flota Imperium rusza do ataku, ale natychmiastowa ewakuacja planety pozwala uniknąć zagłady. Ostatni opuszcza Hoth myśliwiec Sokół - Millenium, który przechodził generalny remont. Lecący nim Han Solo, księżniczka Leia i Chewbacca w towarzystwie robota See - Threepio, chronią się w chmurze meteorytowej, a wreszcie lądują w grocie, która okazuje się przewodem pokarmowym wielkiego jaszczura. Tymczasem Luke Skywalker, wezwany przez Bena Kenobi, mistrza rycerzy Jedi, leci w towarzystwie robota Artoo - Detoo na planetę Dogabah, gdzie pod kierunkiem mistrza Yody ma przejść ostatni etap szkolenia rycerzy Jedi i do końca opanować Moc pozwalającą rycerzom przeciwstawiać się Złu. Han Solo kończy naprawiać myśliwiec i szuka pomocy u szulera oraz przemytnika Lando Calrissiana.


  A na zakończenie „Powrót Jedi” za tydzień o stałych godzinach.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (32)

  Klasyczna Trylogia

  Filmik promocyjny wydania Sagi na Blu-ray

  2011-07-11 14:06:55 StarWars.com

  Na łamach oficjalnej strony poświeconej Gwiezdnej Sadze pojawił się filmik o tytule „A Look Inside the Complete Saga on Blu-ray”, reklamujący kompletną edycję Gwiezdnych Wojen na nośniku BD (Blu-ray Disc).  Zostały w nim szerzej zaprezentowane grafiki jakie znajdują się na okładkach wydania Klasycznej jak i Nowej Trylogii, a także edycji zbiorczej Sagi na Blu-ray.  Na filmiku przedstawiono również szkice koncepcyjne, sceny z filmu, a także kadry z planu filmowego, jakie będzie można znaleźć na płytach z dodatkami, dołączonymi do pełnego wydania Gwiezdnych Wojen na BD. Całość trwa 2:52min.  W czasie przybliżania poszczególnych kadrów i grafik towarzyszy muzyka Johna Williamsa z IV Epizodu Gwiezdnych Wojen.

  Film promocyjny dostępny jest tutaj>>>.
  KOMENTARZE (5)

  Klasyczna Trylogia

  Saga powraca do TVP

  2011-07-09 09:00:05 TVP.pl

  Po kilkutygodniowej przerwie na antenę Telewizji Publicznej powracają Gwiezdne Wojny. Już jutro wyemitowana zostanie czwarta część Sagi George’a Lucasa – „Nowa nadzieja”. Podobnie jak to było wcześniej będą dwa seanse filmu: nocny i wieczorny. Pierwszy z nich rozpocznie się w niedzielę o godzinie 2:45 na kanałach: TVP 2 i TVP HD. Natomiast główna emisja „Nowej nadziei” odbędzie się w ramach niedzielnego cyklu: Dwójka w akcji o godzinie 21:10 w TVP 2 i TVP HD. Zasadnicza różnica pomiędzy wersjami filmu na tych kanałach jest taka, że w TVP 2 będzie to film z lektorem i w formacie obrazu 4:3 natomiast w TVP HD będą napisy i obraz 16:9. Poniżej prezentujemy opis „Nowej nadziei” zapożyczony ze strony TVP.pl.  Dawno temu, w bardzo odległej galaktyce, mroczne Imperium kontynuowało bezlitosny podbój kolejnych kosmicznych światów. Mieszkańców planet, które nie chciały podporządkować się Imperatorowi, czekała straszliwa kara. Musiały ulec w walce przeciw niezliczonym zastępom szturmowców imperialnej piechoty. W kosmicznej pustce niepodzielnie królowała flota Imperium, dławiąc wszelki opór. Co gorsza, po wielu latach budowy arsenał Zła wzbogacił się o kolejne narzędzie masowej zagłady - Gwiazdę Śmierci, potężną stację bojową wielkości małego księżyca, dysponującą siłą ognia zdolną niszczyć planety. Z roku na rok sytuacja walczących z Imperium rebeliantów stawała się coraz gorsza. Rozpaczliwy rajd ich agentów zakończył się wprawdzie sukcesem - udało się im zdobyć plany Gwiazdy Śmierci, lecz nawet wtedy, gdy już wydawało się, że przełom w trwającej wojnie jest blisko, los pokrzyżował te plany. Statek kosmiczny, którym księżniczka Leia, jedna z liderek rebelii, wiozła drogocenny łup, po krótkiej walce został zatrzymany przez imperialny niszczyciel. Ostatnia nadzieja marzących o wolność światów spoczywa w dwóch robotach, wystrzelonych w ostatniej chwili w kapsule ratunkowej na powierzchnię pustynnej planety Tatooine...

  Gdy w 1977 roku na ekrany kin weszła pierwsza część opowieści George`a Lucasa, od razu okazała się kasowym hitem. W krótkim czasie film zdetronizował dotychczasowego rekordzistę - "Szczęki" Stevena Spielberga. Lecz premiera "Gwiezdnych wojen" oznaczała coś więcej, niż tylko sowity zarobek dla twórców obrazu. Opowieść o młodym Luke`u Skywalkerze, na pozór przypadkowo wplątanym w wir wydarzeń, w których ważyły się losy całej Galaktyki, szybko zyskała miano klasycznej. Stosunkowo prosta opowieść o walce Dobra ze Złem dla rzesz fanów stała się czymś z pogranicza historii, fantastyki i religii. Od samego początku zachwyt budziła imponująca technicznie oprawa wizualna, pełna efektownych pojedynków na laserowe miecze rycerzy Jedi i migotliwych starć kosmicznych flot. Uznanie znalazła też muzyka, skomponowana przez Johna Williamsa. Na fali popularności, związanej również z modą na wszelkiego rodzaju gadżety i zabawki nawiązujące do filmu, rozbłysła gwiazda Harrisona Forda, odtwórcy roli jednego z głównych bohaterów - Hana Solo. Także postać naczelnego szwarccharakteru - skrywającego oblicze za czarną maską Dartha Vadera, weszła na trwałe do kultury masowej. Głęboki głos Mrocznego Jedi, podłożony przez znanego aktora Jamesa Earla Jonesa, oraz jego powolny, chrapliwy oddech stały się jednymi z najlepiej rozpoznawalnych dźwięków w historii kinematografii. "Gwiezdne wojny" stały się też źródłem niezliczonych cytatów, nawiązań i parodii. Jednym z tych, którzy nawiązali do dzieła Lucasa, był amerykański prezydent Ronald Reagan, który w 1983 roku określił Związek Radziecki jako imperium zła.


  Kolejne wakacyjne emisje Gwiezdnych Wojen w TVP 2 i TVP HD odbędą się w dwie następne niedziele o tej samej godzinie.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (25)

  Klasyczna Trylogia

  Wnętrze zestawu Sagi BD

  2011-07-08 08:37:32 Amazon.com

  Na stronie Amazon.com pojawiły się zdjęcia materiałów zawartych w edycji Sagi na nośniku BD. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z nadrukami na płytach, a także przykładową stroną książeczki kolekcjonerskiej.  Jak informowaliśmy tutaj>>> w Polsce kompletny zestaw będzie można nabyć już 16 września, a cena edycji 9 płytowej oscyluje w granicach 400zł. Natomiast w przypadku pojedynczego zestawu Klasycznej Trylogii, bądź Trylogii Prequeli, cena za 3 płyty wynosi w przybliżeniu 200zł. Kwoty zostały podane na podstawie sklepu Bluedvd.pl.
  KOMENTARZE (9)

  Klasyczna Trylogia

  Ekrany tytułowe 4 dokumentów Sagi Blu-ray

  2011-07-06 20:32:30 Fox Connect

  Niedawno informowaliśmy>>> o szczegółach wydania Sagi na nośniku Blu-ray.
  Na profilu facebooka Fox Connect pojawiły się ekrany tytułowe dla czterech z ośmiu dokumentów jakie zostały umieszczone na dodatkowym dziewiątym dysku kompletnej edycji BD (Blu-ray Disc) wszystkich sześciu epizodów Gwiezdnych Wojen.


  The Making of Star Wars – dokument ukazujący wczesne dni pawstania fenomenu Gwiezdnych wojen, prowadzony przez C-3PO oraz R2-D2. Dodatkowo zostaną w nim zawarte wywiady z Georgem Lucasem oraz wypowiedzi Marka Hamilla, Harrisona Forda i Carrie Fisher.
  The Empire Strikes Back: SPFX – dokument, dający fanom spojrzenie na sekrety ILM przy powstawaniu efektów wizualnych do Gwiezdnych Wojen oraz Imperium Kontratakuje. Gospodarz programu Mark Hamill zabierze fanów za kulisy filmowej magii Gwiezdnej Sagi.
  A Conversation with the Masters: The Empire Strikes Back 30 Years Later (Rozmowa z Mistrzami: Imperium Kontratakuje 30 lat później) – dokument, w którym zostają zebrane wypowiedzi czterech członków kreatywnego zespołu odpowiedzialnego za sukces Imperium Kontratakuje: producent George Lucas, reżyser Irvin Kershner, scenarzysta Lawrence Kasdan oraz kompozytor John Williams.
  Star Warriors – dokument hołdujący 501 Legioniowi, globalnej organizacji fanów Gwiezdnych Wojen oraz entuzjastów autentycznych filmowych kostiumów, którzy pojawiają się na licznych uroczystościach i wydarzeniach organizowanych na całym świecie.  Na stronach sklepów internetowych pojawiła się nowa data wydania Gwiezdnych Wojen na nośniku Blu-ray. Saga na BD będzie dostępna już 16 września zarówno w sklepach w kraju jak i za granicą.
  -Bluedvd.pl
  -Amazon.com

  W przypadku brytyjskiego serwisu Amazon.co.uk data wydania Sagi Blu-Ray to 12 września. Możliwe, że płyty w polskich sklepach będą również dostępne kilka dni wcześniej.
  KOMENTARZE (14)
  Loading..