TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Odnawianie filmów

2011-08-31 22:51:06 RI

Na oficjalnej stronie Gwiezdnych Wojen zaprezentowano krótki artykuł nt. przygotowania edycji Blu Ray. I choć saga zawsze kojarzy się nam z jakością, należy jednak pamiętać, że George Lucas jak i jego ekipa zawsze tworzyli film pod wielki ekran, więc efekt końcowy wymaga pewnego przystosowania do formatu domowego wideo. Każda kolejna edycja wiąże się z optymalizacją i odnawianiem obrazu. Nie inaczej jest z długo oczekiwanym wydaniem HD na dyskach Blu-ray. Oczywiście należy się spodziewać dźwięku i obrazu najlepszej jakości, zoptymalizowanego pod tę technologię.

To nie jest precedens. W 1993, gdy pojawiła wersja na Laserdiscu, została odpowiednio zmiksowana, tak by wyglądała zdecydowanie lepiej niż wcześniejsze wersje. W 1995 przy wydaniu VHS również zremasterowano całą trylogię, zgodnie z wymogami standardu wideo THX (to standard jakości, filmy wydano w standardzie VHS). Wydawało się zatem, że edycja DVD z 2004 klasycznej trylogii to szczyt możliwości w zakresie odnawiania starych filmów i konwertowania ich do wersji cyfrowej. Zresztą przy okazji poddano je modyfikacjom. Jednak wydanie Blu-ray i jego jakość każe nam nabrać trochę pokory. Wciąż wiele można zrobić z tymi filmami, mimo że i teraz dokonano kolejnych cudów.

Wykonano wiele testów i porównań różnych konwersji filmów. Ale nawet po przekonwertowaniu kopii filmu do wysokiej rozdzielczości to i tak tylko początek, dalej znajdują się artystyczne preferencje. Jakość trzeba pogodzić z wizją, oraz możliwościami Blu-ray.

Mroczne Widmo

Ciekawostką jest to, że jeden z nowszych filmów zyskuje najwięcej w wydaniu Blu-ray. Gdy „Mroczne Widmo” trafiało na ekrany w 1999, cyfrowe kino właśnie się rodziło. Pomimo ponad 2000 komputerowych ujęć czy animacji, Epizod I został nagrany na taśmie filmowej. W 2001 wydanie DVD - jako pierwszy film z cyklu - uznano za wzorcowe pod względem jakości obrazu i dźwięku. Jednak dekadę później, to właśnie „Mroczne Widmo” na DVD prezentuje się najgorzej.

Przy konwersji do DVD, zdaniem Dorne’a Hueblera zajmującego się nadzorowaniem efektów specjalnych w ILM, a pracującego teraz przy BD, chodziło głównie o to by pozbyć się brudu, szumów i innych zakłóceń taśmy. Zupełnie zapomniano o rogach kadru. Właściwie to nawet wycięto około 8 procent każdego kadru z obu boków. Często znajdowały się tam postaci, których brakuje na wydaniu DVD. To wszystko zostało przywrócone w wydaniu BD.

Same boki filmu znajdującego się na taśmie filmowej zazwyczaj są trochę gorszej jakości. Ani kamera, ani ekran w kinie nigdy się na nich nie skupia, w starszych kinach wręcz są trochę przyciemnione. To, co dobrze wygląda na wielkim ekranie, nie sprawdza się na nośnikach cyfrowych. Właśnie dlatego zdecydowano wtedy o wycięciu części kadru.

Odnowę filmu rozpoczęto bazując na oryginalnych cyfrowych plikach, a nie na skończonym filmie. Dzięki temu można było zminimalizować odcięcia. Na ekranie zobaczymy zatem więcej obrazu. Bazując także na plikach, sam obraz ma być dużo czystszy i wyraźniejszy.

- Prawdopodobnie nigdy nie wyglądał lepiej. - Dodaje Huebner.

Z drugiej strony zwiększona rozdzielność powoduje, że zaczynają wychodzić na wierzch pewne mankamenty i niedoróbki cyfrowych efektów. Wiele z nich poprawiono w tej edycji. Na tym właśnie polega największa ironia konwersji tego filmu, coś co wygląda dobrze na dużym ekranie, czy nawet na DVD, przy BD okazuje się być zbyt komputerowe, niedorobione lub sztuczne. Pewne niuanse zatem trzeba było poprawić. Dobrym przykładem jest Fode i Beed, dwugłowy komentator wyścigów, który cierpi na pewną anomalię niektórych cyfrowych postaci. W pewnych fragmentach filmu, jego ręce przecinają jego ciało. To oczywiście poprawiono klatka po klatce przy wydaniu BD.

Obraz przed poprawkami:


Obraz po poprawkach:


Obraz przed poprawkami:


Obraz po poprawkach:
Epizody II i III

Zgodnie z oczekiwaniami „Atak klonów” i „Zemsta Sithów” potrzebowały stosunkowo najmniej poprawek. Oba filmy nakręcono już przy użyciu cyfrowych kamer rejestrujących obraz w HD. Dzięki temu transfer był dużo łatwiejszy. Oczywiście te filmy też dokładnie przejrzano, jednak nawet wersja BD nie wymagała aż tylko korekcji. Praca nad obiema częściami przebiegła zatem stosunkowo szybko. Owszem tu odnawianie wygląda trochę inaczej, przy filmie nie można bowiem tak łatwo zatrzymać się na dowolnej klatce, czy powiększać ją w nieskończoność. Z drugiej strony i tu pojawiają się pewne ograniczenia, zwłaszcza, że technologia wciąż idzie do przodu.

Epizody IV, V i VI

Również stara trylogia wymagała specjalnej uwagi. Choć w 2004 filmy te poddano niewiarygodnej wręcz odnowie, by współgrały z wizją 6 filmów Lucasa, nie wszystko się udało. W dodatku przegranie ich tak na BD, nawet gdy istniała ich wersja w HD, nie wchodziło w grę.

Diane Caliva, menedżer z ILM mówi, że odnowała składała się z trzech faz QC (quility control - kontrola jakości). Poza Lucasfilmem zajmowały się tym także firmy zewnętrzne. Blu-focus/THX pracowało na master-kopiach. Następnie filmy przeszły procesowanie QC w firmie Deluxe. Potem jeszcze ta sama firma dokonała fazy emulacji. Wychwycono wiele błędów i niedoróbek. Dopiero potem filmy trafiły do Lucasfilmu gdzie można było poddać je cyfrowemu czyszczeniu i poprawianiu.

Większość prac przy Epizodach IV, V i VI to subtelne i trudne do zauważenia zmiany. Korekcje obrazu, kolorów, usunięcie zakłóceń, poprawa kompozycji czy usunięcie ciemniejszych kwadratów otaczających myśliwce. Każdy błąd był osobnym wyzwaniem. No i podobnie jak w przypadku Epizodu I, dzięki tej konwersji na jaw wyszło kilka niespodzianek o których wcześniej nie wiedziano.

Poprawiono też kilka błędów, jak choćby walkę TIE Fighterów z Sokołem Millennium. Tam laser wystrzelony przez Hana trafia w próżnie między skrzydłami myśliwca i następuje wybuch. Owszem sam błąd był na tyle trudny do zauważenia, że mało kto o nim wiedział, pewnie też mało kto zauważy tę zmianę.

Obraz przed poprawkami:


Obraz po poprawkach:


Z całej trylogii najmniej poprawek wymagało „Imperium kontratakuje”. Tam chyba największy błąd to ręka wampy, która jest przymocowana do ramienia operatora. To widać w momencie gdy wampa atakuje Luke’a, ale teraz to już poprawiono. Znów jednak na wcześniejszych wersjach DVD nie było tego, ze względu na odcięcia.

Obraz przed poprawkami:


Obraz po poprawkach:


Najgorsze jednak jest to, że pracując nad materiałem nie zawsze wiadomo jaki będzie końcowy efekt. Oglądając go na projektorach wygląda to świetnie, jednak pojawiają się różnice między HD a DVD a dużym ekranem. Dobry przykład to obszary kolorów. Tragicznie to wyglądało w trylogii na DVD, gdzie miecze się rozjechały nawet do tego stopnia, że Luke na Sokole ma zielone ostrze zamiast niebieskiego. To nie było planowane.

Obraz przed poprawkami:


Obraz po poprawkach:


- Próbowaliśmy wrócić do wersji z oryginalnych filmów - mówi Huebler. - Choćby z mieczami. Chcieliśmy by miały gorący, biały rdzeń, co świetnie wyglądało na filmie, ale w wersji wideo się to rozmyło.

To rozmycie najgorzej wyglądało w „Powrocie Jedi”, gdzie Luke i Vader krzyżują swe miecze przed twarzą Imperatora. Oczywiście się rozmyły na DVD, może przez to, że to była ręczna animacja, może z powodu kompresji MPEG obrazu DVD. W każdym razie teraz to poprawiono.

Przy okazji tej sceny poprawiono inny błąd z 1983. Twarz Imperatora była zbyt dobrze oświetlona, co nie powinno mieć miejsca przy jego kapturze, więc użyto ręcznego cieniowania. Przez to w tej scenie dało się zauważyć ślady interwencji, teraz już ich nie ma. Oczywiście w kinowej wersji nie dało się tego zauważyć, błąd wyszedł dopiero przy DVD. Obecny, cyfrowy cień już lepiej współgra z całym tłem i nie powoduje dodatkowych defektów.

Obraz przed poprawkami:


Obraz po poprawkach:


- Kiedy recenzujesz ujęcia przeznaczone do oglądania w kinie, w czasie rzeczywistym, nie zwraca się uwagi na wiele rzeczy - mówi Caliva. - Ale gdy ludzie mają Blu-ray i mogą sobie oglądać film klatka-po-klatce, musimy być o wiele bardziej krytyczni.
- Skończyło się na bardzo wielu niewidzialnych poprawkach - konkluduje Huebler. - To był nasz cel. Jeśli coś jest niewidoczne, to nie wychwycisz, że coś nie zagrało lub był błąd. To wyzwanie, ale wymagające od każdego z nas wielu własnych, kreatywnych decyzji.
KOMENTARZE (30)

Klasyczna Trylogia

Szczegóły dodatków na wydaniu Blu-ray

2011-08-23 09:29:53 TFN

Na łamach TheForce.Net pojawiła się szczegółowa lista materiałów dodatkowych, jakie znajdują się na płytach 7-9 kompletnego wydania Sagi na nośniku Blu-ray Disc.
Jednak przedstawiciel Lucasfilmu Chris Argyropoulos poinformował serwis za pośrednictwem poczty email, że podane materiały są zgodne z tymi jakie znajdą się w wydaniu, lecz nie jest to kompletna lista dodatków.

DYSK 7 – TRYLOGIA PREQUELI

Epizod 1

1)Przegląd materiałów archiwalnych

2)Naboo:
-Wywiady: informacje na temat Naboo / wywiad z Liamem Neesonem
-Usunięte/rozszerzone sceny: Trash-Talking Droids / The Battle Is Over / Anakin’s Return
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

3)Tatooine:
-Wywiady: informacje na temat Tatooine/ wywiad z Rickem McCallumem (Podracers) / wywiad z Rickem McCallumem (Zdjęcia w Tunezji)
-Usunięte/rozszerzone sceny: Battle on the Boarding Ramp / Extended Podrace Wager
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

4)Coruscant:
-Wywiady: informacje na temat Coruscant / wywiad z Georgem Lucasem o przygotowaniach do pisania scenariusza Epizodu 1 w 1994
-Usunięte/rozszerzone sceny: Bail Organa of Alderaan
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznychEpizod 2

1)Coruscant:
-Wywiady: informacje na temat Coruscant / wywiad z Ewanem McGregorem
-Usunięte/rozszerzone sceny: Extended Speeder Chase / The Lost Twenty
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

2)Naboo:
-Informacje na temat Naboo
-Usunięte/rozszerzone sceny: Anakin`s Nightmares / Anakin and Ruwee
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

3)Tatooine:
-Informacje na temat Tatooine
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

4)Geonosis:
-Wywiady: informacje na temat Geonosis / wywiad z Haydenem Christensenem / aktorstwo na tle niebieskiego ekranu
-Usunięte/rozszerzone sceny: Raid on the Droid Control Ship / Extended Arena Fight
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznychEpizod 3

1)Coruscant:
-Wywiady: informacje na temat Coruscant / wywiad z Samuelem L. Jacksonem
-Usunięte/rozszerzone sceny: Elevator Antics / Escape Through the Hangar / Changes to the Constitution
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

2)Utapau:
-Informacje na temat Utapau
-Usunięte/rozszerzone sceny: Utapau Chase Animatics
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

3)Mustafar:
-Wywiady: informacje na temat Mustafar / wywiad z Natalie Portman
-Usunięte/rozszerzone sceny: Mustafar Duel Animatics / Mustafar Duel / Lava River Animatics
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

4)Kashyyk i Rozkaz 66
-Informacje na temat Kashyyyk oraz Rozkaz 66
-Usunięte/rozszerzone sceny: Kashyyyk Attack and Order 66 Animatic / Anakin Kills Shaak Ti / Jedi Imposters at the Temple / Senate Duel Animatic / Yoda Communes with Qui-Gon
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych
DYSK 8 – KLASYCZNA TRYLOGIA

Epizod 4

1)Przegląd materiałów archiwalnych

2) Tatooine:
-Wywiady: informacje na temat Tatooine / wywiad z Markiem Hamilem / wywiad z Anthony Danielsem
-Usunięte/rozszerzone sceny: Tosche Station / Old Woman on Tatooine / Aunt Beru`s Blue Milk / The Search for R2-D2 / Cantina Rough Cut / Stormtrooper Search
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

3) Na pokładzie Gwiazdy Śmierci
-Wywiady: informacje na temat Gwiazdy Śmierci / wywiad z Carrie Fisher
-Usunięte/rozszerzone sceny: Darth Vader Widens the Search
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

4)Bitwa o Yavin:
-Informacje na temat bitwy o Yavin
-Usunięte/rozszerzone sceny: Alternate Biggs and Luke Reunion
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznychEpizod 5

1) Hoth:
-Wywiady: informacje na temat Hoth / wywiad z Georgem Lucasem na temat tworzenia Imperium Kontratakuje w 1979 roku / wywiad z Irvinem Kershnerem
-Usunięte/rozszerzone sceny: Han and Leia: Extended Echo Base Argument / Luke`s Recovery / Luke and Leia: Medical Center / Deleted Wampa Scenes / The Fate of General Veers
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

2)Dagobah:
-Wywiady: informacje na temat Dagobah / wywiad z Georgem Lucasem na temat Mocy – rok 2010
-Usunięte/rozszerzone sceny: Yoda`s Test
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

3)Ścigani przez imperialną flotę:
-Informacje na temat ściganych przez imperialną flotę
-Usunięte/rozszerzone sceny: Hiding in the Asteroid / Alternate Han and Leia Kiss
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

4)Miasto w Chmurach:
-Informacje na temat Miasta w Chmurach
-Usunięte/rozszerzone sceny: Lobot`s Capture / Leia Tends to Luke
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznychEpizod 6

1)Tatooine:
-Informacje na temat Tatooine
-Usunięte/rozszerzone sceny: Vader`s Arrival and Reaching Out to Luke / Tatooine Sandstorm
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

2)Endor:
-Wywiady: informacje na temat Endor / wywiad z Harrisonem Fordem
-Usunięte/rozszerzone sceny: Rebel Raid on the Bunker
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych

3)Bitwa kosmiczna nad Gwiazdą Śmierci
-Informacje na temat bitwy kosmicznej nad Gwiazdą Śmierci
-Kolekcja: widoki 360° / komentarze video
-Galeria konceptów artystycznych
DYSK 9 – DOKUMENTY

-The Making of Star Wars: (jakość SD, czas trwania: 49 minut)
-The Empire Strikes Back: SPFX: (jakość SD, czas trwania: 48 minut)
-Classic Creatures: Return of the Jedi: (jakość SD, czas trwania: 48 minut)
-Anatomy of a Dewback: (jakość SD, czas trwania: 26 minut)
-Star Warriors: (jakość SD, czas trwania: 84 minuty)
-Star Wars Tech: (jakość HD, czas trwania 46 minut)
-Star Wars Spoofs: (jakość HD, czas trwania 91 minut)
-A Conversation with the Masters: The Empire Strikes Back 30 Years Later (jakość HD, 25 minut)
KOMENTARZE (15)

Klasyczna Trylogia

Pierwsze sekwencje filmowe z wydania Blu-ray

2011-08-23 08:24:11 YouTube

Premiera wydania Sagi na nośniku BD została zapowiedziana na 16 września tego roku.
Apetyt na nową edycję dla fanów już się zaostrzył, gdyż w sieci zadebiutowały pierwsze fragmenty filmów w jakości High Definition. Warto wspomnieć, że obraz w stosunku do wydania DVD został znacznie poprawiony, szczególnie jeśli chodzi o kolory w klasycznych filmach Gwiezdnej Sagi.

Poprawione kolory w wersji Blu-ray Disc w porównaniu do edycji HDTV:Fragmenty w jakości 720.
Fragmenty w jakości 1080.
KOMENTARZE (16)

Klasyczna Trylogia

Porównanie wydania Sagi Blu-ray z DVD

2011-08-13 11:04:44 %20

Z okazji powstania oficjalnej strony Sagi Blu-ray Disc i umieszczeniu screenów w jakości HD, fani bardzo szybko zabrali się do porównania nowego wydanie filmów z poprzednimi edycjami na starszych nośnikach.

Wygląda na to, że najbardziej rażące błędy z wydanej w 2004 roku edycji DVD, czyli niedopracowane kolory klingi mieczy w kilku scenach klasycznej Trylogii, zostały poprawione. Sugeruje to zrzut ekranowy z nowego trailera wydania BD.Warto również zobaczyć zestawienie poszczególnych edycji filmów klasycznej Trylogii (laser disc, dvd oraz blu-ray disc).
Nowa Nadzieja:

Imperium Kontratakuje:

Powrót Jedi:

Zestawienie dvd i hd-tv z nowym wydaniem blu-ray z 2011 roku Trylogii prequeli.
Mroczne Widmo:

Atak Klonów:

Zemsta Sithów:


Dodatkowo w sieci pojawiło się porównanie wyciętej sceny z Nowej Nadziei, jaka pojawiła się w bardzo słabej jakości na Behind the Magic, z wydaniem Blu-ray Disc 2011:
Porównanie 1:

Porównanie 2:

Porównanie 3:


KOMENTARZE (46)

Klasyczna Trylogia

Nowy zwiastun kompletnego wydania Sagi Blu-ray

2011-08-13 09:34:02 TFN

Yahoo! TV opublikowało nowy zwiastun kompletnego wydania Sagi na nośniku Blu-ray Disc.
Zapowiedź głównie opiera się na ukazaniu dodatkowych materiałów i niewykorzystanych sekwencji, jak na przykład scena flirtu Jenny z Hanem w Kantynie Mos Eisley z Nowej Nadziei.
Zwiastun trwa 1 minutę i 14 sekund. W tle wykorzystano utwór Johna Williamsa „Duel of the Fates” z Mrocznego Widma.


KOMENTARZE (3)

Klasyczna Trylogia

Londyńska promocja BD (i potwierdzenia)

2011-08-11 21:23:15

Jutro w Wielkiej Brytanii miała rozpocząć się wielka gala „BIG SCREEN”, częściowo promująca wydanie Blu Ray sagi. Niestety nie wiadomo na ile lokalne zamieszki wpłyną na przebieg imprezy, ale w każdym razie na O2 Arena w dniach 12-14 sierpnia odbędzie się pokaz Hollywoodzkich filmów na wielkim ekranie. Znajdą się tam zarówno wczesne zapowiedzi przyszłych hitów, przedpremiery, premiery, pokazy technologii i wiele innych. Wśród firm, które biorą udział w tej imprezie jest i Walt Disney, Pixar, 20th Centruy Fox, Paramount, Warner, Marvel, Sony, Universal i wielu innych.

I choć sama impreza zapowiada się ciekawie, co ma wspólnego z Gwiezdnymi Wojnami? Ano to, że w piątek swój panel będzie mieć Industrial Light& Magic, który poprowadzą Anthony Daniels oraz John Goodson (artysta cyfrowy z ILM) i Bill George (kierownik efektów). Wśród wielu klipów mająpojawić się także te pochodzące z wydania sagi na BD. Jednak najlepsze zostawiamy na koniec, w korespondencji mejlowej z organizatorami ILM potwierdziło, że saga na BD bęzie zawierać wiele technicznych poprawek, z których najważniejsze to poprawa kolorów mieczy świetlnych w kilku ujęciach.
Jakby ktoś miał jutro wolny dzień i przebywał w Londynie, zapraszamy na ten panel. A pozostałym zostaje czekać na przecieki.
KOMENTARZE (0)
Loading..