Twórczość fanów

Fanowskie teledyski Star Wars cz. 1

YouTube.com
12

Różne starwarsowe muzyczne kompilacje fanów pojawiały się na Bastionie już nie raz. Czasami w ramach tematycznych tygodni, innym razem z okazji różnych "świąt". Teraz natomiast rozpoczynamy serię newsów „bez okazji”, poświęconych właśnie tej dziedzinie twórczości miłośników Star Wars.

Fani, którzy tworzą różnego rodzaju teledyski, sięgają po bardzo zróżnicowaną muzykę. W zależności od tego, jaki efekt chcą osiągnąć i jakich wykonawców słuchają na co dzień, podkładami muzycznymi do ich filmików stają się przeróżne, mniej lub bardziej znane, tytuły. Pewne utwory, z racji swojej popularności lub skojarzeń z Gwiezdnymi Wojnami, są wykorzystywane częściej, a innych, w połączeniu z Gwiezdnymi Wojnami, ze świecą szukać. Postanowiłam sprawdzić, czy filmowy tytuł, będący jednym z najbardziej kasowych w historii kina, jest przez fanów chętnie zestawiany z najlepiej sprzedającymi się muzykami świata, ponieważ dotychczas nie spotykałam takich połączeń zbyt często. Przetrząsając YouTube, podparłam się Wikipedią i szukałam wykonawców solowych oraz zespołów, mających na swoim koncie najwięcej sprzedanych albumów lub/oraz najlepiej sprzedające się pojedyncze albumy.
Na pierwszy ogień poszli: Michael Jackson, The Beatles i Elvis Presley. Co się okazało? Nie jest łatwo znaleźć naprawdę ciekawe filmiki, w których wykorzystano utwory tych gigantów muzyki. Nie ma też ich zbyt wiele. Dlaczego? Czy ma znaczenie, że są to twórcy, którzy lata swojej świetności i największej popularności (a nie raz i życie) mają już za sobą? Nie są nowymi bohaterami popkultury zdobywającymi świat w czasach YouTube’a. A nie da się ukryć, że filmiki robią często młodzi fani, którzy mają innych, nowych muzycznych idoli. Nie można też zapomnieć, że w obejrzeniu wszystkich istniejących filmików skutecznie przeszkadzają ograniczenia wynikające z praw autorskich i blokujące utwory niektórych wykonawców w naszym kraju.

Natomiast czy ta, najlepiej sprzedająca się muzyka, pasuje do Gwiezdnych Wojen, możecie sami ocenić, oglądając poniższe teledyski.

The Beatles – "Yesterday" – Anakin SkywalkerThe Beatles - "Here Comes the Sun"
Filmik znajdziecie w tym miejscu (zamieszczanie na stronach zostało wyłączone).

The Beatles – "Imagine" – YodaElvis Presley - "I've Got a Thing About You Baby" – Leia w "Powrocie Jedi"Elvis Presley – "Life" – "Nowa nadzieja"Michael Jackson – "Ben" – Obi-Wan KenobiMichael Jackson – "Beat It"Piosenką, która aż prosi się o wykorzystanie w połączeniu z Gwiezdnymi Wojnami, jest „Smooth Criminal” Jacksona ze słowami „Annie Are You Ok”. W tym miejscu znajdziecie filmik o Anakinie z coverem tego utworu.

Przy okazji przypominamy "Taniec z gwiazdami Gwiezdnych Wojen" organizowany podczas Star Wars Weekends w parku Disney Hollywood Studios. Tutaj, tutaj i tutaj możecie zobaczyć postacie z Gwiezdnych Wojen tańczące do muzyki Michaela Jacksona.

Niedługo kolejni muzycy zagrają dla Gwiezdnych Wojen.

PS Jak ktoś jest zainteresowany, trochę innym połączeniem Gwiezdnych Wojen z tymi muzykami, to w tym miejscu znajdziecie filmik poświęcony Michaelowi Jacksonowi, w którym wykorzystano "Duel of the Fates".

Webkomiks ''Gwiezdne hece'' i alternatywna wersja Zemsty Sithów

Nero, ShVagYeR
8

Daria „Nero” Kettner (rysunki, scenariusze) oraz Michał „ShVagYeR” Szymański (kolory, scenariusze) wystartowali niedawno z nowym internetowym komiksem pt. „Gwiezdne hece”. Zabawne stripy skupiają się oczywiście na bohaterach Gwiezdnych Wojen. Jak na razie powstały trzy paski, ale autorzy zapowiadają cotygodniowe aktualizacje. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowym webkomiksem na stronie GwiezdneHece.pl.

Ponadto aktualnie Nero (na Bastionie Samuraj Neron) umieszcza, na swoim koncie na stronie www.deviantART.com, jeszcze jeden komiks, będący alternatywną wersją wydarzeń z drugiej połowy „Zemsty Sithów”, a zarazem próbą odpowiedzi na takie pytania jak: co stało się z Ahsoką? Czy co by było, gdyby Vader faktycznie zabił Anakina Skywalkera? Pierwszą część znajdziecie w tym miejscu, natomiast pozostałe tutaj. Zapraszamy do lektury tego zaskakującego i ciekawego komiksu.Przy okazji przypominamy, że prace obojga możecie podziwiać także w naszej galerii fanartów: Nero, ShVagYeR.

Ciąg dalszy ''Sprawy Cornela Starmacha''

Nevil Catcher
0

Niedawno mieliśmy przyjemność zaprezentować pierwszą część "Sprawy Cornela Starmacha", której bohater zostaje wplątany w ważne wydarzenia rozgrywające się u schyłku Starej Republiki. Nevil Catcher podesłał nam kolejny odcinek tego prawniczego fanfika, który znajdziecie w tym miejscu. Jeśli więc macie ochotę przeczytać interesujące opowiadanie, w którym pojawia się tajemnicza femme fatale, a dym z cygara zagęszcza atmosferę, to serdecznie zapraszamy do lektury!


Bastionowa biblioteczka z fanowskimi opowiadaniami

Gwiezdne Wojny i cukrowe czaszki

0

Gwiezdne Wojny są znane na prawie całym świecie, są zjawiskiem kulturowym, więc wpasowują się też w kulturę. Jeden z fanów, niejaki John Karpinsky, stworzył niesamowitą kolekcję czaszek cukrowych. Czaszki te to smakołyk, który robi się w Meksyku z okazji Dnia Zmarłych (Día de los Muertos). Dzień ten wypada 2 listopada, każdego roku, jest w pewien sposób powiązany z obchodzonym u nas Dniem Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Dniem Zadusznym (2 listopada). Jednak prócz tradycji katolickiej łączy synkretycznie także tradycje prekolumbijską. W Meksyku królują wtedy czaszki i kościotrupy, a cukrowe czaszki (calaveras de dulce) są obok chleba zmarłych (pan de muerto) najbardziej znaną potrawą z okazji tego święta.

Ale co najważniejsze, w tych czaszkach ważna jest pewna forma. One nie mają straszyć, a przede wszystkim oswajać z nieuchronną śmiercią. Niestety John nie wypiekł takich ciasteczek, lecz je zaprojektował. Oto one:

John także sprzedaje wydrukowane wersje, można je nabyć tutaj.

Grafitti z Argentyny

0

Na blogu Ctrl V można znaleźć filmiki i zdjęcia z grafitti robionych przez fanów w Buenos Aires. Kilka z nich bazuje na Gwiezdnych Wojnach.Po inne prace zapraszam na ich blog.

Kryminalne zagadki I. Zgadnij, kto zabił?

Darth Kamil
4

Ostatnio przedstawiliśmy pierwszą część opowiadania, którego głównym bohaterem jest prawnik, natomiast dziś prezentujemy opowiadanie o detektywie służącym w imperialnych szeregach. "Kryminalne zagadki I: Muzyk " znajdziecie w tym miejscu. Autorem tego nietypowego fanfika jest Darth Kamil, który zadedykował tekst wszystkim miłośnikom kryminałów. Spróbujcie więc znaleźć odpowiedź na pytanie: kto zabił?

Gorąco zapraszamy do lektury!

Bastionowa biblioteczka z fanowskimi opowiadaniami

Witraże Star Wars

21

Na przestrzeni lat mieliśmy okazję prezentować Wam najróżniejsze przejawy twórczości fanów. Najczęściej zdarza nam się zamieszczać opowiadania i rysunki fanowskie, ale zawsze chętnie umieszczamy również zdjęcia bardziej nietypowych prac i mimo upływu lat wciąż jesteście w stanie nas zaskoczyć pokazując jak można połączyć zainteresowanie Gwiezdnymi Wojnami z posiadanymi umiejętnościami.

Dzisiaj mamy przyjemność przedstawić prace Rafała "bibola" Grzegorzaka z Krakowa. Rafał od niespełna roku zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem różnego rodzaju witraży, w tym czasie wykonał również kilka projektów związanych z Gwiezdnymi Wojnami. Efekt jego pracy możecie zobaczyć poniżej.My na koniec chcielibyśmy jeszcze raz zachęcić do przesyłania nam zdjęć wykonywanych przez siebie prac i dzielenia się nimi z innymi fanami, z przyjemnością je zamieścimy na Bastionie.

Szkielet tauntauna

0

Wyobraźnia fanów jest nieposkromiona, a inspiracje można czerpać praktycznie z każdego najmniejszego kawałka sagi. Pewna fanka, podpisująca się w Internecie jako CruxisAurion postanowiła bliżej skoncentrować się na momencie „Imperium kontratakuje”, w którym Han przecina skórę tauntauna. Jak wiemy wypływają z niego wnętrzności, ale nie mamy pojęcia jak wygląda szkielet tego stworzenia. Wiemy tylko, że jest ono gadem. To wystarczyło artystce i stworzyła przekrojowy obraz tego zwierzęcia.Więcej jej prac można zobaczyć tutaj.

Dwa nowe opowiadania

Nevil Catcher, Jaro
7

Prezentujemy dziś dwa nowe opowiadania, których akcja rozgrywa się w czasach, gdy na horyzoncie majaczył koniec Starej Republiki. Autorzy obydwu fanfików, mają już po kilka tekstów w bastionowych zbiorach, a są nimi Nevil Catcher (znany również jako Crix Aldein) oraz Jaro.

Nevil Catcher napisał nietypowy, jak na starwarsowe fanfiki, tekst, który sam określił mianem „prawniczej opowiastki”, a do zapoznania z którym gorąco zachęcamy. Pierwszą część "Sprawy Cornela Starmacha" znajdziecie w tym miejscu.
Drugi tekst, którego autorem jest Jaro, opowiada historię pewnej padawanki Jedi oraz ukazuje Zakon w trochę inny sposób, niż propagandowe źródła. "Zepsuty owoc" znajdziecie w tym miejscu. Ze względu na to, że tekst zawiera treści przeznaczone dla starszych czytelników, jesteśmy zmuszeni zastosować takie samo rozwiązanie, jak przy publikacji pamiętnej "Rozróby" - opowiadanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.Serdecznie zapraszamy do lektury!


Bastionowa biblioteczka z fanowskimi opowiadaniami

Szalony Cosplay

0

O tym, że turnieje Cosplaya robią się coraz bardziej popularne na wszelakich konwentach i to nie tylko w Polsce, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Zabawa polega na tym, żeby przebrać się za coś rozpoznawalnego ale jednocześnie maksymalnie udziwnionego. Czasem inspiracją mogą być Gwiezdne Wojny.

Choćby w przypadku Ellen Berglund, która zrobiła sobie strój Siostry Nocy.Natomiast na Emerald City Comic Con wypatrzono ptasiego Bobę Fetta.Może na StarForce należałoby zorganizować podobną zabawę dla polskich fanów?

Podajnik alkoholu w kształcie gwiezdnego niszczyciela

Oficjalny blog SW
22

Nie od dziś wiadomo, że fani Star Wars są silni %Mocą%. Nasze nerdowskie preferencje podzielają także miłośnicy Gwiezdnych Wojen ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z przyjaciół prawdziwego fana Star Wars postanowił, w ramach prezentu urodzinowego, połączyć obie jego pasje swojego kamrata: Gwiezdne Wojny i alkohol. W efekcie kilku godzin pracy piłą mechaniczną z dwoma bryłkami lodu, o łącznej wadze 136 kilogramów, powstał, prezentowany na poniższych zdjęciach, podajnik do napojów wyskokowych w kształcie gwiezdnego niszczyciela imperium. W takich warunkach to można pić bez końca...


brakuje takich gadżetów na konwentach...


instrukcja obsługi


niszczyciel w stoczniSzklany hełm Fetta

0

Nie raz pisałem, że pomysłowość fanów nie zna granic. Zwłaszcza jeśli chodzi o łączenie swoich różnych zainteresowań. Jeden fan z Florydy, podpisujący się w internecie jako Chief In It zajmuje się nie tylko sagą, ale też tworzeniem różnych figurek z kolorowych, szklanych rurek. I z nich stworzył niesamowity hełm Boby Fetta. Zdjęcie dzieła poniżej.

''The Clone Wars'' w filmowej twórczości fanów (cz. IV)

YouTube
6

Cały trzeci sezon "The Clone Wars" został już wyemitowany w USA i równocześnie zbliża się jego premiera w polskiej telewizji (7 kwietnia). Z tej okazji proponujemy kolejny mały przegląd fanowskich filmików związanych z tym serialem.

Teledysk poświęcony Trylogii Mortis (z muzyką z filmu "Incepcja"):
Czołówka do "The Clone Wars" wzorowana na serialu "Battlestar Galactica":
"The Clone Wars" + "Drużyna A":


Inne wykonanie tego samego pomysłu znajdziecie w tym miejscu


Wszyscy wiemy, że ten serial roi się od "Bad Boys":
Klipy z trzeciego sezonu skomponowane z utworem Linkin Park - "New Divide"Poprzednie części:
 • przegląd nr 1
 • przegląd nr 2
 • przegląd nr 3

 • Fanowski AT-AT z LEGO

  0

  Choć oferta LEGO Star Wars jest z pewnością bogata, to nie wszyscy fani są nią w pełni usatysfakcjonowani. Niektórzy starają się wypełnić lukę twórczością własną. Jeden z nich, niejaki “Green Helmet” postanowił zbudować własną wersję maszyny kroczącej AT-AT, starając oddać się jak najwięcej szczegółów. Jego dzieło mierzy 25x22x7 cali i waży 8 funtów.

  By zbędnie nie przedłużać, zdjęcia jego dzieła:  Archiwum wiadomości dla działu "Twórczość fanów"

  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.