Komiksy

Star Wars Episode VI: Return of the Jedi Photo Comic


Tytuł oryginału:Star Wars Episode VI: Return of the Jedi Photo Comic
Projekt: Stephen Reichert
Kierownictwo artystyczne: Lia Rabacchi
Tłumaczenie: brak
Wydanie PL: brak
Wydanie USA zeszytowe: Dark Horse Comics 2008
Wydanie pierwotne: Tokyopop 2005 (między innymi Japonia i Wielka Brytania)


Recenzja Lorda Sidiousa

Jakby na potwierdzenie tego, co pisałem przy TESB, parzysty epizod - ROTJ znów jest dużym spadkiem w stosunku do poprzedniego fotokomiksu. Co prawda nie spadł do poziomu ANH, ale nie wiem czy to wielkie pocieszenie.

W oczy rzucają się przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze kolory w trakcie wybuchów, co prawda tym razem nie są wściekło różowe, acz mamy jasny odcień niebieskiego, ale podobny niesmak pozostaje. Jednak znów największą bolączką jest wybór scen, ich długość i fragmentaryczność. Najdziwniej to wygląda podczas szturmowania bunkra na Endorze, gdzie Han wlatuje do środka i wylatuje a zaraz następuje wybuch. Ta skrótowość jest czasem zbyt wielka, z drugiej strony ewidentnie brakuje pomysłu na to, co na prawdę można wyciąć, by skrócić akcję, mniej ją komplikować. To bynajmniej udało się zrobić w ROTJ, więc czemu nie sięgnięto po sprawdzony scenariusz nie wiem. Problem tkwi nie w tym, że wszystko jest zrobione skrótowa, ale że brakuje konwencji i pomysłu na cięcia. W TESB ten pomysł był, wycięto dużo rzeczy z Dagobah, bo źle wygląda w książeczce dla dzieci. Tu wiadomo, Ewoków się nie wytnie z innymi scenami też jest problem, więc nie wiadomo z czego można zrezygnować. I efekty widać... niestety.

Na osłodę jak zwykle dołożono bonusowe strony tym razem przedstawiające nam okręty z filmu.

I znów na koniec wypada sobie porównać to dzieło z Powrótem Jedi - opowieścią filmową wydaną u nas przez Egmont. Tym razem wersja książeczkowa była minimalnie lepsza od komiksowej, głównie dlatego, że tam wycinano z głową, a tam gdzie nie wiedziano co wyciąć, wrzucano więcej tekstu. Tu twórcy takiego luksusu nie mieli.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 4/10
Klimat: 3/10
Jakość zdjęć: 5/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 2,50
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 4 2008-08-09 13:56:58
Emixxx1994 1 2009-02-28 21:59:50

Tagi: Dark Horse Comics (564) Epizod VI: Powrót Jedi (37) Foto komiks (photo comic) (8) Lia Rabacchi (6) Stephen Reichert (2) Tokyopop (7)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.