Komiksy

Droids: The Kalarba Adventures #2 (The Indobok Pirates)


Tytuł oryginału: Droids: The Kalarba Adventures #2
Scenariusz: Dan Thorsland
Rysunki: Bill Hughes
Litery: Steve Dutro
Kolory: Pamela Rambo
Tusz: Andy Mushynsky
Okładka: Kilian Plunkett
Edytor: Ryder Windham
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Dark Horse 1994
Wydanie USA TPB: w The Kalarba Adventures, Omnibus: Droids


Recenzja Lorda Sidiousa

Tym razem mamy do czynienia z historyjką trochę niby bardziej poważną w założeniu, a w rezultacie jeszcze bardziej komiczną niż poprzednie. W tej opowiastce przeciwnikami droidów będą piraci, ale nie są to ani bezwzględne łotry, ani nawet romantyczni piraci z Karaibów, a raczej pewna dość śmieszna i zwariowana grupa.

Rodzina Pitareeze ma w swoim posiadaniu pewien okręt – „Tharen Wayfarer”, na którym organizują przejażdżki i imprezy. Tyle, że podczas jednej z nich okręt ten zostaje napadnięty prze piratów z księżyca Indobok. Porywają oni ten statek, a także Neka i droidy. Chłopak jednak próbuje samodzielnie ucieczki, co nie kończy się dobrze, rozbija się. Wszyscy myślą, że on nie żyje, ale jednak młodzian wpada w łapy Olaga Grecka, który trzyma go w swojej tajnej kryjówce, gdzie przetrzymuje swoje łupy. Tymczasem droidy także zaczynają działać i to ostro, mało tego R2-D2 przejmuje dowództwo nad piratami, więc zabawa dopiero się zaczyna. Na dodatek we wszystko wmieszał się Greck, który jak zwykle przegrywa, uwalniając przy tym chłopca ze swojej niewoli. Droidy zaś zawierają z piratami pakt. Piraci poznają dwa sekrety – pierwszy to lokalizacja bazy Grecka, którą mają obrabować, drugi to przepis na ciasto, które im smakowało, w zamian nie tylko zwrócą wolność droidom i Nekowi ale jeszcze oddadzą okręt właścicielom.

Tu specjalnie zaspoilerowałem mocno końcówkę, z prostej przyczyny, by ukazać klimat tej historyjki. Ona nie miała być śmieszna, choć w pewnym sensie jest trochę zabawna. Ale trzeba pamiętać, do kogo jest kierowana, ta seria miała być konkurencyjna wobec „Kaczora Donalda”. Cóż infantylni piraci, którzy miast grogu wcinają ciastka i mianujący R2 swoim hersztem, a do tego Olag, któremu nie tylko znów się nie powiodła a jeszcze stracił swój majątek to chyba dobry wyznacznik tego, czym ta seria jest. Z punktu widzenia dzisiejszego EU to istna ciekawostka przyrodnicza, przy której Talesy czy Clone Wars Adventures wypadają jak na prawdę przemyślane i megapoważne historie. Tu fajne jest to, że większą rolę odgrywa R2-D2, no i mnie osobiście bawią perypetie Olaga Grecka i jego wiernego kompana, Gamorreanina Xoba. Piraci doskonale pasują do tej menażerii.

Graficznie komiks to znów dzieło Billa Hughesa, tym razem jednak już okładki do zeszytu nie robił Cam Kennedy a Killian Plunkett, przez co jest bardziej dziecinna, bardziej kolorowa i tym samym lepiej pasująca do serii.

Ta historyjka mnie rozbawiła, to świetne oderwanie od megapoważnych, zawierających problemy egzystencjalne czy całą masę spisków i powiązań serii Dark Horse’a czy Del Reya. To Gwiezdne Wojny na które patrzę ze zdziwieniem i nie mogę się nadziwić, że coś takiego można było wymyślić i jeszcze zapisać na kartach komiksu. Tylko jedna drobna uwaga, do pełnej zabawy z tym dziełem trzeba mieć do niego dystans, jeśli traktuje się je zbyt poważnie, cóż można dostać zwarcia, jakby to powiedział C-3PO.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 7/10
Klimat: 8/10
Rozmowy: 7/10
Rysunki: 7/10
Kolory: 7/10
Opis świata SW: 7/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,50
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Nestor 8 2013-03-27 10:05:27
Lord Sidious 7 2008-08-10 17:27:56

Tagi: Bill Hughes (10) Dan Thorsland (8) Dark Horse Comics (567) Droids (32) Kilian Plunkett (18) Ryder Windham (53)

Komentarze (2)

Szkoda, że DeA wydało całość bez śródtytułów (choć przetłumaczony "Koniec" się znalazł), bo ten odcinek można by (podtrzymując tradycję tłumaczeń tytułów) zatytułować: "Wśród idiotów". A to zawsze jest śmieszne. ~:)

Najśmieszniejszy zeszyt w całym albumie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.