RPG

Jedi Academy Training Manual

Tekst: R. Thompson, E. Cagle, P.Stutzman, R. Wieland
Orginalny tytuł: Jedi Academy Training Manual
Wydanie PL: brak
Wydanie USA: Wizards of the Coast
Przekład: brak
Stron: 160
Ilustracje i zdjęcia: Steve Argyle, Dan Brereton, Jeff Carlisle, Joe Corroney, Tommy Lee Edwards, Scott Fischer, Adam Gillespie, Doug Alexander Gregory, Ron Lemen, William O'Connor, R. K. Post, Jim Pavelec, Vinod Rams, Wayne Reynolds, Francis Tsai, Franz Vohwinkel, Ashley Wood, Ben Wootten.
Ilustracja na okładce: Gonzalo Flores


Recenzja BolkaNowy podręcznik Jedi Manual jest niesamowitym przewodnikiem ku sekretom Jedi ze wszystkich er sagi Star Wars. Daj się pochłonąć światu Rycerzy Jedi, od dnia stworzenia Starej Republiki, przez Mroczne Czasy i Upadek Imperium, po stworzenie nowego zakonu wojowników sprawiedliwości.
Nigdy wcześniej nie powstał taki sam przewodnik dla fana Gwiezdnych Wojen!

Podręcznik zawiera:
 • Całkiem nowe Moce Jedi, talenty, atuty i inne, nowe, zastosowania mechaniki, by jeszcze lepiej grało się postacią wrażliwą na Moc.
 • Rozwinięty system przerabiania i ulepszania mieczy świetlnych
 • Przybliżenie herosów i złoczyńców jacy przewinęli się przez sagę Star Wars.


 • Wstęp do tego podręcznika pozwala nam wczuć się w młodego ucznia Nowrego Zakonu Jedi. Nasz nauczyciel opowiada nam o zastosowaniu tego przewodnika i krótkiej historii odnowionego zakonu. Autor opowiada nam pokrótce naturę Jedi i Sithów, co zostanie opisane dalej w następnym działach. Już od początku zostajemy ostrzeżeni przed Ciemną Stroną.
  Potęga Mocy. Już w pierwszym rozdziale widzimy nowość. Regimenty Mocy. Są to specjalne ulepszenia, które oddziaływają na użytkownika Mocy. Działają one przez 24 godziny. Regimenty te pozwalają darmowo korzystać z niektórych atutów, oraz zwiększyć potęgę bohatera na inne sposoby.
  Znajdziemy w tym dziale również Regimenty Miecza Świetlnego, które zwiększają możliwości bohatera w szermierce. Zwykle oprócz wykupienia danego regimentu, musimy także zaopatrzyć się w dodatkowe przedmioty. Oprócz oczywiście miecza świetlnego będziemy potrzebować zdalniaka, czy też cylindry do celowania. Poza tymi nowościami, w dziale znajdziemy standardowo nowe talenty, moce i atuty.
  Pośród tych pierwszych warto wspomnieć o ciekawej możliwości odgrywania postaci ducha Mocy, czy też strażnika holocronu.
  Jak przystało na podręcznik o Jedi, odnajdujemy w książce wiele nowych Mocy. Ciekawszymi są np. Fold Space, umożliwiające teleportację mnichów Aing-Tii; Intertia, czyli sztuczki z wykorzystaniem przestrzeni niczym w grze Jedi Academy.
  Ostatnią nowością jaką znadjziemy w tym dziale to Moce zmieniające właściwości miecza świetlnego. Dla przykładu Moc Barrier of Blades umożliwia wymianę standardowego Refleksu postaci na rzut umiejętności Use the Force.

  Filozofia. Jest to dział który przybliża nam styl życia Jedi, dzięki czemu możemy bardziej wczuć się w rolę strażnika pokoju. Opisano tutaj tajemnice Mocy, obydwie jej strony, kodeks Jedi (aż 3!), mechanikę odnośnie posiadania padawana.

  Ekwipunek i artefakty. Ta część tego niesamowitego podręcznika spodoba się wszystkim kolekcjonerom broni. Opisano tutaj szczegółowo różne rodzaje mieczy świetlnych. Shoto, archaiczny miecz świetlny, dwufazowy, bicz, pika i wiele innych. Wyjaśniono również działanie baterii w mieczu.
  Najciekawszym fragmentem tego działu jest ten poświęcony kryształom. Każdy z nich ma inne właściwości Jest ich prawie trzydzieści. Przedstawiono takie okazy jak adegańskie, syntetyczne, czy też takie rarytasy jak Serce Obrońcy, czy Lambent (umożliwia wyczuwanie Yuuzhan Vongów).
  Znajduje się tutaj również kilka możliwości modyfikacji broni Jedi, jednak jest to zaledwie 11 opcji. Np. wodoodporność.
  Wśród ekwipunku powróciły dawno niewidziane pancerze Jedi. Świetnie się nadają dla początkujących herosów. Niesamowitym dodatkiem jest możliwość założenia pancerza z Orbalisków. GM powinien się dokładnie zastanowić, czy chce dać swoim graczom taką zbroję. DR 10 i +10 do Refleksu, świetnie się nada za to dla przeciwnika z którym muszą się zmierzyć.
  Dużo miejsca poświęcono holocronom i innym artefaktom. Opisano tutaj strażników holocronów i możliwość ich tworzenia. Artefakty zostały przedstawione bardzo skromnie, jednak pojawienie się Talizamanu Muura cieszy serce.

  Program filii. Ten dział jest chyba najciekawszym z całego podręcznika. Zawiera dokładny opis kilku grup korzystających z Mocy, w twym paru całkowicie nowych. Poszczególne grupy to: Mnisi Aing-Tii (potrafią się teleportować), Mędrcy Baran Do (świetni obserwatorzy otoczenia), Fallanassi (mistrzowie kamuflażu), Żelazni Rycerze (wytrzymali szermierzy), Matukai (twardzi wojownicy), Derwiszowie Seygui (elitarna grupa zabójców), Kształtownicy z Kro Var (władcy żywiołów), Tyia (pokojowi uzdrowiciele), Strażnicy Nieba (mistrzowie walki bez broni), Zeison Sha (twardzi wojownicy używający do walki dysków)

  Instrukcje i absolewnci. Dział ten jest poświęcony słynnym, pozytywnym bohaterom władającym Mocą. Znajdziemy tu takie osoby jak: Mistrz Jedi Arca Jeth, Cay Qel-Droma, Corran Horn, Luke Skywalker (20 poziom!). Kyle Katarn, Nomi Sunrider, Mistrz Ooroo, Shoaneb Culu, Tott Doneeta,

  Niebezpieczeństwa nauki. Jest to dział podobny do powyższego, tyle że poświęcony użytkownikom Ciemnej Strony. Znajdziemy tu takie osobistości jak: Mroczny Wojownik Azrakel, Brakiss, Carnor Jax, Irek Ismaren (Lord Nyax), Kueller, Sedriss, Tamith Kai, Xanatos. Każdy z nich świetnie nadaje się jako antagonista w kampanii, gdyż większość z nich jest w ogóle nie opisana, lub też część ich życiorysu jest owiana tajemnicą.
  W tym dziale znajdziemy również przepotężne bestie, w większości stworzone z pomocą Alchemii Sithów. Znajdziemy tu między innymi: stworzoną przez Exara Kuna na Yavinie Hydrę Bojową; Chrysalis Rancora, czyli tajną broń Imperatora na Byss; Derriphana, który potrafi przeciągnąć na Ciemną Stronę nawet najgodniejszą osobę; Hssisssa który strzeże grobowców na Korribanie; Nocnego łowcę, który świetnie się sprawdza jako zwierzęcy towarzysz; Shyracki, które są mieszkańcami Korribanu; Sith Wyrm, którego zabił Exar Kun podczas swego pasowania na Lorda Sith; Bestia Burzy, z którą musiała się zmierzyć Wygnana Jedi; Terentatek, czyli najgroźniejszy efekt alchemii.

  Nauka za granicą . Ta część opisuje miejsca w których szkolili się Jedi. Przedstawiony zostaje statek Chu’unthor, odnaleziony przez Luke’a na Dathomirze. Poza tym podręcznik oferuje poprawione opisy planet związanych z Jedi i miejsca jakie się tam znajdowały. Warto tutaj wspomnieć o takich miejscach jak: Enklawa Jedi na Dantooine, zniszczona przez Dartha Malaka; Praxeum Jedi na Yavinie IV, służącym wcześniej jako baza Rebelii; Dolina Jedi na Ruusan, gdzie zakończono Nowe Wojny Sith. Nie pominięto także kilku przykładów miejsc silnych Ciemną Stroną. Np. grobowiec Freedona Nadda na Dxunie, czy grobowce Sithów na Korribanie.
  Ocena końcowa
  Ogólna ocena: 9,5/10
  Klimat: 10/10
  Rysunki: 9/10
  Mechanika: 9/10
  Opis świata SW: 10/10

  Oceny użytkowników:
  Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
  Wszystkie oceny
  Średnia: 8,00
  Liczba: 1

  Użytkownik Ocena Data
  Lord Jabba 8 2010-07-21 17:58:18

  Tagi: Podręcznik RPG - recenzja (3) RPG D20 (33)

  Komentarze (0)

  Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

  Login:
  Hasło:
  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.