TWÓJ KOKPIT
0

Starwarsy – wirtualne muzeum Star Wars :: Fandom

Starwarsy to strona adresowana do fanów „Gwiezdnych wojen”, którzy pragną przypomnieć sobie atmosferę czasów gdy nasz ulubiony film wzbudził pierwszą falę zainteresowania losami odległej galaktyki. Starsi miłośnicy filmu znajdą tu zapewne przyczynek dla nostalgicznych wspomnień, młodsi zdobędą wiedzę o prehistorycznych czasach gdy na polskim rynku królowały podróbki zabawek i czarno-białe fotosy, a jedyne źródło wiedzy dla fanów stanowiły ukazujące się sporadycznie w prasie artykuły tworzone w większości przez niekompetentnych dziennikarzy.


W wirtualnym muzeum na Starwarsach można zobaczyć skany czarno-białych fotografii, jakie sprzedawano w latach osiemdziesiątych, archiwum artykułów ze starej prasy, zdjęcia polskich książek i plakatów z „Gwiezdnych wojen” a także pełną fotograficzną galerię kultowych ludzików, które w latach 70/80 podbiły rynki świata i serca fanów. Uwagę zwracają także galerie polskich i zagranicznych podróbek tych ludzików – wiele zdjęć nieudolnie skopiowanych egzemplarzy przyprawić może o dreszcze grozy lub paroksyzm śmiechu. A może i jedno i drugie? Pewne jest, że wizyta w galerii nikogo nie pozostawia obojętnym lecz na pewno śmiesząc smuci, bawiąc uczy a frapując rozbraja!

W dziale z rozmaitościami zobaczyć można zdjęcia najrozmaitszych – często zadziwiających – ciekawostek z lat 80-tych. Mowa tu o węgierskich komiksach, mydle z wizerunkiem księżniczki Lei, starych polskich nalepkach, podróbkach podróbek, nakładkach na długopisy, kubeczkach, przypinkach, czy prototypach zabawek. Znajdują się tam również zdjęcia oryginalnej 35mm taśmy filmowej z „Gwiezdnymi wojnami”, która wykorzystywana była w polskich kinach na przełomie lat 70/80. Niewątpliwą ozdobą muzeum są skany fanowskich rysunków, które nadsyłano w latach 80-tych na organizowane przez fankluby konkursy. Wszystkie zdjęcia i skany opatrzone są stosownymi, często humorystycznymi podpisami.


W dziale z tekstami warto przeczytać kilka interesujących, przekrojowych artykułów poświęconych takim tematom jak stare polskie pamiątki z „Gwiezdncyh wojen”, polskie podróbki ludzików, historia figurek Kennera, przegląd rozpowszechnianych na świecie plakatów Star Wars. O niektórych artykułach zamieszczanych na Starwarsach (tych, które pojawiły się także w wersji angielskiej) informowano między innymi na takich stronach jak TheForce.net, Rebelscum.com czy starwarsblog.starwars.com. Warto też wspomnieć o wywiadach jakich specjalnie dla Starwarsów udzielili: Gerald Home, Ian Liston, Steve Sansweet i Alexandre O. Philippe.

Obrazu całości dopełnia galeria kolorowych zdjęć, kilka humorystycznych opowiadań oraz kultowy w niektórych kręgach komiks „Obleśne wojny”.

Podstawowym atutem strony Starwarsy jest to, że materiały jakie się na niej ukazują są zawsze w 100% autorskie. Wszystkie skany, zdjęcia, teksty są albo autorstwa twórcy strony Kuby Turkiewicza (Glujo), albo są przygotowane specjalnie dla Starwarsów przez współpracujących z nim autorów/fanów/przyjaciół.TAGI: Gadżet (15) Muzeum (2) starwarsy.pl (2) Strony internetowe (różne) (6)
Loading..