Komiksy

Machines of War


Tytuł oryginału: Machines of War
Tytuł TPB: Omnibus: Menace Revealed
Scenariusz: Jason Hall
Rysunki: Francis Portella
Tusz: Albert Xiques
Litery: Digital Chameleon
Kolory: Digital Chameleon
Wydanie USA zeszytowe: Dark Horse Comics / Hasbro / Toy "R" US 2002
Wydanie USA zbiorcze: Dark Horse Comics 2009
Tłumaczenie:brak
Wydanie PL:brak


Recenzja Lorda Sidiousa

Czwarty i ostatni komiks z cyklu i muszę przyznać, że dopiero tu dostałem olśnienia. Ale o tym za chwilę, wpierw o samym komiksie.

Tym razem widzimy bitwę o Geonosis oczyma klonów, które przyleciały z Yodą na ratunek. Doskonałe zgranie w czasie, doskonałe poświęcenie w bitwie i perfekcyjna organizacja. Świetnie oddano klimat bitwy i to mi się podoba. Tylko znów poza kilkoma scenami zabawy nic z tego nie wynika. Dopiero końcowy tekst - co dalej - wszystko w Twoich rekach dał mi do myślenia. Wszystkie poprzednie komiksy z serii kończyły się podobnie, choć może nie tak wprost. Przyznam, że nie zrozumiałem idei serii, liczyłem, że każdy kolejny ma nas zachęcić do sięgnięcia po następny. Niestety, one w ogóle nie mają nic wspólnego ze sobą w kontekście ciągłości fabularnej. Za to łączy je jedno - mają pobudzić wyobraźnię i zachęcić dzieci do zabawy. To Ty decydujesz, co dalej. To Ty możesz sprawić, że w zabawki zostanie tchnięte życie, o ile oczywiście masz wystarczającą wyobraźnię. I to Ty, tworzysz przygodę. Ten punkt widzenia zupełnie zmienia odbiór komiksu, jak i całej serii. Ona ma wprowadzić nas w świat fantazji i wyobraźni i doskonale to robi.

Znów graficznie wypada lepiej, ale to nie ma znaczenia. W momencie, gdy inaczej patrzy się na historię, w szerszym kontekście te komiksy trzymają pewien jednolity poziom. I to, co mogłem im zarzucać wcześniej, że nie rozwijają jakiejś myśli staje się tu ich największą zaletą. Taki postawiono bowiem cel. Zainspirować. Ten znów powinien inspirować do zabawy i to mi się podoba.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 6/10
Klimat: 6/10
Rozmowy: 5/10
Rysunki: 7/10
Kolory: 6/10
Opis świata SW: 4/10


Okładka wydania zbiorczego:
Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,50
Liczba: 2

Użytkownik Ocena Data
Lord Sidious 6 2010-04-20 20:01:01
Nestor 5 2014-05-30 23:11:26

Tagi: Dark Horse Comics (564) Omnibus (13)

Komentarze (1)

Bardzo lubię taki historyjki wnoszące coś nowego do filmów, ale tutaj zrobili lekkie przegięcie. Także koncepcja świetna, wykonanie jak zawsze.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.