Książki

Star Wars Republic Commando: Prima Official Game Guide

Autor: Michael Knight
Oryginalny tytuł: Star Wars Republic Commando: Prima Official Game Guide
Wydanie PL:
Wydanie USA: Prima Games 2005
Przekład:
Ilustracja na okładce: ---
Stron: 176
Cena: ---Recenzja hashhany

Recenzja zdobyła I miejsce w bastionowym konkursie "Zrecenzuj Legendy"

Star Wars Republic Commando: Prima Official Game Guide to wydany w 2005 roku przewodnik do gry, która dała początek książkowej serii Komandosi Republiki. Jak sama nazwa wskazuje, bohaterami historii są komandosi – czteroosobowy oddział drużyny Delta, składający się z lidera o przydomku Boss, jego zastępcy Fixera, snajpera Seva i Scorcha, eksperta od wybuchów. Z gry wiemy, że są sklonowanymi żołnierzami, powołanymi do życia w sterylnych laboratoriach Kamino. Przewodnik, poza właściwym opisem wszystkich trzech misji i porad na temat samego grania, prezentuje czytelnikowi lepszy wgląd w historię tworzenia Wielkiej Armii Republiki oraz udział Jango Fetta i Walona Vau w tym przedsięwzięciu. Przewodnik, oprócz historii idei czteroosobowych grup komandosów, pokrótce przedstawił samych bohaterów dodając ciekawostki, jak np. obecnie dość znaną anegdotę skąd wziął się przydomek „Scorch”.

Po ogólnym zarysie sytuacji klonów, kolejne rozdziały skupione zostały na wszelkiej dostępnej w grze broni oraz stronach galaktycznego konfliktu. Każdy opis uzbrojenia zawiera informacje odnoszące się do używanej amunicji, producenta, skuteczności w walce i porady, jak walczyć bądź neutralizować wspomnianą broń. Podobnie jest przy opisie wrogów Republiki. Wszystko zostało oprawione grafikami z gry, a co jakiś czas strony zdobią szkice koncepcyjne.

Kolejnym rozdziałem jest dość szczegółowa rozpiska dostępnych komend, które gracz może wydać swoim podwładnym bądź samemu wykonać. Po takim wstępie do gry, zaczyna się właściwa część przewodnika – szczegółowy opis każdej poszczególnej misji: Bitwa o Geonosis, The RAS Prosecutor i Kashyyyk. Etapy, które gracz musi przejść są opisane krok po kroku oraz zilustrowane przez odpowiednie kadry z gry. Dodatkowo zawarto tu mapy, pozwalające lepiej zapoznać się z danymi lokalizacjami, a sami członkowie Delt udzielają pożytecznych porad.

Poza opisem misji, Prima Official Guide zawiera także galerię prac wykorzystywanych przy tworzeniu gry, choć jak dla mnie mogliby wydać jeden art na kartkę, zamiast „ścisnąć” je, by wszystko zmieściło się na trzech stronach. Z materiałów promocyjnych, zamieszczono prolog do zapowiadanej książki Bezpośredni Kontakt oraz krótkie opowiadanie „The Tale of the Aiwha Pod”.

Jeśli chodzi o moje wrażenia, przyznam się, że bardzo mi zależało na zdobyciu tego przewodnika. Gra mi niezmiernie przypadła do gustu – głównie przez wzgląd na charakterystycznych komandosów z drużyny Delta. Część wprowadzająca czytelnika w ich historię bardzo mnie urzekła, w dużej mierze przez możliwość eksploatowania nowych informacji i ich powiązania z innymi źródłami, jak film „Atak Klonów” czy już wspomniana późniejsza seria książkowa autorstwa Karen Traviss. Tym bardziej żal mi, że na tą część nie poświęcono za wiele stron, zaś sam opis poszczególnych misji, jakkolwiek przydatny, zajmuje koło stu stron (a przewodnik w całości ma 128). Być może, gdybym nie znała już przebiegu gry, inaczej – bardziej entuzjastycznie – podeszłabym to tejże części. Tak pozostał we mnie niedosyt wrażeń i wiedzy.

Sama szata graficzna jest ładna, chociaż wolałabym aby przedstawiane kadry były większe. Jednak rozumiem konieczność ograniczenia takich rzeczy. Prima Official Guide na pewno nie jest pozycją konieczną dla zwykłego gracza czy przeciętnego fana klonów, lecz jest miłą ciekawostką.


Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 0,00
Liczba: 0

Użytkownik Ocena Data

Tagi: Komandosi Republiki (7) Michael Knight (1) Prima Games (2)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.