Komiksy

Darth Vader and the Ninth Assassin


Tytuł oryginału: Darth Vader and the Ninth Assassin
Scenariusz: Tim Siedell
Rysunki: Stephen Thompson Ivan Fernandez
Tusz: Mark Irwin, Denis Freitas, Drew Geraci, Jason Gorder
Litery: Michael Heisler
Kolory: Michael Atieyeh
Okładki: Ariel Olivetti
Tłumaczenie: brak
Wydanie USA zeszytowe: Dark Horse Comics 2012- 2013
Wydanie USA zbiorcze: Dark Horse Comics 2013
Wydanie PL: brak


Recenzja Lorda Sidiousa

Historia Dartha Vadera zmieniła swojego autora. Tym razem to już nie Haden Blackman, który przez większość czasu miał specyficzne podejście do Mrocznego Lorda. Przede wszystkim tym razem Vader jest naprawdę głównym bohaterem tego komiksu, nie tylko tym tytułowym, wokół którego wszystko się kręci, ale głównym, który popycha akcję do przodu. A to już coś.

Sama historia dotyczy przede wszystkim zemsty i prób pozbawienia życia Dartha Vadera przez kolejnych zabójców. O ile ośmiu nie stanowi praktycznie żadnego problemu, o tyle ten dziewiąty to już jest wyzwanie. Nie dlatego, że jest lepszy od Vadera, tu nie mamy wątpliwości, kto jest mistrzem, ale dlatego, że jest sprytny i nie daje się od razu załatwić. Mało tego stoi za nim cała potężna sekta, która równie dobrze mogłaby zawładnąć galaktyką zamiast Sithów. Więc robi się ciekawie. Oczywiście tak w ramach sprostowania, tych ośmiu, którzy nie stanowią problemu jest jedynie wspomnianych w bardzo fenomenalnym kadrze. Świetnie to ukazuje pozycję Vadera, o którym jeszcze mało kto wie, co to właściwie jest. Tych ośmiu stanowi wyjątkowo klimatyczne preludium.

To co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że w przeciwieństwie do wcześniejszych (bez Ghost Prison) komiksów Blackmana to Vader tutaj niemotą nie jest. Niestety właściwie szybko wchodzimy w zupełnie inny schemat – „Vader zabija”. Zabija na śmierć. Zabija zarazki i co tam ma pod ręką. Dochodzimy do kuriozum, w którym jakby pominąć tło akcji, to Vadera można by zamienić na jakiegokolwiek Jedi, który także rozwala złych i nie sprawia mu to najmniejszego problemu. Z antybohatera, dostaliśmy bohatera, który tu jest dobry, mimo, że normalnie jest zły. Najdziwniej to w ogóle wygląda w chwili, gdy Vader staje przed wyborem, czy ma pozostać wierny Imperatorowi, czy spróbować go obalić z niecnych pobudek. Tu Vader wybiera „jasną” stronę i zostaje z Imperatorem, ale właściwie z komiksu nie wiadomo dlaczego. Skoro przeciwników i tak sam obalił, to równie dobrze mógł ich wykorzystać przeciw Palpatine’owi, byłoby to bardzo fajne w zestawieniu z „Imperium kontratakuje” i „Powrotem Jedi”, gdzie próbował wpierw przekabacić Luke’a a potem nie był w stanie podnieść miecza na swojego mistrza. Coś się szybko pogubiło. Tak jak właściwie gubi się w tym komiksie dość szybko ten dziewiąty skrytobójca, który jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Więc może chodziło o coś innego.

Graficznie dostaliśmy przeciętny komiks z kilkoma szkaradziejstwami, na szczęście wynikającymi z tego, co autorzy chcieli osiągnąć, a nie dlatego, że inaczej nie potrafią, więc nie jest źle.

Podsumowując, podobnie jak poprzednie komiksy Blackmana o Vaderze tak i ten został wydany w twardej okładce. Wyróżnia się on z serii innym podejściem, chyba bliższym temu jakiego Vadera chciałem widzieć. To plus. Minus to przeciętne wykonanie, taki komiks na jeden raz.

Ocena końcowa
Ogólna ocena: 5/10
Rysunki: 6/10
Klimat: 5/10
Rozmowy: 4/10
Opis Świata SW: 7/10


Temat na forum
Okładka wydania zbiorczego:

Wariant #1:

Pełne okładki:
Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 7,25
Liczba: 4

Użytkownik Ocena Data
darth ryba 10 2014-10-21 19:56:23
FEL-1996 7 2014-08-04 18:37:26
D.L.Vader 7 2014-08-04 15:04:05
Lord Sidious 5 2014-08-03 18:49:02

Tagi: Dark Horse Comics (564) Darth Vader and the Ninth Assassin (2) Denis Freitas (1) Drew Geraci (1) Iván Fernández (2) Mark Irwin (1) Michael Arndt (1) Michael Heisler (109) Stephen Thompson (4) Tim Siedell (2)

Komentarze (1)

No niezłe, niezłe...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.