Książki

Zagadkowy Wookiee i jego tajemnica


Oryginalny tytuł:
Autor: Tom Angleberger
Wydanie PL: Media Rodzina 2014
Wydanie USA: Amulet Books 2012
Przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz
Stron: 208
Cena: 25 PLN
ISBN: 9788372789761
Trzecia część przygód gimnazjalistów z origami w tle. Figurkę papierowego Yody, który dawał uczniom mądre wskazówki, zastąpił papierowy Chewbacca - równie dobry doradca. Wcześniejsze przygody bohaterów można znaleźć w książkach "Dziwny przypadek papierowego Yody" i "Darth Paper kontratakuje".

Dwight wraz ze słynnym papierowym Yodą wylceiał z Gimnazjum McQuarriego. Nieobecność Yody oznacza brak tajemnic do wyjaśnienia. Tommy zastanawia się, czy będzie miał cokolwiek do opisania, gdy nieoczekiwanie pojawia się coś wielkiego i włochatego! To Zagadkowy Wookiee, papierowy jasnowidz o wyglądzie Chewbakki. Sara przynosi go do szkoły jako prezent od Dwighta i wygląda na to, że Chewie udziela równie dobrych rad jak Yoda. To tajemnicza sytuacja!

Tommy, Kellen i Harvey badają tę sprawę, a kiedy ich koleżanki i koledzy zaczynają widywać Dwighta bez Yody i w dodatku zachowującego się w podejrzanie normalny sposób, muszą rozwikłać aż dwie tajemnice! Im bliżsi są wyjaśnienia zagadki, tym bardziej prawdopodobny staje się powrót papierowego Yody.


Recenzja Lorda Sidiousa

To trzecia książeczka z serii o papierowym Yodzie Toma Anglebergera. Dla tych, którzy już spotkali się z tym cyklem, nie będzie to żadna nowość, raczej kolejne powielenie w miarę sprawdzonych schematów. Owszem znajdziemy tu pewne zmiany, bo przecież czytelników nie można karmić w kółko tym samym, jednak książki te mają już swoich wiernych czytelników i przede wszystkim im to dzieło jest dedykowane.

Najważniejsza zmiana to brak Dwighta jako osoby, która nakręca atmosferę i wydarzenia. Opowieść zaczyna się tuż po wydarzeniach z poprzedniego tomu, więc warto znać zarówno historię postaci jak i relację. Wcześniej mieliśmy papierowego Yodę, który mógł być prawdziwy lub nie, potem Dartha Papera, który był odpowiedzią na Yodę. Całość przypominała zebrane akta sprawy, które zazwyczaj pozwalały ostatecznie czytelnikowi uwierzyć w wersję, którą bardziej preferował. Tym razem też dostaniemy coś w ten deseń, ale pojawią się aż dwie postaci, tytułowy Zagadkowy Wookiee oraz Han Składolo. Wiadomo wookiee wrzeszczy, a Han tłumaczy. Nawet fajnie, że przyjęto takie rozwiązanie, pozwala to na wprowadzenie większej ilości postaci ze Star Wars. Natomiast brak Dwighta nie oznacza, że przestaje być on postacią ważną. Miał na tyle silny wpływ na serię, że wciąż jest w niej w sposób istotny obecny, choć formalnie go nie ma.

Tym razem miałem trochę problemów z polskim tłumaczeniem. O ile takie słowotwórstwo jak Składolo, wychodzi bardzo dobrze, bo z jednej strony zachowuje oryginalny sens, z drugiej brzmi po polsku, o tyle tu pojawia się jeszcze nazwa Niebkodziec.com. Prawdę mówiąc zupełnie nie zrozumiałem tu polskiego tłumaczenia, ale to jeszcze nie jest problem. Książki te są pisane dla amerykańskich dzieci, a jak wiadomo tamta kultura jest trochę inna od naszej, dotyczy to także szkółek i organizacji religijnych. Mam wrażenie, że bez komentarza od tłumacza, dla większości osób Niebkodziec.com będzie czymś nie do końca zrozumiałym. Niestety nie wszystko da się przetłumaczyć tak jak Radoch Czyścioch, że mniej więcej łapiemy o co chodzi. To dokładnie taki przykład.

Wydanie jak zwykle bardzo dobre, na koniec mamy instrukcję aż na dwie papierowe postaci. No i zakończenie tym razem jest takie, że wiemy iż będzie kolejny tom. Jeśli komuś podobały się Dziwny przypadek papierowego Yody i Darth Paper kontratakuje to powinien być zadowolony z tej pozycji. Jeśli nie, to nawet niech nie próbuje.


Ocena końcowa
Ogólna ocena: 5/10
Jakość ilustracji/zdjęć: 6/10Oceny użytkowników:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 8,00
Liczba: 3

Użytkownik Ocena Data
Xalkigo 10 2014-10-01 18:33:05
ooryl 9 2014-10-16 23:29:16
Lord Sidious 5 2014-08-31 10:31:22

Tagi: Amulet Books (7) Małgorzata Hesko-Kołodzińska (3) Media Rodzinna (3) Origami Yoda (7) Piotr Budkiewicz (3) Tom Angleberger (13)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:
Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.