TWÓJ KOKPIT
0

„Łotr 1” na Blu-ray :: Łotr 1Recenzja Lorda Sidiousa

Już przy wydaniu Blu-ray Przebudzenia Mocy napisałem, że to właściwie sam film i tyle. Cóż, przy „Łotrze 1” edycja jest jeszcze bardziej uboga. Czasy definitywnie się zmieniły.

Zacznijmy jednak od samego filmu. Wizualnie „Łotr 1” robi bardzo dobre wrażenie. Ale powiedzmy sobie wprost, przy nowych filmach raczej trzeba by się postarać, by wydanie BD straszyło. Tak, przyjemnie się to ogląda. Łatwiej będzie dojrzeć pewne szczegóły i przyjemnie będzie się wracać do filmu za kolejnym razem. Na pewno wygląda to lepiej niż w niektórych kinach, zwłaszcza tych, gdzie projektor ma już swoje lata i nie jest już tak jasny jak kiedyś.

Zaskoczyli też z dźwiękiem. Angielski DTS-HD 7.1 High Resolution, jak w brytyjskim wydaniu. Zapowiadali początkowo DTS-HD Master Audio 5.1, więc to zdecydowanie zmiana na plus. Zwłaszcza, że 7.1 miał być na płycie 3D, jest na zwykłej. W dodatku mamy spolszczone menu. Polski dubbing to niestety tylko Dolby Digital 5.1. Galapagos tym razem się postarał. Gorzej niestety z materiałem, który przygotował Lucasfilm/Disney, ten pozostawia wiele do życzenia.

No i ponownie na wydaniu nie ma komentarza twórców. Tym razem także w wersji 3D.

Warto zauważyć, że tym razem nie tylko menu, ale i wszystkie, nieliczne, dodatki zostały przetłumaczone i mają polskie podpisy. Co prawda na pudełku znajduje się informacja, że nie wszystko mogło zostać przetłumaczone, ale to raczej zabezpieczenie się. Bo faktycznie w podpisach przy dodatkach nie zawsze wszystkie tytuły osób wypowiadających się zostały przetłumaczone. Szczerze, nie jest to jakiś problem.

Dodatki znajdują się na drugiej płycie. Podobnie jak to miało miejsce w „Przebudzeniu Mocy”, jednym z nich jest informacja, że to prywatne opinie ludzi i tak dalej. Już tam wyglądało to na zapychacz. Tu jeszcze bardziej, bo w menu mamy do wyboru dzięki temu trzy dodatki (nie dwa).

Pierwszy z nich to „Sojusz Łotrów”, jak to przetłumaczono na polski. Krótki filmik o powiązaniach filmu z innymi. Warto dodać, że podzielony na dwie króciutkie części był dostępny na oficjalnej przy okazji reklamowania wydania BD. Większość ciekawostek była już wcześniej znana, ale przyjemnie się to ogląda.

Drugi dodatek, to właściwie główne danie bonusowej płyty. Składa się z kilku segmentów, które można obejrzeć osobno, lub ciurkiem jako całość. Wtedy trwa on trochę ponad godzinę. Prezentuje przede wszystkim pomysły i zarysowuje rozwój filmu i postaci. Każdy z segmentów trwa około 8 minut i ma się wrażenie, że robione były osobno, więc czasem pewne tematy się powielają. Dotyczy to przede wszystkim powrotu Tarkina, który wpierw jest wspominany przy okazji Krennica i Imperium, a na koniec przy okazji powrotu cyfrowych postaci. Wynika to z prostego faktu, iż te krótsze filmiki powstawały w zamyśle osobno, jako część cyklu. Znów niestety odnosi się wrażenie, że to takie trochę webdoci, z których złożono dłuższy film.

I to by było na tyle. Żadnych zwiastunów, żadnych scen usuniętych. Nic o szukaniu lokacji, rozpoczęciu zdjęć, muzyce czy efektach specjalnych. Ba nawet nie ma nic o Force for Change. Czyli straszna bieda.

Reasumując. W obecnej cenie wydanie nie jest warte zakupienia. Dla samego filmu, jeśli nie musimy mieć go koniecznie już, zdecydowanie lepiej poczekać, aż ceny spadną. Część nowych filmów bez specjalnych dodatków wchodzi u nas na BD w cenie ok. 60 PLN i tyle faktycznie powinien kosztować „Łotr 1”. Jak ktoś chcę się dowiedzieć czegoś więcej o filmie, to nawet po to wydanie niech się nie fatyguje.

Technikalia: Obraz: 2.39:1 1080p High Definition 16:9
Dźwięk: DTS-HD High Definition 7.1 angielski; Dolby Digital 5.1: polski dubbing; DTS-HD 5.1 niemiecki
Napisy: angielski, polskie, niemieckie
Czas trwania: 134 min
Dodatki: Rewolucyjny pomysł, Jyn: Rebeliantka, Cassian: Szpieg, K-2SO: Droid, Baze i Chirrut: Strażnicy Oświeconych, Bodhi i Saw: Pilot i buntownik, Imperium, Wizja nadziei: Łotr 1. Gwiezdne wojny: historie, Księżniczka i gubernator, Epilog: opowieść trwa

OCENY UŻYTKOWNIKÓW:
Aby wystawić ocenę musisz się zalogować
Wszystkie oceny
Średnia: 5,40
Liczba: 5

Użytkownik Ocena Data
Emcek00 7 2017-06-15 17:35:39
Darth Leonard 7 2017-05-29 14:46:21
Radek 6 2017-05-08 21:43:19
Lord Sidious 4 2017-04-28 19:33:04
disclaimer 3 2017-06-03 13:15:15


TAGI: Blu-ray (9) Disney (4) Galapagos (3) Lucasfilm (7) Łotr 1 (spin-off) (26)

KOMENTARZE (3)

  • Sifo-Dyass2018-04-06 19:49:43

    Polecam steelbook , warto

  • Darth Leonard2017-05-29 14:47:00

    Niestety, dodatki zawodzą.

  • HAL 90002017-05-07 19:55:36

    Na płycie 3D największą głębię ma MENU.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..