TWÓJ KOKPIT
0

Rys historyczny i wersje :: Atak klonów

Epizod II (AOTC) nie ma póki co tak obfitej historii jak jego poprzednicy. Film w wielu aspektach wynikał z zarysu scenariusza stworzonego w latach 70. i 80. oraz szczegółowego zarysu z lat 1994-1996. Początkowo skrypt miał powstać przed zdjęciami do I Epizodu, ale George’owi nie udało się do tego zabrać. Lucas zabierał się za niego zaraz jak „Mroczne Widmo” weszło na ekrany. Od razu musiał wprowadzić pewne korekty, jak ograniczyć postać Jar Jara.

Pozwolono też, żeby treść filmu wyszła na jaw o wiele bardziej niż w przypadku „Mrocznego Widma”. W praktyce każdy kto chciał, mógł ją poznać dzięki stronom fanowskim, na długo przed premierą.

Zdjęcia rozpoczęto w czerwcu 2000 roku. Większość aktorów pozostała bez zmian, jedynie do roli Anakina zatrudniono Haydena Christensena. Poszukiwanie odtwórcy do tej roli to było największe wydarzenie castingowe. Podobno znów Robin Gurland przetestowała setki potencjalnych kandydatów. Jednym z tych, który budził najwięcej kontrowersji był Leonardo DiCaprio. Innym nowym aktorem, który dołączył do sagi był Sir Christopher Lee. Dobrano także artystów z Australii i Oceanii jak Temuera Morrison, Rena Owen czy Daniel Logan.

W sierpniu 2001 objawiono tytuł – „Atak klonów”, który był o wiele większym szokiem niż „Mroczne Widmo”.

Premiera „Klonów” to już wydarzenie historyczne. Oto po raz pierwszy w historii kina, postanowiono zrobić premierę na wielką, globalną skalę. Dziś już to w praktyce normalka. Udało się, a „Klony” mogą poszczycić się tym, że były pierwsze.

Drugą innowacją było to, że był to pierwszy kręcony film z użyciem kamer cyfrowych, przez kino nie amatorskie, tylko potężne wytwórnie. Faktem jednak pozostanie to, że drugi film, kręcony tą techniką – „Vidocq” zadebiutował jako pierwszy. George chciał też by film wyświetlano głównie cyfrowo, ale rozwój kin nie był jeszcze na takim etapie, by się to udało.

„Klony” pojawiły się w kinach 16 maja 2002.

Potem pojawiła się wersja IMAX, była skrócona w porównaniu z oryginałem. Proporcje w wymiarach IMAXa są bliższe telewizji, więc obraz również został obcięty – zwężony. Plusem wersji IMAXowej miało być lepsze zbliżenie sztucznej ręki Anakina.

W USA „Atak klonów” zarobił w sumie 310.676.740 USD z czego 302.191.252 USD z normalnych kin i 8.485.488 USD z IMaxów. Dodatkowo poza granicami Stanów Epizod II zarobił 338.721.588 USD, co daje sumarycznie 649.398.328 USD.

Jesienią 2002 „Atak klonów” pojawił się na DVD i VHS jednocześnie na obu nośnikach, znów jednocześnie na całym świecie. Wersja ta została lekko zmodyfikowana. Wydłużono ujęcie w którym Anakin mówi o zabitych Tuskenach Padme.„Atak klonów” także zmieniono trochę przy okazji wydania blu-ray. W większości jednak są to zmiany kosmetyczne, polegające choćby na innym ustawieniu ujęć w montażu.

„Atak klonów” przekonwertowano także do wersji 3D. Film miał nawet wyznaczoną premierę, jednak wraz z przejęciem Lucasfilmu przez Disneya odłożono ją na nieokreślony czas. Na razie można było oglądać film przy okazji specjalnych pokazów, choćby na Celebration. Premiera odbyła się na Celebration Europe II w Essen. Do dziś jednak wersja 3D nie trafiła do szerokiej dystrybucji.

Więcej o „Ataku klonów” możecie dowiedzieć się w rozmowach na Forum.


TAGI: ciekawostki (9) Epizod II: Atak klonów (65)
Loading..