TWÓJ KOKPIT
0

Planety - Miasta, gra fanów :: Różne

Gra ta bazuje na znanym pomyśle – gry w „Państwa / Miasta”, generalnie kategorie zostały tylko trochę zmienione.
Polega to na tym, że dzielimy się na drużyny 2-3 osobowe (lub 1 osobowe). Według wskazówek zegara każda drużyna mówi w myślach alfabetu (A,B,C,D,E), osoba z następnej drużyny stopuje. Wtedy podawana jest literka. Drużyny konsultując się ze sobą wypełniają kartkę gry. Gdy któraś skończy, mówi, że zostało jeszcze 30 sekund gry i odlicza co dziesięć sekund. Gdy czas się skończy, dochodzi do wymiany informacji i udzielania punktów. Tylko jedna odpowiedź się liczy. Nie można wpisać to lub to.
Za jedna odpowiedź w kategorii można dostać:
15 punktów, gdy nikt inny nie udzielił takiej odpowiedzi, a przynajmniej jedna drużyna nie odpowiedziała w ogóle lub odpowiedziała źle (np. przy droidach na literę „R” ktoś wpisał „Bantha”).
10 punktów, gdy drużyna ma unikalną odpowiedź, a wszystkie inne mają dobre odpowiedzi, tyle, że powtarzające się. (Powtarzająca się odpowiedź to jest taka, którą zgłosiły dwie różne drużyny).
10 punktów można też dostać, gdy co najmniej jedna drużyna nie odpowiedziała w ogóle lub odpowiedziała źle, ale inna podała dokładnie tę samą odpowiedź jak my.
5 punktów można dostać, gdy wszyscy odpowiedzieli na pytanie dobrze, i nie ma odpowiedzi unikalnej, czyli powtarza się.
0 punktów brak odpowiedzi lub zła.

Przykład:
Pytanie: Droid na R
Drużyna 1 udzieliła odpowiedzi: R2-D2
Drużyna 2 udzieliła odpowiedzi: R4
Drużyna 3 udzieliła odpowiedzi: Bantha
Drużyna 4 udzieliła odpowiedzi: R2-D2
Odpowiedź drużyny 3 jest zła, więc dostaje 0 punktów (nie dość, że nie droid, to jeszcze na B)
Drużyny 1 i 4 nie udzieliły unikalnych odpowiedzi, ale dobrych. Gdyby nie to, że drużyna 3 nie odpowiedziała (a raczej odpowiedziała źle), więc dostają po 10 punktów.
Drużyna 2 dostaje 15 punktów, bo odpowiedź jest unikalna i na dodatek, nie wszyscy odpowiedzieli.

Pytanie: Planeta na B
Drużyna 1 udzieliła odpowiedzi: Byss
Drużyna 2 udzieliła odpowiedzi: Bespin
Drużyna 3 udzieliła odpowiedzi: Bespin
Drużyna 4 udzieliła odpowiedzi: Bastion
W tym wypadku, drużyny 2 i 3 otrzymują po 5 punktów, ponieważ nie mają unikalnych odpowiedzi i wszyscy odpowiedzieli dobrze. Drużyny 1 i 4 dostają po 10 punktów.


Oczywiście grę można modyfikować.

Kategorie przykładowe są następujące:
Rasy - tu można wpisywać gatunki ras inteligentnych takich jak Sithowie, Jawowie, Ewocki, Gunganie, Huttowie itp. Można przyjąć, że stosowane są tylko polskie nazwy – np. Kaminoanie, Geonosjanie (a nie Geonosian), Kalamarianie (a nie Mon Calamari) lub też i jedne i drugie.
Fauna i Flora - tu można wymieniać wszystkie rodzaje stworów, zwierząt, roślin, potworów. Bardzo przydaje się Nowa Era Jedi, gdzie jest tego mnóstwo. Przykłady: dewbacc, ooglith, bantha, nexu.
Postacie - imiona i nazwiska ew. nazwy czy ksywki. Ta kategoria wymaga sprecyzowania. Czy postać na literę H to Han Solo, czy Corran Horn, a może obaj. To musi być ustalone na początku gry.
Planety - światy, lokacje, miejsca. Można się ograniczać tylko do planet, albo generalnie do lokacji i dawać Mos Espa (na M), także Muunilist, Endor, Dxun (księżyc).
Droidy - typy, symbole, nazwy własne. Tu też trzeba ustalić ograniczenia – bo ogólnie można stwierdzić droid bojowy, ale w końcu battledroid Federacji to właśnie coś takiego jest. Inne przykłady: R4, R2-D2, C-3PO, Threepio.
Statki - symbole, nazwy własne, pojazdy. Też trzeba ustalić pewne rzeczy, żeby np. nie wpisywać Statek Flagowy. Proponowane nazwy to: YT-1300, Sokół Millennium, Executor, Mroczny Jastrząb.
Tytuły- książek, gier, komiksów, filmów. Tu też należy ustalić, czy wchodzą w grę tylko polskie nazwy, czy też angielskie. Najlepiej obie. Najważniejsze to ustalić znów, czy koniecznie liczy się pierwsza litera. Bo jeden wpisze Phantom Menace (P), a drugi The Phantom Menace (T), a trzeci The Phantom Menace (na M, bo w nazwie coś się zaczyna), a czwarty na M poda Mroczne Widmo.
To oczywiście część kategorii, które były już testowane i mimo trudności, zazwyczaj udawało się znaleźć coś w tych kategoriach na daną literkę. Można spróbować też innych kategorii:
Twórcy - jak nazwiska gwiazd i innych twórców – George Lucas, Keira Knightley, Natalie Portman, Carrie Fisher czy John Williams.
Cytaty - np. na „L” – „Lando System?”
Postaci z… np. fanfików albo ze społeczności (bractwa, forum itp.).
Można też wymyślać wiele innych kategorii, wszystko zależy od pomysłowości.

Przykładową tabelkę można ściągnąć tutaj.
Specjalne podziękowania dla JORUUSa, cety (którzy pierwsi poprowadzili tę grę) oraz Anora.


TAGI: Gry / zabawy (5)
Loading..